2024. május 9., csütörtök
JEGYZET

Pénzen vett szépség

Az emberiség igénye már évezredekkel ezelőtt megjelent plasztikai sebészeti módszerekre, a helyreállító eljárások fontossága mellett már nagyon korán felmerült a szükség az esztétikai beavatkozásokra is. Orrplasztika, ráncfelvarrás, botox vagy szájfeltöltés: a különböző esztétikai kezelések vagy plasztikai műtétek ma már nem csak a nők kiváltságai. Az arcfiatalítás, a mellnagyobbítás, valamint a sajátzsír-átültetéssel történő testkontúrformálás a növekvő számú és legnépszerűbb plasztikai sebészeti beavatkozások közé tartozik, tehát elkönyvelhetőek egyfajta „trendként”. A trendeket pedig a közösségi média és a reklámok világa generálja, emellett persze a „mainstream” média is, például a magazinok és a televízió. A plasztikai sebészet két fő ága – az esztétikai és a helyreállító – elvileg különállónak tekinthető, a gyakorlatban viszont ez messze nem ennyire egyértelmű. Maga a „plasztika” kifejezés a görög „plasztikosz” – tehát alakítani, formálni – szóból származik, ennek megfelelően célja az emberi test alakítása és formálása. A szépség bizonyos tekintetben szubjektív, hiszen tudjuk, hogy az egyéni ízlés eltérő. Ugyanakkor az is igaz, hogy vannak olyan tényezők, amelyek jóformán mindenkire hatnak, emiatt képtelenség figyelmen kívül hagyni őket. Régen, amikor szűkebb és elszigeteltebb közösségekben éltek az emberek, kevesebb inger érte őket az életük során, kevesebb arcot és testet láttak, ráadásul azokat is főleg személyesen, tehát a maguk valójában. Manapság viszont – a globalizáció idején – sokkal több hatás ér bennünket, ami a szépségről alkotott definíciónkra is kihat. Az európai szépségideálnak leginkább a természetesség felel meg, vélik a szépségiparban tevékenykedő szakemberek. Az Amerikai Egyesült Államokban és Ázsia egyes részein még mindig kifejezetten divat vagy inkább státuszszimbólum a szemmel láthatóan megcsináltatott külső, amellyel a tulajdonosa azt üzeni: megengedheti magának az ilyen jellegű beavatkozásokat.

Az elmúlt években nagy népszerűségre tettek szert a fiatalító kezelések Szerbiában is, a ráncok „kivasalására” használt számos eljárás közül a legnépszerűbb a botox, a skin booster típusú kezelések, valamint a szájfeltöltés. Ezeknek a kezeléseknek az ára az arc állapotától és a szükséges anyagmennyiségtől függően változhat. A szakemberek szerint a minimális korrekciókat időben el kell kezdeni, ami azt jelenti, hogy 25 éves kor után rendszeresen ápolni kell a bőrt az öregedési folyamatok lassítása érdekében. A belgrádi klinikákon nem túl alacsonyak az ilyen jellegű kezelések árai, de megengedhetőek, és nem is túl magasak – vélik a szakemberek, akik rámutatnak arra is, hogy a mai kliensek nemcsak közszereplők, hanem különféle iparágakban dolgozó személyek. Egyre több negyven év feletti férfi dönt a fiatalító kezelések mellett, ezek a férfiak a tapasztalatok szerint főleg az üzleti világban tevékenykednek. A gyakorlat azt mutatja, hogy Szerbiában a férfiak és a nők körében egyaránt a botoxkezelés a legkeresettebb. Ennek a kezelésnek az ára Belgrádban, bejegyzett klinikákon körülbelül 350 euróba kerül. Napjainkban nagy kereslet mutatkozik a sejtek regenerálódását serkentő, ragyogó és hidratált bőrt, valamint kipihent megjelenést kölcsönző regeneratív kezelésekre, az úgynevezett skin boosterre. Ennek a kezelésnek az az előnye, hogy az ügyfelek azonnal visszatérhetnek a munkájukhoz, az öltések észrevehetetlenek és a hatása már másnap látható. A kezelések árai 150–300 euró között mozognak. A szilikonos ajakfeltöltés már régóta nem divatos a nagyvilágban, és az utóbbi években Szerbiában is veszített a népszerűségéből. A nők megértik a mértékletesség szépségét, és az orvosok azt állítják, hogy kis mennyiségű hialuronsav csak kiemeli a természetes formát, az ajkak teltségének növelésével pedig eredményesen csökkenthető a száj körüli ráncok mérete is. Figyelembe véve, hogy ehhez kevés anyag, a szakértők szerint legfeljebb egy milliliter szükséges, a hialuronsavas ajakfeltöltésért körülbelül 250 eurót kérnek (milliliterenként).

A szép arcbőrt sokan a hibátlan, maszkszerű arcvonásokkal azonosítják, megpróbálnak a magazinokban látott tökéletes külsejű modellekre (legtöbb esetben sikertelenül) hasonlítani. Azonban ahogy a természetben, úgy az emberek közt sem létezik tökéletesség, ez csak a kamerák, számítógépek, különleges fények és egyéb kifinomult technikák, digitális utómunka segítségével érhető el. Választhatjuk a másik utat is: a mesterséges, vegyi anyagoktól mentes kozmetikumok, a megfelelő külső és belső hidratálás, a megfelelő étrend, a sok pihenés és testmozgás mind-mind hozzájárul a gyönyörű, egészséges bőr eléréséhez, ami alapfeltétele a természetes szépségnek. És végül ne feledjük: ép testben ép lélek! Ha mi magunk szépnek látjuk magunkat, az hat a kisugárzásunkra, életszemléletünkre, elősegítve a belső békénk megteremtését.

Nyitókép: Illusztráció (Pexels.com)