2024. május 12., vasárnap

A nem fajtiszta kutyusokért

A Limáni parkban a hétvégén tartották meg a sorrendben immár 8. keverékkutya-kiállítást. A rendezvényt állatbarátoknak szánták, olyan embereknek, akik a kutyusokat valóban szeretik, és nem haszonszerzés céljából tenyésztik, nevelik, idomítják stb. őket. Újvidéken igen nagy gondot okoznak az utcákra kényszerült, kóbor állatok, többségük olyan, felelőtlen kutyatenyésztő „terméke”, akik a gyors, adómentes profitteremtés reményében, bármiféle engedély vagy szakértelem nélkül belevágnak az üzletbe, és termékeiket, a kiskutyákat a Nejlonpiacon, internetes hirdetéseken keresztül feketén árulják. A piaci igények szakszerűtlen felmérésének következtében a „legyártott” kutyusok nagy része a nyakukon marad, ezeket gyakran „szélnek eresztik”. Nem mellőzhető a hirtelen, és ugyancsak tervszerűtlen urbanizálódás hozzájárulása a probléma kialakulásához, sokan kertes házaikat átadják építkezőknek, a kertben élő állatokat viszont már nem viszik magukkal a lakásokba.

A hétvégi rendezvényt az idén is az önkormányzat támogatta. Ilyen módon szeretnék felhívni a figyelmet a gondra, a polgárokat pedig rávenni arra, hogy ha kutyust szeretnének, akkor azt ne vegyék, hanem fogadják örökbe menhelyről vagy máshonnan. A hétvégén volt a sorsukra hagyott állatok világnapja, a kiállítást ennek jegyében képzelik el minden évben a szervezők, a Zoohigijena közvállalat munkatársai. – A nem fajtiszta kutyák is lenyűgözőek – üzenik.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

A rendezvény évről évre tömegesebb, egyre több emberben tudatosodik a házikedvencek iránti, felelősségtudó viszonyulásmód jelentősége. A Zoohigijena munkatársai emlékeztetnek arra, hogy az állatok iránti szeretet kimutatásának a legjobb módja pontosan egy-egy kóbor állat örökbefogadása. Közvállalatként a Šangaj településen lévő létesítményükben ingyenes ivartalanítást, chippel történő bejegyzést és fertőző betegségek elleni védőoltást kínálnak. Tavalyelőtt menhelyükről 136, tavaly viszont már 213 kutyust és cicát vittek haza állatbarátok.

Nyitókép: A kutyusok tíz versenyszámban mérkőztek: a zsűri számításba vette egyediségüket, a legidősebb kutyusok, és a rokkantsággal élő kutyusok kategóriájában is megnevezték a legszebbet (Fotó: Ótos