A Demokrata Párt szabadkai szervezete elkészítette azt a dokumentumot, amely a helyi közösségek demokratizálását segítené elő, hatékonyságukat, befolyásukat növelné, egyben megváltoztatná a választási rendszert is – jelentette be tegnap sajtótájékoztatón Slavko Parać, a DP helyi elnöke.

A DP szerint a városközpontnak nincs szüksége helyi közösségre (Fotó: Molnár Edvárd)
A dokumentum lényege, hogy annak elfogadásával megszűnne a helyi közösségek eddig megszokott felépítése, vagyis nem lennének közgyűlések, csakis tanácsok, amelyeknek tagjait viszont közvetlenül választanák meg a polgárok. Parać elmondása szerint ez elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a helyi közösségek érdemben tudják végezni a munkájukat.
– Megígértük, hogy elkészítünk egy javaslatot, ez mostanra el is készült és át is adjuk azt a képviselő-testületnek. Szeretnénk, ha a dokumentumot minden érintett és érdeklődő áttanulmányozná, és ennek köszönhetően még jobbá lenne ez a dokumentum. Alap irányát azonban nem lenne szabad elveszíteni, vagyis, hogy a demokratizálódás legyen az elsődleges szempont, hogy az alacsonyabb szinte meghozható döntéseket a helyi közösség maga hozza meg, s hogy a helyi közösségi választások is megváltozzanak. Az emberek jól ismerik egymást, szomszédaikat, tudják, hogy ki az, aki érdemben tudna és akar is tenni a környezetéért. Ezért van szükség a közvetlen választásra. Ez persze nem zárja ki a pártokat, viszont jól tudna működni. A tanácsok öt tagból állnának, s azok jutnának be, akik a választásokon a legtöbb szavazatot kapják a polgároktól – magyarázta Parać, majd hozzátette, így nem fordulhatna elő például az sem, mint aminek most Palicson vagyunk szemtanúi: a szavazatok csaknem negyven százalékát a Szerb Haladó Párt kapta, azonban a Vajdasági Magyar Szövetség önállóan irányítja a helyi közösséget. Vagyis a szavazók nagyon nagy részének nem vették figyelembe az akaratát.
A DP helyi elnöke elmondta, amennyiben a dokumentum elfogadásra kerül, abban szerepel, hogy hat hónapon belül ki kell írni a választásokat. Vagyis ennek értelmében akár a helyi önkormányzati választásokkal egyetemben, az új előírások szerint meg lehetne ismételni a helyi közösségi választásokat is. Hozzátette, újra lehetne gondolni a helyi közösségek határait és létezésüknek szükségességét is, hiszen a város központjában lévő közösségeknek tulajdonképpen nincs miért létezniük: van infrastruktúrájuk, művelődési intézményeik, mindenük, ami a külvárosi településeken élőknek nincs.
