2024. május 9., csütörtök

Oktatási börze online

Jóváhagyták a tervezett szakok megnyitását a topolyai Mezőgazdasági Iskolában

A topolyai Mezőgazdasági Iskolában is ebben az időszakban az előírásoknak megfelelően szervezik meg az oktatást, ugyanakkor Tóth Tibor iskolaigazgató annak a reményének adott hangot, hogy hamarosan visszatérhetnek az iskolapadokba a diákok. Jelenleg távoktatás zajlik, és még a gyakorlati oktatást is online szervezték meg, ami eleve furcsán hangzik, de kénytelenek voltak alkalmazkodni a körülményekhez.

Az igazgató azt is elmondta, hogy idén a hagyományos formában nem tudják megtartani az oktatási börzét sem, amelyre korábban mindig meghívtak más középiskolákat is, hogy a község pályaválasztás előtt álló nyolcadikosainak bemutatkozzanak. A járvány kitörését megelőző években rendre áprilisban szervezték meg az oktatási börzét, amelynek keretében a tanintézmények bemutatkozása mellett különféle kísérőrendezvényekkel szórakoztatták az odalátogatókat. Traktorversenyt, birkanyíró versenyt, sakktornát rendeztek, vetélkedtek a diákok, meg lehetett kóstolni a hentesek és az élelmiszeripari technikusok által készített finomságokat is. Most mindez elmarad, de az iskola kínálata szerepel egy online prezentáció formájában az újvidéki online oktatási vásáron.
Az igazgató azt is elmondta, hogy a jó időt kihasználva még az esőzések előtt megkezdték a tavaszi vetést a tangazdaságban. A napraforgó, a szója és a tavaszi zab már el van vetve, illetve a kukoricát is elkezdték vetni, de ezt az időjárás megszakította. Abban bíznak, hogy hamarosan rendeződik a helyzet, ami főleg a gyakorlati oktatás szempontjából lenne fontos, hiszen a tangazdaságban a juhtenyésztéstől a palántanevelésen keresztül a szántóföldi növénytermesztésig sok mindennel megismerkedhetnek a tanulók.

A Mezőgazdasági Iskola elkészítette és átadta a következő oktatási évre vonatkozó iratkozási tervét, a minisztérium pedig jóváhagyta. Négy magyar tannyelvű, valamint három szerb tannyelvű osztályt terveznek megnyitni. Magyar nyelven, négyéves szakon mezőgazdasági technikusi, élelmiszeripari technikusi és állategészségügyi technikusi szakok nyílnak. Továbbá egy hároméves kombinált osztályt nyitnak, ahova a leendő mezőgépszerelőket és henteseket várják. Szerb tannyelven két négyéves szakot terveznek, ahol mezőgazdasági technikusokat, valamint állategészségügyi technikusokat képeznek majd. A hároméves képzést nyújtó szakon mezőgépszerelőket és élelmiszeripari operátorokat képeznek. A négyéves képzések keretében szakonként 30-30 tanuló számára biztosítják a beiratkozást, a hároméves kombinált szakokon 15-15 tanulóval számolnak.

Arról is beszámolt az igazgató, hogy a napokban hét vajdasági középiskola igazgatója írt alá szerződést az Én Kint Egyesület a Békéért és Fejlődésért vezetőivel. Ezek az iskolák az egyesület szakmai segítségével pályázatot nyújtanak be az Erasmus+ európai oktatás, képzés, ifjúságügy és sport támogatására irányuló uniós programra. A program egyik legfontosabb eleme a szakképzési mobilitás. A program keretében egy adott országban tanuló diákok vagy oktatók vehetnek részt egy másik országban szakmai gyakorlaton. Kiemelt cél, hogy a vajdasági intézmények minél jobban és sikeresebben bekapcsolódjanak a szakképzési mobilitás rendszerébe, és minél szélesebb körben ki tudják használni az intézmények ezt a lehetőséget úgy, hogy az a tapasztalatszerzést segítse, ne az elvándorlást ösztönözze.

Tóth Tibor elmondta még, hogy az iskola mellett felépült diákotthon bejegyzése a végéhez közeledik. A tartományi, azon keresztül pedig a köztársasági oktatási rendszer szerves része lesz majd, és az iskola fogja működtetni. Arról is megjelentetik hamarosan az információkat, hogy milyen feltételekkel pályázhatnak a diákok a bentlakásra. A diákotthon 51 szobával 102 diák számára nyújt ideiglenes lakhatási lehetőséget. Az iskola neve is megváltozott, a jövőben Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon néven jegyzik.