– Miért böjtölnek az emberek?
– A böjtölésnek évezredes múltja van. Több száz évvel ezelőtt az emberek a szellemi megtisztulás érdekében böjtöltek. Azt hitték, hogy ezáltal befogadóbbá válnak a kozmikus tudással szemben. Ma már tudjuk, hogy a böjtölésnek nem ilyen jellegű hatásai vannak. Lényege a szervezet, az emésztőrendszer méregtelenítése. Többféle böjtöt ismerünk, és mind másra hat. Például mindenki számára ismert a negyvennapos húsvét előtti böjt. Ekkor megvonjuk magunktól a húst, ez fontos, mert télen egészen más táplálkozást folytatunk, mint nyáron. A hideg téli hónapokon rengeteg zsiradékot fogyasztunk. A hús számtalan betegség forrása lehet, ezek közül a betegségek közül talán a legismertebb a köszvény, a húgykősav lerakódás, ami egyértelműen visszavezethető az állati eredetű fehérjékre. Ha a húst megvonjuk a szervezetünktől, akkor testünk kis kémiai laborja segít abban, hogy ezektől a méreganyagoktól megszabaduljunk, ezáltal a szervezet könnyebbé válik.
– Mostanában igen közkedveltek a léböjtök, mit kell tudnunk róluk?
– A léböjtnek az a lényege, hogy csak rostos tápanyagot iszunk, különböző zöldségféléket, gyümölcsöket turmixolunk össze. Levest nem, csak nyers gyümölcsöt és zöldségféléket szabad fogyasztani, amelyek könnyen emészthetőek, gazdagok tápértékben, vitaminokban, ásványokban. Ha megfőzzük a zöldségféléket levesnek, akkor nem csináltunk semmit. Ez a fajta diéta elősegíti a belek tisztulását. Allergiás rohamok, illetve bőrkiütések gyógyításában szokták alkalmazni. Ekcéma esetén nagyon jó hatást lehet elérni vele. A kúra tíz–huszonegy napig tarthat. A léböjtnél meg kell említeni a víznapokat. Ekkor átmossuk a szervezetet, a vesén keresztül méregtelenítünk. Ez a folyamat nem tarthat három napnál tovább.
– Milyen betegségek gyógyításában alkalmazható a böjtölés?
– Böjtöléskor elsődlegesen a májunk tisztul. Sokat olvasunk, hallunk arról, hogy az allergia népbetegség. Az allergia a túlterhelt máj miatt alakul ki, ugyanis a máj képtelen arra, hogy feldolgozza a rengeteg méreganyagot. Böjtöléssel az immunrendszert is fel lehet erősíteni. A candida tünetei három napig tartó almaböjttel enyhíthetők.
– Mire kell odafigyelnünk, ha böjtölni kezdünk?
– Semmit sem szabad túlzásba vinni, de félévente minimum egyszer érdemes böjtöt tartani. Mindenre fel kell készülni, szervezetünktől fokozatosan kell megvonni a táplálékot, és fokozatosan kell visszaállnia megszokott étrendre.
– Hol szerezzük be az alapanyagokat?
– Sajnos a valódi tisztuláshoz minél természetesebb gyümölcsre, zöldségfélére van szükség, amit manapság egyre nehezebb beszerezni. Szerencsés helyzetben van az, aki a saját kertjében mindezt termesztheti. Óvakodjunk a bevásárlóközpontok polcaitól, melyek gyönyörű gyümölcsöktől roskadoznak. A kukacos alma a legegészségesebb. A cimetes-almás tea sem léböjtre van kitalálva, egyértelműen az íze miatt fogyasztják. Böjtöléshez lehetőleg növényt vásároljunk, melynek ugyan kicsit macerásabb az elkészítése, de megéri a vesződést.
– Ebben a rohanó világban van-e minderre idejük az embereknek?
– Nem tudom. Tulajdonképpen minden böjt, amikor megvonunk magunktól valamit. Ha képesek vagyunk arra, hogy az étrendünkön változtassunk, hogy kiiktassuk a sok szénhidrátot, fehér kenyeret, s ezeket teljes kiőrlésű liszttel vagy sárga cukorral helyettesítsük, ez a mai kor emberének felér egy böjttel. Ha végiggondoljuk, rengeteg tartósítószert, rengeteg olyan anyagot megeszünk, amivel a szervezetünk nem tud mit kezdeni, nem tudja felhasználni. S mi mindebből csak annyit érzünk, hogy egyre betegebbek, egyre fáradtabbak vagyunk...pedig a megoldás kézenfekvő. Egy kicsit oda kell(ene) figyelnünk magunkra.
