2026. március 18., szerda

Nem csökken a hús ára Szerbiában

Stabil a kínálat, de eltérés van a felvásárlási és bolti árak között

A hús ára Szerbiában a következő hónapokban várhatóan nem fog csökkenni. A piaci kínálat jelenleg stabil – nyilatkozta Nenad Budimović, a Szerbiai Gazdasági Kamara állattenyésztési szövetségének titkára. Mint elmondta, jelentős áremelkedés ugyan nem tapasztalható, azonban továbbra is eltérés mutatkozik a felvásárlási és a kiskereskedelem árai között.

A szakember rámutatott, hogy a gazdák által értékesített élő állatok ára csökkenő tendenciát mutat, ez azonban a boltok polcain egyelőre nem jelenik meg. Ennek oka többek között a kereskedelmi láncban keletkező árrés, valamint a feldolgozás és értékesítés költségei.

Európában ezzel szemben az elmúlt egy évben jelentős drágulás volt tapasztalható: egyes országokban akár húsz százalékkal is nőtt a hús ára. A növekedés hátterében az állatállomány csökkenése, az állatbetegségek terjedése, valamint a kereslet növekedése áll.

Budimović kiemelte, hogy az árak alakulását számos tényező befolyásolja, így például a forgalmazott mennyiség és a termék minősége is. Nem mindegy ugyanis, hogy nagy tételben történik az értékesítés, vagy kisebb mennyiségről van szó.

A piaci szereplők közül a közepes méretű termelők bizonyulnak a legalkalmazkodóbbnak, a kisgazdaságok pedig elsősorban saját szükségleteik kielégítésére termelnek, kisebb piaci többlettel. Ennek ellenére szerepük továbbra is jelentős, hiszen sok család megélhetése függ az állattenyésztéstől.

A piac stabilizálása érdekében a szakértő fontosnak tartja a termelők és feldolgozók közötti egyértelmű szerződések megkötését, amelyek előre rögzítenék a mennyiséget, az árakat és a szállítási feltételeket. Emellett figyelmeztetett arra is, hogy az állatbetegségek – különösen az afrikai sertéspestis – továbbra is komoly kockázatot jelentenek a globális húspiacon.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele