2024. május 12., vasárnap

Fogyasszunk több halat!

Napjainkban alapjában véve az emberek sokkal kevesebb halat fogyasztanak mint régen. Ennek több oka is lehet, az egyik nem más, mint az ára, a másik pedig, hogy sokan nem is szeretik a halféléket. Jómagam a Tisza mentén nőttem fel, ennek ellenére én sem eszem sokat belőle, főleg nem tiszait, viszont egy jó halászlére nyaranta azért én is vevő vagyok.

Nyilvánvaló, hogy többet kellene belőle fogyasztani, hiszen a hal gazdag fehérjeforrás, ezért hozzájárul az izomtömeg növekedéshez, emellett szívbarát, tele van hasznos tápanyagokkal és egyes források szerint még a depresszió leküzdésében is szerepet játszik. A táplálkozási szakemberek szerint hetente legalább egy alkalommal 10–15 dekagrammot kellene elfogyasztanunk ahhoz, hogy a halfogyasztás előnyei egészségünkhöz hozzájárulhassanak. A halak nagyon magas víztartalommal rendelkeznek, közel 80%-kal, emellett pedig izomrostjai közt nagyon laza a jelenlévő kötőszövet, így emésztése nem jelent megterhelést gyomrunknak. A halfogyasztás minden korosztály számára ajánlott, hiszen a kiegyensúlyozott táplálkozás egyik alappillére. Csakis allergia esetén érdemes a táplálkozásunkból kihagyni. Cukorbetegek, fogyókúrázók,  szív- és érrendszeri problémákkal küzdő betegek is nyugodtan ehetnek halat, sőt a kisbabák is filézve. Ki kell emelni, hogy a halak nagyon értékes zsírforrások, élettani hatásuk elképesztően hasznos. Különösen az olajosabb típusok azok, amelyek gazdagok D-vitaminban és Omega-3 zsírsavakban. Ebből a zsírtípusból a szervezet számtalan nagyon fontos folyamatot képes támogatni. Ilyenek például a szem és az agy fejlődésének folyamatai, a szív- és érrendszeri panaszok megelőzése, valamint a testünk gyulladásos állapotainak mérséklése.

A halakat általában származási helyük szerint, illetve a húsuk színe szerint különböző csoportokba sorolják. A legkedveltebb és legnépszerűbb halfajták a lazac és a tonhal, viszont ezeknek a legmagasabb az ára. Annak ellenére, hogy itt a Tisza folyó mellettünk, nem fogyasztunk sok pontyot, keszeget, süllőt vagy harcsát, helyette sokkal nagyobb népszerűségnek örvend a baromfi és a disznóhús és az abból készült különböző termékek. A felmérések szerint a halfogyasztást leginkább ezek a tényezők befolyásolják: a hal feldolgozása, a szálkától való félelem, a hal szaga, a nyálkás külleme. A legtöbben kinézet alapján vásárolunk, így ha a hal külleme nem tetszik, akkor inkább maradunk a jól bevált csirkemellnél. Sokan félnek azonban a halak fogyasztásától, arra hivatkozva, hogy azok el tudják raktározni a szervezetükbe a környezetük esetleges szennyező anyagait, például a higanyt és egyéb szermaradványokat.

Az elmúlt néhány év kutatási azt mutatják, hogy mi, magyarok, évente átlagosan 6,5 kg halat fogyasztunk, ami, valljuk be, nem sok. Azért valahogy mégis érzik az emberek, hogy kellene halat enni, így sokan a fagyasztott halrudacskákat választják, amelyekben őszintén nem sok hal van. A halfogyasztás hiányát Omega 3 tabletták vásárlásával igyekeznek az emberek pótolni, de az mégsem az igazi. Kaphatóak különböző halolajak, viszont sokan az íze végett képtelenek meginni, de sokkal jobb, mint a tabletta. Én személy szerint a citromos lazacolajat szoktam inni, csak ajánlani tudom mindenkinek. Az ára nem a legkedvezőbb, de mindenképp megéri, ha kevés halat fogyaszt az illető.
 

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele