Véget értek a régészeti ásatások a zentai városi parkban, ahol az Óbecsei Városi Múzeum munkatársai az 1770-ben felépült, majd 1901-ben tűz martalékává lett első Szent István-templom maradványait tárták fel.
Ahogyan korábban beszámoltunk róla, Zenta Község Idegenforgalmi Szervezete sikeresen pályázott az UNESCO, a British Council és az Olasz Fejlesztési Együttműködési Ügynökség által menedzselt Kultúra és kreativitás a Nyugat-Balkánért elnevezésű pályázaton, amellyel Zenta kulturális örökségének megőrzését és népszerűsítését tűzték ki célul. A pályázat fő partnerei Zenta község önkormányzata, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ, az Óbecsei Városi Múzeum és a montenegrói Bauo Kulturális Fejlesztési Társaság voltak.
Raško Ramadanski archeológus, az Óbecsei Városi Múzeum munkatársa napilapunknak elmondta, hogy a feltáráshoz legalkalmasabb rész megtalálásához georadarral is végeztek méréseket, és így derült ki, hogy a számukra legérdekesebb részek a parkban található fák és közművek alatt helyezkednek el. Ugyanakkor a projekt keretében egyetlen fának a kivágását sem irányozták elő.
– Mivel a templom keleti falának maradványaira egy tisztáson bukkantunk rá, ezért e terület feltárását választottuk, és a templom keleti falának mindkét oldalát kívülről és belülről is feltártuk – magyarázta a szakember, aki hozzáfűzte, hogy mivel 1941-ben minden téglát kiszedtek, ezért felszíni építészet nyomaira nem bukkantak, de a helyszínen hagyott építkezési hulladékból és az alapárkokból is sok mindent kiderítettek.
A régész elmesélte, hogy a templom belső falát díszítőminták ékesítették, és különböző festékmaradványokat is találtak, a padlózatát pedig flasztertéglákból alakították ki halszálkamintában, homokágyra fektetve. A feltárás során sok faéket, vasfogót, gerendamaradványt, ólom- és festett üveget is találtak, sőt még egy 1941. évi német pénzérmére is rábukkantak.
– Információkat szereztünk az alapozás módjáról és a szerkezeti technikáról is, ugyanakkor az ásatások során az is kiderült, hogy a templom török kori épületekre épült – magyarázta Ramadanski, aki elmondta azt is, hogy az elkövetkezőkben konzerválják, részben restaurálják a maradványokat, majd egy üveglappal fedik le, így egy régészeti parkot alakítanak ki.
Emellett júliusban Óbecsén, augusztusban pedig Szent István-nap alkalmából Zentán egy kiállításon be is mutatják a feltárások eredményeit, továbbá egy könyvet/katalógust is megjelentetnek.
Ramadanski elmondta azt is, hogy a projekt keretében műhelymunkákat, csapatépítést, kölcsönös látogatásokat szerveznek, összehasonlítják a turisztikai kínálatokat, valamint Petrovac na Moru és Zenta kapcsolatainak a feltárását is megszervezik.

Nyitókép: A múlt héten még javában zajlottak az ásatások (Horváth Zsolt felvétele)