A szerbiai gazdák, ha nem is fűznek nagy reményeket Dragan Glamočić újonnan megválasztott mezőgazdaági miniszter munkájához, elvárják, hogy a határidőket betartva fizessék ki a támogatásokat, még a vetés előtt folyósítsák a hiteleket, valamint óvják meg a hazai termelést a mértéktelen behozataltól.
Jovica Jakšić, a Szerbiai Mezőgazdasági Termelők Független Társulásának elnöke a Beta hírügynökségnek elmondta, hogy hamarosan találkozót kér a miniszterrel, amelyen közösen kielemeznék az agrártárca érvényben lévő támogatáspolitikáját.
– A területalapú támogatás legnagyobb részét kifizették, de nem tartották tiszteletben a határidőt. Szükséges folyósítani a hiteleket is a vetés előtt. A támogatásokat azoknak kell megkapni, akik művelik a szántót. Azok a földtulajdonosok, akik nem foglalkoznak termeléssel, hanem a termőföldeket másoknak adják bérbe, nem jogosulnak a támogatásra – fejtette ki Jakšić.
Rámutatott arra, hogy a gazdáknak gondot okoz a termés biztosításának kifizetése is.
– Az a termelő, aki 100 hektár termőföldet művel és biztosítaná a termést, egymillió dinárt kell fizetnie, az államtól pedig 100 ezer dináros visszatérítést kap. Ez nem nagy támogatás az államtól, amely azt javasolja, hogy biztosítsuk a termésünket – fogalmazott Jakšić.
Dragan Kleut, a Bánáti Gazdák Szövetéségének elnöke elmondta, hogy az új minisztertől nem várja azt, hogy leállítsa a hazai mezőgazdaság teljes tönkretételét.
– A hazai agráriumot már nehéz megmenteni. Az ágazatban jelenleg sok a probléma, lehet valaki kiváló szakértő, de a megoldások megtalálásához idő kell. Glamočić eddig Aleksandar Vučić államfő mezőgazdasági tanácsadója volt, így volt beleszólása az agrárpolitikába – közölte Kleut.
Rámutatott arra, hogy késik a üzemanyag jövedéki adójának visszatérítése, az e-Agrar platformon nem érhetők el a vásárolt gázolajról szóló számlák.
– Az új tárcavezető nem oldhatja meg a problémákat. Aleksandar Martinović korábbi miniszter nem értett a mezőgazdasághoz, Glamočić szakértő, de tanácsadóként megmutatta, mire képes. A termékek nagymértékű importja is súlyos probléma. Egyesek hatalmas mennyiségű túrót hoznak be, emiatt tejfelesleg alakult ki a hazai piacon. Ezért a tejgyárak csökkentik az árakat és kevesebb tejet vásárolnak fel. Azok a jószágtenyésztők, akiknek van 50-100 tehene, amikor csökken az ár, hatalmas veszteségeket szenvednek el. A mezőgazdaságot teljesen tönkretették. Egyesek az alacsony árak miatt elállnak a termeléstől, kénytelenek más munkát is elvállalni.

Nyitókép: Pixabay