2024. október 7., hétfő

Új palló a Ludasi-tó nádasában

Megújult a madárvonulás-kutatás céljait szolgáló építmény

A múlt hétvégén Hajdújáráson a Ludasi-tó Speciális Természeti Rezervátum nádszegélyében serény munka folyt, több mint 40 zömében fiatal természetvédő ragadott szerszámot, feszítővasat, kalapácsot, motorfűrészt stb., és teljesen felújították, kicserélték a több mint 100 méter hosszú pallósort. Ezt az 1,3 méter széles pallót használják már idestova két évtizede a nyári és az évközi madárgyűrűző akciók során az énekesmadarak befogására szolgáló függönyhálók felállítására. A pallósor közepén felállított három méter magas hálók két oldala mentén száraz lábbal megközelíthetők – a pallósor megépítése előtt nagy csizmákban dagasztották a sarat a madarászok – a hálóban fennakadt madarak, amelyeket mérés és meggyűrűzés után elengednek. Amennyiben valahol újra kézre kerül egy gyűrűvel megjelölt példány, értékes adatokkal szolgál a madárvonulási útvonalakról, felderíthetők vándormadaraink telelőterületei és vonulási stratégiái is.
Amint azt Szekeres Ottó, a Palics-Ludas Közvállalat természetvédelmi őrszolgálatának vezetője elmondta, a védett terület kezelőjének a természetvédelmi feladatok ellátása mellett a rá bízott terület kutatása is a kiemelt feladata. A Ludasi-tavon már négy évtizede folyik a nádi énekesmadarak vonuláskutatása. Nagyon sok értékes adat gyűlt össze, sőt új madárfajok jelenlétét is sikerült bizonyítani, ami alátámasztja a tó jelentőségét a biológiai sokféleség megőrzésében.
A hétvégi akció alkalmával több mint tíz köbméter fenyődeszkát és gerendát használtak fel pallóépítésre. A régi pallódeszkákat eltávolították és újakkal cserélték fel, amire már nagy szükség volt, mert egy részük elkorhadt és a gyűrűző akciók részvevői számára már nem volt biztonságos a rajta való közlekedés. A tó rendkívül alacsony vízállása lehetővé tette, hogy a munkálatok részvevői gyakorlatilag száraz lábbal dolgozhattak a sűrű part menti nádszegélyben.
A pallófelújításban a közvállalat természetvédelmi őrei mellett részt vett több civil szervezet, a szabadkai Riparia Természetbarátok Egyesülete, a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület tagjai, valamint a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának néhány tagja. A munkálatokat a védett terület kezelője mellett támogatta a Tartományi Urbanisztikai és Környezetvédelmi Titkárság és a környezetvédelmi minisztérium is.

Nyitókép: Szorgos kezek újjáépítették a pallósort / Gergely József felvétele