2025. november 4., kedd

A helyzet a Skadarlijában változatlan

Az utca lakói nem hisznek abban, hogy néhány hónapon belül elköltözik onnan a telep

A Skadarlija utca lakói életét több mint hat éve keseríti meg az utcájukban dolgozó hulladéklerakat és autóbontó üzem, mely utóbbi tevékenységre a tulajdonosnak a lakók állítása szerint nincs is engedélye. Éveken át küzdöttek azért, hogy a Dado Metal telepet kihelyezzék onnan, az illetékeseknél azonban süket fülekre találtak. Végső elkeseredésükben januárban lezárták a saját utcájukat, és nem engedték tovább a fémhulladékot szállító hatalmas kamiont, illetve értesítettek mindenkit az önkormányzatban és a felügyelőségen, akiről úgy gondolták, illetékes lehet az ügyben, és még az újságírókat is kihívták a helyszínre. Ügyük ekkor kapott először kellő figyelmet, és néhány napon belül a polgármesterrel is sikerült beszélniük.

Az utca lakóinak egy kis küldöttsége beszámolt arról, hogy a tiltó tábla ellenére a Skadarlija utcában folyamatos a teherautó-forgalom, a több tíz tonnás kamionok tönkreteszik az utat, hatalmas kátyúk keletkeznek a leaszfaltozatlan utcában, felverik a port, esős időben hatalmas a sár, az állandó vibrációtól repedések keletkeznek a házakon, a szűk utcában lehetetlenség közlekedniük a nagy kamionok miatt, és az illegálisan végzett autóbontó tevékenységgel a tulajdonos szennyezi a talajt is, a munkálatok emellett pedig hatalmas zajjal is járnak.

A polgármester akkor ígéretet tett, hogy utánajár az ügynek, és megpróbál megoldást találni rá. Elsősorban korlátozták a teherautó-forgalmat azzal, hogy heti két alkalommal engedélyezték, hogy 7,5 tonnánál nehezebb kamion hajtson be az utcába. Amennyiben a tulajdonos ezt mégsem tartaná be, az utca lakóinak jogukban állt értesíteni a hatóságokat erről, ilyenkor a hatóságok bírságot róttak ki a tulajdonosra. A lakók és a polgármester egyetértettek abban, hogy a valódi megoldást az jelentené, ha a Dado Metalt átköltöztetnék egy másik helyre, ahol adottak a feltételek az ilyen jellegű tevékenység végzésére, ebbe a telep tulajdonosa is beleegyezett, mint ahogy elfogadta a forgalomkorlátozást is. Ennek ellenére a következő hetek mégsem teltek nyugalomban, a lakók ismételten lezárták az utcát a nagyfokú teherforgalom miatt, sőt március közepén fizikai összetűzés is történt az utca egyik lakója és a telep tulajdonosa között.

A polgármester akkor ismét türelemre intette a polgárokat. Mint rámutatott, egy hosszú évek óta húzódó problémát nem tud ilyen rövid idő alatt megoldani, s nincs rendjén, hogy a lakók havi szinten hetven-nyolcvan alkalommal riasztják a kommunális rendőrséget. Akkor azt is elmondta, hogy az önkormányzat egyik feladata lesz, hogy az ilyen jellegű tevékenységet is szabályozza, s ezzel törvényes mederbe terelje a város területén működő fémhulladék-lerakatok munkáját és az autóbontást is. A Dado Metal elköltöztetéséhez azonban nagyjából még fél évre lesz szükség, és addig mindenképpen türelmet kért a Skadarlija utca lakóitól.

Kenyeres Attila lapunknak elmondta, hiába született megállapodás, semmi sem változott, azaz továbbra is folyamatos a teherautó-forgalom.

– Összeszámoltuk, hogy csak a múlt héten tíz kamion járt az utcában, a hét elején pedig már három megfordult itt, úgyhogy most várjuk, hogy lesz-e még, de már mi se nagyon tudjuk, kihez forduljunk, hiába vannak ugyanis bizonyítékaink, egyszerűen nem vesznek róla tudomást. Az autóbontásról is többször szóltunk, pontosan megmondtuk, hol végzik azt, de másnapra, mire a felügyelőség kimegy a helyszínre, már eltakarítanak mindent, mintha valaki értesítené őket. Például amikor március közepén történt az az incidens, és pénteken elmentünk a polgármesterhez, akkor is szóltunk, hogy alig két-három nap alatt mintegy 30-40 autót hoztak bontásra, le is fényképeztük, de a bejelentéstől számított egy órán belül, már vitték is el onnan az autókat, a felügyelők pedig csak hétfőn jöttek ki. Úgyhogy ne mondják, hogy nem tudják, vagy nem bírják megtalálni, hol végzik a bontást... De már csak ha megnéznék, hogy az autóülések szivacsai felhalmozva állnak az udvaron, már az alapján világos lenne, hogy mi folyik ott. Csalódottak vagyunk amiatt is, mert amikor legutóbb a polgármesternél jártunk, nem vettek bennünket komolyan, amikor arra panaszkodtunk, hogy a Dado Metal tulajdonosa megfenyegetett minket.

Kenyeres még hozzátette, nem változik semmi, és bár három hónap elmúlt, amióta ígéretet tettek nekik, hogy fél éven belül kihelyezik onnan a telepet, de még mindig nem látják jelét, hogy dolgoznának rajta, úgyhogy egyelőre nem fűznek hozzá sok reményt, hogy néhány hónapon belül megoldódik a helyzet.

Magyar ember Magyar Szót érdemel