2024. május 9., csütörtök

Gyulladásos bélbetegségek

Leginkább a 20-40 éveseket érintik

A gyomor- és bélrendszeri panaszok – a hasmenés, a székrekedés, a gyomorfájdalom, a puffadás – mind igen kellemetlenek lehetnek. Ám ha ezek a tünetek rendszeresen visszatérnek, többről van szó, mint pusztán kellemetlenségről. Olyan krónikus kórképek állhatnak a háttérben, amelyekkel ugyan együtt lehet élni, de nagyon megkeseríthetik a mindennapjainkat. Dr. Molnár Tamás, a szegedi I. számú Belgyógyászati Klinika orvosa segítségével utánajártunk annak, hogy mit kell tudnunk a gyulladásos bélbetegségekről.
Két betegség tartozik ebbe a kategóriába: a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség.

Azért nevezzük őket nem specifikusnak, mert a tudomány mai állása szerint nem ismerjük kialakulásuk pontos okát. Napjainkban is számos kutatás igyekszik kideríteni, ám egyelőre csak feltételezéseink lehetnek. Bár úgy tűnik, hogy egyik betegség sem örökletes, mégis fennáll egyfajta genetikai fogékonyság – mondja dr. Molnár Tamás.

Milyen tünetek esetén forduljunk orvoshoz?
– Mindenekelőtt arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a gyulladásos bélbetegségek leginkább a fiatalokat érintik, és mindkét nemet azonos mértékben veszélyeztetik. A leggyakoribb korcsoport a 20-40 életévükben lévő, aktív, teljesen egészséges emberek. Annak ellenére, hogy egyre gyakoribb, nem elterjedt kórkép. Évente ezer lakosból egy új esetet fedezünk fel, ennek ellenére mindenképpen megszívlelendő az orvosok tanácsa: ha valakinek székelési problémái vannak, vagy véres a széklete, feltétlenül keresse fel az orvosát.
Abban az esetben kell félni ettől a betegségtől, ha valakit krónikus, hetekig tartó hasmenés gyötör, ha véres székletet ürít. Ilyen tünetek jelentkezésekor gasztroenterológushoz kell fordulni. A diagnózis a vastagbéltükrözés után születik meg. Ha láthatók a típusos fekélyek a bélben, akkor vetődik fel a fekélyes bélgyulladás, a Crohn-betegséget ma már többféle szerrel tudjuk kezelni, illetve a beteget panaszmentessé tenni. A páciensnek tartósan gyógyszert kell szednie, ha abbahagyja, a betegség bármikor kiújulhat.
Noha a gyulladásos bélbetegségek egyre gyakoribbak, senkinek nem kell tartania, félnie attól, hogy elkapja, mert nem fertőző betegségről van szó.

Crohn-betegség

A Crohn-betegség a tápcsatorna bármely szakaszát érintheti, de jellemzően a vékonybélben jelentkezik. Szegmentális gyulladással jár, azaz a panaszok a bél egyes szakaszain érzékelhetőek: ép és gyulladásos bélszakaszok váltakoznak. Mivel a gyulladás esetenként a legalsó vékonybél-kacsnál jelentkezik -- ott, ahol a féregnyúlvány is található --, elsőre gyakran vakbélgyulladásnak tűnhet. A gyulladás az érintett bélszakasz teljes vastagságára, metszetére kiterjed, ezért fennáll a veszélye annak, hogy a bél perforál, azaz ki is lyukad. A kilyukadt bél összetapadhat a szomszédos bélszakaszokkal, hasi szervekkel (akár a hólyaggal, a méhvel vagy a hüvellyel) is. Ezt a rendellenes járatot nevezzük belső sipolynak.



Hogyan előzhetjük meg?
– A modern kor ártalmai, többek között a nem megfelelő étrend, a gyorséttermi ételek, a dohányzás, a stressz az allergiától kezdve nagyon sok betegséget, még bélgyulladást is okozhatnak.
Gyakorlatilag a felsoroltakból nyilván következtetni lehet arra, mit tegyünk, hogy elkerüljük. Ezt azonban nagyon nehéz betartani. A stresszes életmód kerülése, az egészséges életmód követése, a helyes táplálkozás, több mozgás – nyilván nemcsak a gyulladásos bélbetegségek megelőzése, hanem az általános egészségi állapotunk szempontjából is pozitív hatással van ránk. A felsoroltakat mindenkinek ajánlatos betartani. A másik nagyon fontos tudnivaló, hogy ha jelentkeznek a tünetek, feltétlenül forduljunk orvoshoz.
Felhívnám a szülők figyelmét arra, hogy a gyulladásos bélbetegségek gyakoriak a gyermekek körében is. Az ő esetükben kicsit más a tünettan, nem feltétlenül a székelési problémák dominálnak, hanem már akkor is gondolni kell rájuk, ha a gyermek nem fejlődik kellőképpen.

Colitis ulcerosa

A betegséget kifekélyesedő vastagbélgyulladásnak is nevezik. Bármely életkorban előfordulhat. Leginkább a vastagbelet érinti, amelyben gyulladás és kifekélyesedés alakul ki, hasmenés, hasi görcsök és láz jelentkezik. A Crohn-betegséggel ellentétben a colitis ulcerosa nem érinti a bél minden rétegét, csupán a nyálkahártyát. Normális esetben a naponta termelődő egy-két liter híg székletből a vastagbélben szívódnak vissza a sók és az ásványi anyagok. Azonban colitis ulcerosa esetében ez nem történik meg, így fennáll a kiszáradás veszélye és súlyos esetben a toxikus (mérgező) állapot kialakulása. Toxikus vastagbélgyulladás esetén a bélfal teljes vastagságában károsodik, ami bélelzáródáshoz vezet. A bél mozgása megszűnik, így a béltartalom nem képes továbbhaladni. A has felpuffad, a vastagbél kitágul. Ezt a súlyos állapotot nevezzük toxikus megakolonnak, ami -- nagyon ritkán -- halállal is járhat.


Nem gyarapszik a testsúlya, elmarad a növekedésben, ha mindehhez időnként még krónikus hasi fájdalom is társul, és esetleg időnként a széklete is lazább. A felsorolt tünetek jelentkezéekor feltétlenül gyermekorvoshoz kell fordulni.

A gyulladásos bélbetegségek okozhatnak-e rákot?
– Megfelelő kezeléssel nem növelik a betegek kockázatát a korai halálra, de valamilyen szinten növelik a rák kialakulásának veszélyét. A családban előfordult vastagbéldaganat fokozott kockázati tényezőnek számít, néhány százalékkal mindenképpen megnövekszik a rizikó. Ha a beteg rendszeresen jár orvoshoz, ha rendszeresen szedi a gyógyszerét, nem kell a rák kialakulásától tartania.