2025. július 15., kedd

Íjak repkedtek Zobnaticán

A szabadkai Veterán Paraíjász-egyesület vadászszimulációs versenyén csaknem 140-en vettek részt

Huszonkét klub csaknem 140 íjásza vett részt Zobnaticán, a Hotel Mizhah parkjában a szabadkai Veterán Paraíjász-egyesület vadászszimulációs versenyén, amelyen korosztálytól, íjaktól függően 38 kategóriában hirdettek ki helyezéseket. A Szerbiai-, és a Vajdasági Íjászszövetség által is nyilvántartott megmérettetés az ország egész területéről fogadta a sportolókat. Bata Aranka, a házigazda egyesület elnöke a versenyt megelőző bemelegítő edzésen elmondta, hogy korábban a radanováci lőtéren bonyolították le a kupát, múlt évben rendezték meg először Topolyán, ugyan ezúttal más helyszínen vannak, de ismét a tó partjához közel. 

– A versenyzés alapfeltétele, hogy az íjász a Szerbiai Íjászszövetség által is nyilvántartott klub tagja és érvényes orvosi vizsgája legyen. Rendezvényünket bejelentettük a Belügyminisztériumnál, és egészségügyi csapat is ügyel a versenyzők épségére. Tradicionális íjjal, longbow (hosszú) íjjal, barebow (csupasz) íjjal érkeztek a résztvevők. Ezen a megmérettetésen olimpiai íjjal nem lehet részt venni, a bírókat pedig a szövetség jelöli ki – tudtuk meg a Bata Arankától, aki azt is hozzátette, hogy az év folyamán más kupát is szerveznek, például 50–70 méteres távon, és a szabadkai sportcsarnokban bonyolítják le az egyedüli beltéri versenyt 18 méteren.

– Ez egy úgynevezett 3D-s vadászszimulációs íjászverseny, amely arról szól, hogy különböző állatok makettjeire lőnek a résztvevők. A legjobbakat érmekkel jutalmazzák. Habár a klubunk megnevezésében szerepel a „para” szó, mi az egészséges íjászokat is tömörítő szervezet vagyunk. A paraíjászsportág és a hagyományos íjászat között az a lényeges különbség, hogy a paraíjászattal csak meghatározott, bizonyos testi fogyatékossággal élők foglalkozhatnak. A zobnaticai versenyen az egészséges sportolók vettek részt – nyilatkozta Veselin Uzelac, a VPK tagja, a rendezvény egyik szervezője. 
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Bata Aranka, a Veterán Paraíjász-egyesület elnöke a bemelegítő edzés közben (Fotó: Kaznczy Paszterkó Diana)