2025. július 16., szerda

Milyen betegséget mutat?

Különböző tevékenységek hatnak kezünk színére, bőrünk állagára és körmünk állapotára. Körmünk színét, alakját a külső hatásokon túl, szervi megbetegedések is megváltoztathatják.

Körmünk fontos diagnosztikai elem, előre jelez bizonyos hiányállapotokat, betegségeket. Csomók, torzulások, barázdák, gödrök sokszor útmutatóként szolgálhatnak. Ne vegyük őket félvállról, járjunk a végére, mi is az elváltozások oka! A gyenge, töredezett köröm jelezhet fertőzést, hormonális betegségeket, vérszegénységet, csontritkulást. A körömágy vöröses elszíneződése szívbetegségre, vese-, illetve májproblémára utalhat. Sárgás színűek lehetnek a körmök a dohányzástól és a túl gyakori lakkozás következményeként is. Egyenetlen felszínű köröm reumatikus megbetegedésre, ízületi gyulladásra mutathat rá. Sok kis fehér pont a körmökön kalciumhiányt mutat. Hosszanti csíkok a körmökön alacsony folyadékbevitelt, manikűrözési hibát is jelezhetnek.

Ha valakinek gyenge, töredezett, kezelhetetlen körme van, vágja rövidre, de jól teszi, ha ápolását manikűrösre bízza. Szakemberek nem ajánlják a körömcsipesz használatát, körömágyunk tologatását, illetve kivágását. A körömápolás legfontosabb, nélkülözhetetlen eszköze a meleg víz, szappan, körömkefe, körömvágó olló, reszelő, növényi olaj, kézkrém. Legyen egészséges a kezünk, ápoltnak lenni igazán nem luxus!

Körmünk gyengeségének, puhaságának lehetséges okai:

– Gyakori kézmosás vízben vagy vegyszerekkel

– Tisztítószerekkel és mosószerekkel végzett munka

– Körömlakk, körömlemosó túl gyakori használata

– Nem megfelelő táplálkozás következtében: A- és B- vitamin, cink, vas és kalcium hiánya

– Bőrgyógyászati megbetegedések (pl.: pikkelysömör, foltos hajhullás), illetve egyéb szervek megbetegedései

Magyar ember Magyar Szót érdemel