2025. július 14., hétfő

Mivel vegyük be a gyógyszert?

Köztudott, hogy amikor gyógyszert szedünk, nem fogyasztunk alkoholt. Egyrészt azért, mert a májunkat túlterhelhetjük, másrészt, a gyógyszer nem fejti ki megfelelően a hatását. De vajon van-e más olyan ital, melyet nem jó, ha gyógyszerrel kombinálunk?

A gyógyszer kiadásakor a gyógyszerész feladata, hogy elmondja, hogy az adott gyógyszert étkezéstől függően mikor kell bevenni, azonban már egyre gyakrabban a páciens erre maga kérdez rá, ami mindenképp pozitív irányt mutat a gyógyszertudatosság tekintetében. Azonban néhány esetben kiemelten fontos arról is beszélni, hogy mivel vegyük be a felírt gyógyszert. A kávé, a tejtermékek és a gyümölcslevek nagyban befolyásolhatják a gyógyszerek szervezetben kifejtett hatását. Kijelenthetjük, hogy – amikor az orvos, vagy a gyógyszerész nem rendelkezik másként – a legjobb, ha a gyógyszert egy nagy pohár (200-250 ml) vízzel vesszük be, ezzel elősegítve a minél hatékonyabb felszívódást és elkerülve a lehetséges gyomorirritációt.

Ahogyan már említettük, néhány gyógyszer esetében a különféle italok csökkenthetik a hatékonyságot, vagy akár mellékhatásokat is okozhatnak. Nézzük, melyik kombinációkat érdemes mindenképp kerülni.

A tej és a tejtermékek sok gyógyszer esetében kerülendők, de általánosítva is elmondhatjuk, hogy tejjel ne vegyük be a gyógyszerünket. Hiszen a benne található kalcium, fehérjék és egyéb tápanyagok a gyógyszerek vegyületeivel olyan komplexeket alkotnak, melyek lassítják a gyógyszer felszívódását, és csökkentik a hatékonyságát. Különösen ügyeljünk a tejtermékek fogyasztására, amikor antibiotikumot (pl. tetraciklinek, fluorokinolonok), vastartalmú, a csontritkulás megelőzésére és kezelésére, illetve pajzsmirigy-alulműködésre szedünk gyógyszert. Ilyenkor a legjobb, ha néhány órával az orvosság bevétele előtt és után nem fogyasztunk tejterméket.

A koffein szintén nagyban befolyásolhatja a gyógyszerhatóanyag felszívódását, ezért ügyeljünk arra, hogy ne kávé és tea kíséretében vegyük be az orvosságot. Antibiotikum, nyugtató és altató hatású gyógyszer, vérnyomáscsökkentő és pajzsmirigygyógyszer mellé semmiképp ne fogyasszuk ezeket az italokat.

A gyógynövényteák sem minden esetben teljesen biztonságosak, főleg, ha gyógyszerbevételkor fogyasztjuk őket. Közülük is az orbáncfűtea érdemel különös figyelmet, ugyanis a gyógynövény hatással van a májnak egy bizonyos CYP450 nevű enzimére, mely több gyógyszer metabolikus folyamatában is részt vesz. Az orbáncfű befolyásolja a fent említett enzim működését, ezáltal csökkenhet egyes gyógyszerek hatékonysága. Éppen ezért kerüljük az orbáncfűtea fogyasztását, ha antidepresszánsokat, fogamzásgátlót, vérnyomáscsökkentőt, vagy véralvadásgátlót szedünk.

A gyümölcslevek vitamindúsak és egészségesek, viszont amikor orvosságot veszünk be, igyekezzünk kerülni őket. A grépfrút különösen kerülendő, hiszen gátolja a CYP3A4 enzim működését, amely szintén sok gyógyszer lebontásáért felel, így ezek felhalmozódhatnak a szervezetben, növekedhet a lehetséges mellékhatások száma, nagyobb eséllyel fejtenek ki toxikus (mérgező) hatást, és nem utolsósorban csökken a hatékonyságuk is. A gyümölcslevek, különösen a grépfrútlé kerülendő minden gyógyszer esetében, különösen a kortikoszteroidok, antibiotikumok, antihisztaminok, antidepresszánsok, véralvadásgátlók, koleszterincsökkentők, szív- és érrendszeri gyógyszerek alkalmazásakor.

Hasonlóképp, az ásványi anyagokban gazdag ásványvizek sem javasoltak gyógyszerbevételhez, mivel azok ionjai (kalcium, magnézium stb.) számos hatóanyag felszívódását akadályozhatják meg.

Az orális készítmények, azaz tabletták és kapszulák betegtájékoztatóján nem hiába szerepel az utasítás, hogy egy pohár vízzel vegyük be őket. Azt már kifejtettük, hogy más folyadékok miért nem felelnek meg a gyógyszerek kísérőinek, azt viszont még sokan nem tudják, hogy a tabletták és kapszulák folyadék nélküli bevétele milyen kockázatokkal járhat. Ezek a készítmények folyadék nélkül lenyelve könnyen megtapadhatnak a nyelőcső vagy a gyomor falán, ott irritációt okozva, amiből könnyedén fekély is kialakulhat. Nem beszélve a fulladás kockázatáról, ami különösen veszélyes a csontritkulás elleni készítmények esetében. Ezért, hacsak tehetjük, annak érdekében, hogy a lenyelt gyógyszer fizikailag és hatástanilag is célt érjen, mindig egy jó nagy pohár víz kíséretében vegyük be.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pexels