2024. április 29., hétfő

Katona Edit: Nyelv, kép és gondolat összjátéka

Rendhagyó könyvbemutató a Vajdasági Magyar Művelődési Intézetben

A múlt csütörtök esti könyvbemutató első részében Döme Szabolcs ösztönző kérdései nyomán a szerző kifejtette, miképp kapcsolódik össze a költészet a mindennapi élettel, és milyen sokoldalúan zajlik nyelv, kép és gondolat tükörjátéka, miképp kapcsolódik össze a költészet a mindennapi élettel, és miképp válik el tőle. A szerb–magyar fordítások kérdéskörének megpendítése pedig rámutatott, hogy a közös gondolati alap és a nyelvi-formai eltérések tanulmányozása hozadékkal bír mindkét nyelv számára, az anyanyelv mélyebb megértését is támogatja.
Nyelvhasználati sajátosságaink taglalása során fény derült arra is, hogy a környezeti hatás az igekötőrendszerünket is érinti, s hogy az igekötős szerkezetek burjánzása a mi nyelvhasználatunkat is jellemzi. A szerző kiemelte a szövegalkotási képességek fejlesztésének fontosságát. Hozzá kell ugyanis segítenünk a vizuális kód vezérelte diákokat élményeik szellemes, örömteli, gazdag megfogalmazásához. Ehhez módszertani útmutatót nyújt a kötet néhány tanulmánya.
A jó hangulatú est második részében Tükörjáték címen zenés-irodalmi összeállítást láthatott a közönség. Az elhangzó szövegeket a könyv anyagából válogatta a szerző. Az előadás hálózatszerűen összekapcsolta a könyv fejezeteinek témáit, kidomborítva a zene szerepét, személyiség- és identitásformáló erejét.
Nagy Anikó, Ágó Gergely és Király Ella versmondása hitelt adott a költői szónak, Bosznai Sára autentikus népdaléneklése pedig aláfestette a mondanivalót, Zsoldos Ervin ihletett éneke és gitárjátéka keretbe foglalta a műsort, így énekhang és szöveg összjátéka megvalósulhatott.

Nyitókép: Gergely József felvétele