Vajdaságban a falugazdászok kiemelkedő és egyben nélkülözhetetlen munkát végeznek, és nincs ez másképp Zentán sem. Az egész régiót lefedő falugazdász-hálózat munkatársai igyekeznek mindenben a gazdák segítségére lenni, és segítik őket az adminisztrációs feladatok elvégzésében. Nemcsak az idősebb mezőgazdasági termelők szorulnak segítségre, hanem a fiatalok is. Nem mindenkinek kenyere a számítógép és az internet, ezért Vajdaság-szerte nagy szükség mutatkozik a falugazdászok munkájára.
Zentán a Zentai Gazdakörben és a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségében is tevékenykedik egy-egy falugazdász.
Baráth Gabriella, a VASZ falugazdásza elmondta, hogy mindennap 8 és 13 óra között fogadják az ügyfeleket a Mária utca 42-es szám alatt. Hozzátette, hogy az aktualitásokról igyekeznek tájékoztatni a gazdákat, emellett segítik őket az ügyintézésben.
– Jelenleg a területalapú támogatások végzéseinek kiküldése zajlik, amelyet az e-postaládába kapnak meg a termelők. Próbálunk segítségek nyújtani azoknak a gazdáknak, akik nehezebben boldogulnak a digitális eszközökön, illetve még nem kapták meg a várt levelüket. Aki még nem kapta meg a végzést a területalapú támogatással kapcsolatban, az ellenőrizze le a támogatási rendszerben, hogy van-e valami hiba. Ha a rendszer azt írja „u radu”, akkor valószínűleg valamilyen módosítást kell eszközölni a beadványban. Az e-Agrar felületen már be lehet adni a kérelmet az üzemanyag-támogatásra, és ezzel is fordulhatnak hozzánk a termelők. Újdonság, hogy a Cibus Hungaricus Alapítványnak köszönhetően a Digitális Agrárakadémia Plusz program keretében egy újfajta ingyenes talajvizsgálatot biztosítunk a gazdáknak. Rendelkezésünkre áll egy talajanalízist nyújtó berendezés, ami akár a terepen is képes működni. A termelők be is hozhatják a talajmintáikat és felmérhetik a talaj állapotát. Az analízis segítségével pontosabb döntést hozhatnak a tápanyagellátást illetően. Zentán mindennap a termelők rendelkezésére áll a berendezés, viszont a terepen csak időpont- egyeztetés után oldható meg a minták vizsgálata. A termelők gyors eredményt kaphatnak, akár perceken belül is. Az analízis során a mérési paraméterek a következők: Nitrogén, Foszfor, Kálium, Magnézium, Kalcium, Kationcsere-kapacitás, Alumínium, Vas, talajnedvesség, agyagtartalom (%), hőmérséklet, pH és szervesanyag-összetétel – mondta Baráth Gabriella.
A falugazdász hozzátette, a gazdák időszakosan veszik igénybe a segítségüket, és nagy igény mutatkozik a munkájukra. Rámutatott arra, hogy a tavaszi időszakban több támogatási vonal is várható, úgymint az állattenyésztési és méhészeti támogatások.
A Zentai Gazdakör falugazdásza, Kalmár Beatrix, nemcsak Zentán, hanem Tornyoson is tevékenykedik heti egy alkalommal. Elmondása szerint ott is nagy igény van a munkájára, és mindig örömmel segít a helyi termelőknek.
– Keddenként utazom Tornyosra, és mire odaérek, már sokan várnak az irodánál. Segítek a gazdaságokat felújítani és támogatásokat igényelni. Van olyan is, hogy heti két alkalommal kell kimennem, annyi a munka. Nagyon jó kapcsolatot ápolok a helyi gazdákkal, és megszokták, hogy telefonon egész héten elérhető vagyok a számukra. Ha bármi bajuk van, akkor felhívnak, én pedig igyekszem segíteni nekik. Tornyoson 130–140 termelővel kell foglalkozni, szóval bőven van munka. Szeretek a faluban dolgozni, és úgy érzem, a termelők is elégedettek a munkámmal. A mezőgazdasági termelők már megszokták az e-Agrár rendszert, de teljes mértékben rám hagyatkoznak. Kialakult a kölcsönös bizalom köztünk, de ezt csakis így lehet csinálni – mondta Kalmár Beatrix.

Nyitókép: Naponta 30–40 ügyfelet is fogadnak a falugazdászok a zentai irodában (Horváth Attila felvétele)