A daganatsebészetben vannak olyan helyzetek, amikor a legprecízebb sebészkéz sem tudja biztonságosan megoldani a daganat eltávolítását. Gyakorlatilag a tumor határai a sebész-szike számára szinte egybeolvadnak az egészséges környezettel. A műtét ilyenkor felette kockázatos, a kimenetel szinte megjósolhatatlan.
Ezeknél az eseteknél alkalmazza a fejlett orvostudomány a gamma-kést, amelyből a mai napig talán 45-50 darab létezik a világon. A gamma-sugarakat kibocsátó készülék olyan hatásfokkal rendelkezik, hogy akár az agy közepén elrejtőző 1,5-2 cm átmérőjű tumort is megtalál, és eltávolítja azt anélkül, hogy koponyanyitás, vérzés vagy fájdalom kísérné a műtétet. A műtét teljes csöndben zajlik, a beteg választhat az alvás vagy a zenehallgatás között. A művelet egyetlen fájdalmas, vagy inkább kellemetlen része, amikor egy fémkeretet rögzítenek a beteg fejére, de ilyenkor is helyi érzéstelenítést használnak. A fémkeret nemcsak a mozdulatlanságot hivatott biztosítani a műtét idején, hanem hozzátartozó része azoknak a CT- és MR-vizsgálatoknak, amelyekkel folyamatosan követik az operáció menetét. A kísérő CT- és MR-vizsgálat (Magyar Szó, 2008. november/decemberi száma: Mi micsoda a betegvizsgálatban?) segítségével kijelölik a betegség gócát, majd fizikusok segítségével kiszámítják a gamma-sugár pontos helyét és a megfelelő sugárerősség-teret, a kobaltizotópok által előállított sugárnyalábok pedig elvégzik az akár cseresznyenagyságú tumor kimetszését.
Maga a műtét mindössze egy-két órányi munkát vesz igénybe, s ami leglényegesebb, nem követel hosszú ideig tartó utókezelést, mindössze néhány órányi kórházi megfigyelés vár a betegre. Az agydaganatok mellett lassan teret hódít a gamma-kés az agyi érsebészetben is, elsősorban az érfejlődési rendellenességeknél például az „agybombának” nevezett aneurizmák eltávolítása során. Országunk sajnos nem rendelkezik még gamma-késsel, nem is annyira az ötmillió dollárnyi ár az akadály, hanem a kísérő háttér-infrastruktúra hiánya. A mi betegsegélyező intézetünk a törökországi Adzibadem kórházcsoporttal kötött hosszú lejáratú szerződést, s évente 100-120 beteget utalnak ide agyoperációra.
Itt mondjuk el, hogy a májátültetésre Olaszországba, a rendkívül komplikált szívműtétekre – kizárólag gyermekeknél – Londonba, míg a csontvelő-átültetésekre Németországba, illetve Olaszországba utalhat bennünket a belgrádi orvosbizottság. A műtét és maga az utazás is teljesen ingyenes, ha az említett orvosbizottság javaslatára történik. A teljesség kedvéért tegyük még hozzá, hogy a környező államok közül sem Románia, sem Bulgária nem rendelkezik hasonló felszereléssel, Magyarországon viszont a fent ismertetett gamma-késsel történő operációt csupán Debrecenben végzik, ahol eddig majd 600 betegen hajtottak végre sikeres műtétet.
