2025. május 11., vasárnap

Székelyektől székelyeknek

Székely kaput avattak Hertelendyfalván

Ünnepelt tegnap Hertelendyfalva mintegy kétezer lelket számláló székely-magyar közössége: a Tamási Áron Székely-magyar Művelődési Egyesület székházában felavatták a székely kaput, amely az őshazára emlékezteti majd a bukovinai székelyeket, akik 133 évvel ezelőtt érkeztek az al-Duna vidékére. Ezzel az itt élőknek egy régi álma valósult meg. Az ünnepség istentisztelettel kezdődött a református templomban, majd az egyesület székházában folytatódott.

Ahogy Lőcsei Vilmos, a Tamási Áron Székely-magyar ME elnöke – a székely kapu megépíttetésének az egyik kezdeményezője – mondja, egy kicsit körülményes volt a székely kapu ideszállítása, de sikerült. A megvásárolt épületet, illetve telket pedig önkéntes munkával rövid idő alatt sikerült rendbe hozni. A székelység szimbólumát minden erre járó ember megcsodálja, és a hertelendyfalviak számára örömet jelent.

A Bethlen Gábor Vagyonkezelő Zrt. támogatásából megvett telken tájházat terveznek létrehozni. Az idősebbek ugyanis még ma is őriznek olyan tárgyakat, amelyeket az őshazából hoztak elődeik. Nagy kár volna, ha ezek elenyésznének.

Ünnepelt tegnap Hertelendyfalva (Fotó-Kecskés István)

– Mindig nagy öröm egy ilyen közösséghez eljönni. Hiszen látjuk, hogy a szórványban is van élet, a szórványban is van erős közösség. Számunkra fontos, hogy a szórványt megtartsuk. Mert a szórvány olyan, mint a kenyér és a héja. Ha a szórvány elveszik, tehát a kenyérnek a héja megszakad, akkor a belső részek is könnyebben eltűnhetnek. Ezért célunk az, hogy az itt élő közösséget fenntartsuk, és ha lehet, ilyen programokkal meg is erősítsük. Ezért támogattuk ezt a kezdeményezésüket is. Ezért fog a magyar kormány a Petőfi-program kapcsán ösztöndíjast küldeni a következő évben is – nyilatkozta Szilágyi Péter, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára.
A székely kaput a magyarországi Hidason élő Ömböli Zoltán asztalosmester készítette. Elődei úgyszintén bukovinaiak voltak. Baráti és rokoni kapcsolatok is kötik Hertelendyfalvához.

– Nagy szeretettel, hálás szívvel és jó kedvvel fogtam ehhez a munkához. Hát még látva az itteni felállításnál azt az összefogást, amellyel itt a segítségemre voltak a helyiek! Illetve azt most, hogy milyen nagy lelkesedéssel készültek és készítették ezt a szép munkát, díszítést. Valóban öröm tölti el szívemet – meséli a mester. 

A hertelendyfalviak egyesületük székházát is önkéntes munkával építették fel – így az összefogás ezúttal sem maradt el. Mert, mint Hajnal Jenő, a MNT elnöke mondja, a gazdasági építkezés mellett a léleképítés is fontos.
– Ha a léleképítésben két testvértelepülés fog össze, egymást segíti, ha a magyarországi székelyek és a herteledyfalvi székely-magyarok összefognak, akkor ez az az építkezés hasonlóan fontos, vagy talán néha fontosabb is, mint az anyagi építkezés. Ez a székely kapu ennek a jelképe. Mint minden kapun, valahol belépünk, és új életet kezdünk el. Ennek az új életnek, ennek a reménységnek az esélyét látom, hogy éppen most itt, tavasz kezdetén – a jövő heti választások előtt – kerül avatásra ez a székely kapu. Valamennyiünkben a reményt, a bizakodást idézi föl, jelképezi, hogy másként is lehet élni a jövőben majd – mondja Hajnal Jenő.
A székely kaput Halász Béla református püspök és Pastyik Robert katolikus pap áldották meg, a szalagot pedig Szilágyi Péter és Saša Popov, Pancsova polgármestere vágták át.

Magyar ember Magyar Szót érdemel