2024. április 27., szombat

Rangos díj Arsenović Bencz Gabriellának

Kórusműve a Musica Tisiana előadásában nagydíjat nyert

Torontáludvaron (Idvor), Mihajlo Pupin szülőfalujában a múlt héten hirdették ki a világhírű szerb származású tudós halálának 89. évfordulója alkalmából kiírt művészeti pályázat eredményeit, amelyen 145 pályamű közül az Arsenović Bencz Gabriella zentai nyugalmazott képzőművészet- és zenetanárnő által komponált és a zentai Musica Tisiana női kórus által előadott kórusmű elnyerte a pályázat nagydíját.

Arsenović Bencz Gabriella napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy tanulóinak mindig is azt tanácsolta, alkossanak, ezért korábban ő is részt vett különféle kiírásokon. Így az egykori Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaságnak az ezredforduló alkalmából kiírt pályázatára beküldött, a családjáról szóló pályamunkát különdíjjal jutalmazták, és a nyereménye az volt, hogy a munkáját könyv formájában is megjelentetik. Az egyesület azonban időközben megszűnt, így a kiadvány nem jelent meg. Ezt követően egy másik pályázatra a gyermekkorából származó történeteket gyűjtötte össze, mindegyikhez mellékelt egy tartalmilag vagy hangulatilag hozzáillő népdalt vagy műdalt. E kiadványának a megjelentetése is a tervek között szerepelt, de végül ezt sem adták ki.

A Mihajlo Pupin emlékére kiírt pályázatra való jelentkezéséhez mégis a lánya adott neki lendületet.

– Mivel már korábban is foglalkoztam dalkomponálással, a lányom kezdett el noszogatni, hogy miért nem indulok én is ezen a pályázaton – mesélte Gabriella, és megjegyezte, hogy ez idáig mindössze annyit tudott Pupinról, hogy nagy tudós volt. Ezért elkezdett olvasni az életéről és a munkásságáról. Miután ezzel végzett, először egy művészeti installáció elkészítésén gondolkodott, de rájött, hogy ennek postázása problematikus lenne. Ezt követően egy zongorára írt mű elkészítése is felmerült, de végül a Harmincnégy címet viselő énekes-hangszeres mű megírása mellett döntött, aminek a szövegét az általa felkutatott életrajzi adatok alapján írta, és a híres tudós által elért eredményekre összpontosított. Azokra a következtetésekre és találmányokra, amelyekkel világszerte híressé vált.

– A vers megírását követően a zenei részt már könnyebb volt elkészíteni – mesélte a tanárnő. Ezt követően Bíró Magyari Kinga elvállalta, hogy a Musica Tisiana kórussal villámgyorsan begyakorolja a kompozíciót, mivel a torontáludvari szervezők a díjkiosztón a dal előadására is felkérték őket.

– Számunkra ez a felkérés óriási megtiszteltetés volt – magyarázta Bíró Magyari Kinga, és hozzáfűzte, hogy a tanárnőtől minden felkérés megtiszteltetés a számára.

– Nagyon sokat tanultam tőle, mert a zeneiskolában is tanított, és kiváló szolfézstanárnő volt. Örömmel emlékszem az óráira, és már máskor is megkért, hogy a gimnázium kórusával adjuk elő a műveit. A tanárnő ugyanis a Zentai Gimnázium 140. évfordulójára is komponált egy nagyon szép szerzeményt, és azt is örömmel adtuk elő. Mindezért ennek a felkérésnek is nagyon megörültem, de mindenekelőtt annak, hogy a tanárnő bízott abban, hogy ilyen rövid idő alatt be tudjuk gyakorolni az alkotását. Ugyanakkor a kórus többi tagja is nagyon örült a közös munkának, mivel közülük több kórustag is a tanárnő tanítványa volt, és ők is szeretik, tisztelik.

Kinga elmondta azt is, hogy Gabriella úgy írta meg a kompozíciót, hogy azt egy vegyes kar adja elő. A zentai énekkar tagjainak csak a dal szövegét kellett elmondaniuk, és csak a szerzemény végén lévő szopránszólót kellett valakinek felénekelnie. Ezt végül Kinga énekelte fel.

– Én sem vagyok szoprán, de a hangterjedelmemnek és a hangfekvésemnek köszönhetően megtehettem.

Beszélgetésünk során Gabriella elmondta, nem számított rá, hogy alkotásával elnyeri a pályázat fődíját.

– Mindig is azt vallottam, hogy a fiataloké a jövő, ezért azt gondoltam, hogy egy 77 éves anyókának nem adnak semmilyen díjat sem. Ezért különösen meglepődtem, amikor telefonáltak, és arról értesítettek, hogy enyém a fődíj.

A dalhoz Gabriella és a zentai női kórus videófelvételt is készített, amelyet a Népi Technika egyik termében, a szerb tudós arcképe alatt vettek fel. A szerzemény meghallgatható a Musica Tisiana YouTube-csatornáján.

A pályázati siker után a tanárnő már újabb projekten gondolkozik. Annak kapcsán elmesélte, hogy a Zentai Gimnázium fennállásának 150. évfordulójára azt tervezi, hogy egy könyvben összegyűjti az oktatási intézményben eltöltött 20 év emlékeit. Emellett Kingával megbeszélték, hogy a díjnyertes szerzeményt női kórusra is átírja, hogy a Musica Tisiana tagjai begyakorolhassák.

Kinga elmondta, hogy kórusával jelentkezni szeretnének egy április 20-án kezdődő kórusversenyre, ezért most erre összpontosítanak. Miután pedig elkészül a tanárnő szerzeményének a női kórusra átírt verziója, ezt is szívesen megtanulják és előadják.

 

Nyitókép: Arsenović Bencz Gabriella és Bíró Magyari Kinga (Gergely Árpád felvétele)