2025. május 14., szerda

Középpontban a precíziós mezőgazdaság

A cikkhez képgaléria tartozik.

A KITE Kft. szávaszentdemeteri (Sremska Mitrovica) központjában a KITeh nap alkalmából tartottak előadást, amelynek fókuszába a precíziós mezőgazdaságot helyezték.

Fehér Ákos mechatronikus, talajminta-vételezési, műtrágyázási szaktanácsadó nyilatkozott lapunknak az előadást megelőzően.

– Ma Szávaszentdemeteren a KITE központjában előadást tartunk, amelynek középpontjában a precíziós mezőgazdaság áll, különös tekintettel a precíziós eszközökre és technológiákra. Az esemény első részében a KITE legújabb szektora, a KITeh mutatkozik be. A kollégák prezentációt tartanak a talajminta-vételezésről, a precíziós növényvédelemről, a tápanyag-kijuttatásról, az agrometeorológiai technikákról és az öntözési megoldásokról. Ezt követően bemutatkozik a KITE agronómiai részlege is, ismertetik a termékeket és a szolgáltatásokat, valamint a gépeket. Itt kiemelt hangsúlyt kapnak a precíziós eszközök, mint például a műtrágyaszórók, ültetők, permetezők, valamint a precíziós technológiákkal összeegyezhető traktorok. Ide tartozik a szakaszvezérlés, a differenciált kijuttatás és a navigációs rendszerek is, amelyek ezek alapját képezik. A KITeh szektor emellett a redukált talajművelésre és a talajkímélő eszközökre is nagy hangsúlyt fektet, amelyek hozzájárulnak a természetvédelemhez. Példaként említhető egy speciális, fésűs kultivátor, amely szárazabb időben segít a műtrágyát a talajba dolgozni, például gabonatermesztés során. Az előadások után a partnerek a helyszínen megtekinthetik az összes bemutatott gépet, és kérdéseiket feltehetik az eladóknak és a mérnököknek. Habár a gépeket munkavégzés közben most nem lehet látni, a helyszíni megtekintés és a szakmai konzultációk lehetősége adott – hallottuk.

 

Fehér Ákos (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Fehér Ákos (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

A KITE immár harmadik éve forgalmazza ezeket a precíziós technológiákat, amelyek egyre népszerűbbek, hiszen számos előnyt nyújtanak: költségmegtakarítást, hozamnövekedést, valamint a talajhoz igazítható műtrágya-felhasználást. – A hírek szerint a jövőben egy támogatási csomag is segíti majd ezek szélesebb körű elterjedését – nyilatkozta Fehér Ákos.

Elmondta azt is, hogy az ő fő feladata az öntözés megtervezése, amelyet meteorológiai állomások és egy speciális program segítségével végez. Ezek alapján határozza meg, hogy a különböző talajtípusokon a talaj nedvességtartalmához és az adott növénykultúrához igazodva mikor és mennyi vizet kell kijuttatni.

 

Bíró Csaba és neje (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Bíró Csaba és neje (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Bíró Csaba ürményházi termelő, a KITE partnere lapunknak elmondta:

– 2023-ban a területeink 40 százalékának analízisét a KITE végezte el, 2024-ben pedig sikerült a fennmaradó 60 százalékot is megvizsgálni, így mind a 100 hektáron elkészült a zónás mintavétel. Ennek eredményeként a műtrágyát már a parcellák adottságaihoz igazítva juttatjuk ki. Bár az időjárás nem kedvezett, és a hozamok nem érték el a várt szintet a csapadékhiány miatt, azt tapasztaltuk, hogy a termés egyenletesebb lett. Korábban a parcellák bizonyos részei gyengébben teljesítettek, míg más részek jobban, de most a tápanyageloszlás kiegyenlítődött. Ez azt eredményezte, hogy most a korábban gyengébben termő területek is hatékonyabban hozták a termést. Egy másik fontos eredmény, hogy egyes parcellákon kevesebb műtrágyát kellett kijuttatni, néhol pedig szinte egyáltalán nem is volt rá szükség. Ez jelentős költségmegtakarítást eredményezett, hiszen korábban fejetlenül szórtuk a műtrágyát. Továbbá az elemzések alapján előre tudjuk tervezni a következő évben szükséges műtrágya mennyiségét, ami segít a beszerzésben is. Különösen azért, mert Szerbiában gyakran hiány van a megfelelő műtrágyákból. Emellett gépeket is használunk a KITE-től, amelyeket bérbe adnak. Ezeket már szinte teljes mértékben kipróbáltuk, és elégedettek vagyunk az eredményekkel – mesélte a termelő.

 

Nagy az érdeklődés az újszerű, takarékos mezőgazdasági technoló-
giák iránt (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Nagy az érdeklődés az újszerű, takarékos mezőgazdasági technoló- giák iránt (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A vetőmag precíz elosztása is költségmegtakarítást eredményez (Fotó: Dávid Csilla felvétele)