2025. július 14., hétfő

Élelmiszert oszt a menekülteknek a Caritas

A szervezet orvost, nővért biztosít a szabadkai és a magyarkanizsai központ részére, a gyerekeknek foglalkozásokat szerveznek

Mától élelmiszercsomagokat oszt a magyarkanizsai és szabadkai befogadóközpontokban megpihenő menekülteknek a Caritas. A csomagokat a nemzetközi Caritas és az egyes országok hasonló segélyszervezetei által biztosított pénzből állítják össze. A két központban a szervezet orvost és egészségügyi nővért is biztosít a menekültek ápolására.

Fotó: Molnár Edvárd

Fotó: Molnár Edvárd

Ric Gábor, a szabadkai Caritas főkoordinátora az előzményekkel kapcsolatban elmondta, július közepén a Menekültügyi Biztosság hívta össze a nemzetközi segélyszervezeteket egy konferenciára és akkor kapcsolódott be a Caritas is ebbe a folyamatba.

– Ezt megelőzően nem volt szabad semmilyen segítséget nyújtanunk. Azt megengedték, hogy a gépkocsi csomagtartójából élelmet és ruhát osszunk nekik, valamint egyik télen, amikor nagyon hideg volt és a szabadkai önkormányzat megszervezte számukra a melegedőt, akkor biztosítottuk nekik a zuhanyzást – meséli Ric Gábor.

Mint mondja, igazából maguk a menekültek sem fordultak hozzájuk segítségért, ők mentek a saját útjukon, követve a mobiltelefonon, sms-ben és más módokon kapott instrukciókat.

– Felmerült a kérdés, hogy egy részüknek ugyan van pénze és segítséget sem igazán kérnek, de ha már itt vannak, biztosítsunk nekik egy, az emberi méltóságukhoz illő helyet, ahol kicsit megállhatnak, lezuhanyozhatnak, elmennek toalettre, esznek valamit, az anyák, gyerekek, idősek, rokkantak kapnak valamilyen csomagot, kicsit megpihennek és mennek tovább. Ez Magyarkanizsán nagyon szépen sikerült, miután a vásártéren kialakították a most is működő központot. Az ott teljes egészében rendben van, vannak ott zuhanyzók, toalettek, sátrak, a Vöröskereszt élelmiszert oszt. Ezek az emberek pedig miután megpihentek, mennek tovább – mondja a főkoordinátor.

A magyarkanizsai tábor esetében megesik, hogy napi szinten kétezer ember érkezik oda, közülük ötszázan alszanak ott, a többiek még aznap továbbmennek, általában a férfiak. Mint Ric Gábor mondja, az elmúlt szombaton zömében családok, gyerekek voltak a központban, nagyobb arányban, mint ahogyan szoktuk őket látni, amikor csoportokban vonulnak.

A magyarkanizsai központ működtetését a Menekültügyi Biztosság biztosítja, a Caritasnak ott egy konténere van. Mint Ric Gábor mondja, Magyarország napi szinten 40–50 embert visszaküldhet, amit meg is tesz. Ők Magyarkanizsára kerülnek, a rendőrség, bíróság udvarába, ahol kifizetik a pénzbírságot és mennek vissza a határra. A Caritas által működtetett konténerben gyerekek, nők alhatnak és tisztálkodhatnak.

A Caritas a mai naptól kezdve élelmiszercsomagokat oszt a magyarkanizsai központban és Szabadkán is, a téglagyárnál lévő pihenőhelyen.

– Erre a nemzetközi Caritas, és egyes országok Caritas-szervezetei biztosítanak pénzt, a szerbiai Caritas pedig központosítva megveszi az élelmiszert. Ez olyan élelmiszer, amit ők hajlandóak elfogadni. A kenyér és a sütemény Szabadkán készül, a beszállítót egy meghívásos közbeszerzési eljárás során választottuk ki. Az így összeállított csomagokból a Menekültügyi Biztosság által meghatározott célcsoportokat látjuk el, napi szinten, Magyarkanizsán és Szabadkán is. Magyarkanizsán a vásártéren kialakított állomáson, Szabadkán pedig a téglagyárban, majd miután megnyílik a szabadkai befogadóközpont, akkor ott – részletezte Ric.

Mint kiemelte, a befogadóközpontot a Menekültügyi Biztosság működteti, ebbe nekik nincs beleszólásunk, ők csak a központ egyes szolgáltatásait nyújtják.

– Egy orvost is alkalmazunk, aki bizonyos napokon itt lenne Szabadkán, más napokon meg Magyarkanizsán. Munkatársaink lesznek mindkét központban, az orvos ingázik, de lesz egészségügyi nővér is mindkét helyen. Rendelkezésünkre áll egy bizonyos összeg, amit fogyóeszközökre fordíthatunk, az egészségügyi ellátás keretében. Az emberek általában arra panaszkodnak, hogy felhólyagosodik a lábuk a sok gyaloglástól, felsértik a lábukat, zúzódások szoktak rajtuk lenni. Ezek azok a panaszok, amelyekkel eddig találkozunk, de volt akinek láza volt. Ilyen esetek kezelésére is fordíthatunk ebből az összegből – mondja a Caritas főkoordinátora.

A terveik között szerepel az is, hogy Magyarkanizsán foglalkozásokat szerveznek majd a gyermekek számára. Egy sátorban bábszíndarabot, zenés műsort nézhetnek a kicsik, vagy kifestőket kapnak, ezt önkéntesek segítségével szeretnék megszervezni. Ez ügyben már kapcsolatba léptek egy sor nagycsaládos szervezettel, plébániai Caritasokkal és reményeik szerint minden napot le tudnak majd fedni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel