Milimir Vujadinović, a város szociális ügyekkel megbízott tanácsosa folytatta a szociális védelemmel foglalkozó szervezetek körüljárását, és tegnap a Cerebrális és Gyermekparalízisben Szenvedők Egyesületébe látogatott el, hogy megismerkedjen munkájukkal, problémáikkal és jövőre vonatkozó terveikkel.
- Ezekben a helyiségekben összesen öt egyesület működik, melyeket a város is támogat a különféle pályázatok által. Az idén ezt az öt egyesületet mintegy félmillió dinárral támogattuk, éppen ezért ide is ellátogatunk, hogy lássuk, hogyan dolgoznak, mire használják fel a kapott támogatást és az önkormányzat tud-e valahogyan segíteni nekik, illetve az itt látottak alapján tudunk-e valamilyen javaslattal fordulni a köztársasági szervekhez, mellyel segíthetjük munkájukat. Éves szinten közel kilencvenezer euróval segítjük a szociális védelemmel foglalkozó szervezeteket, ezért is tartjuk fontosnak, hogy közelebbről megismerkedjünk az itt folyó tevékenységekkel, illetve a látogatások alatt összegyűjtött információkat felhasználjuk a szabadkai szociális védelem stratégiájának kidolgozásához – mondta a tanácsos.
Blaško Mihalik Éva, a Cerebrális és Gyermekparalízisben Szenvedők Egyesületének elnöke elmondta, rajtuk kívül itt kaptak helyet a paraplégiában és kvadriplégiában, a multiplex szklerózisban, az izomsorvadásban szenvedők, valamint az amputált személyek és születési malformációban szenvedők egyesületei is.
- Mintegy tizenöt éve dolgoznak együtt, egy helyen ezek az egyesületek, melyek összesen mintegy négyszáz tagot számlálnak, és ez mindenképpen szép példája a jó gazdaként való működésnek. Az önkormányzattól kaptuk ezeket a helyiségeket, s fizetik a kommunális költségeket is, ami számunkra nagy segítség, hiszen önerőből nem tudnánk ezeket a kiadásokat fedezni, éppen ezért mi is mindent megteszünk, hogy jól együtt tudjunk működni. A projektumok megírása és megvalósítása kapcsán mára már elég jó kapacitással rendelkezünk, mert tisztában vagyunk azzal, hogy a pénzeszközöket éppen ilyen formán tudjuk megszerezni. Van néhány nagyon jó projektumunk, például az egyik programunkkal a hétvégéken tehermentesítjük a szülőket azáltal, hogy néhány órára itt foglalkozunk a paralízisben szenvedő gyermekeikkel, akik egyébként egész napos felügyeletet igényelnek, gyógytornát tartunk, továbbá sikerült a helyiségeinket a szükségleteknek megfelelően kialakítanunk – tudtuk meg az elnöktől.
Mint még hozzátette, a legnagyobb problémájuk továbbra is az, hogy a legtöbb közintézményt még mindig nem akadálymentesítették. Emellett, csupán egy kombi buszuk van, mely 2002 óta szállítja őket a városban, s tekintve, hogy ez a jármű már elég öreg, attól félnek, ha elromlik, akkor nem tudnak majd hogyan közlekedni, ugyanis sokakat ez a kombi szállít a munkára és haza, a gyerekeket az iskolába vagy a Kolevka Gyermekotthonba, a különböző egészségügyi intézményekbe, és a különféle programokra.
