2024. április 30., kedd

Éremművészként is maradandót alkotott

Telcs Ede művészete állt az Őszi Zsidó Kulturális Fesztivál zárórendezvényének középpontjában

Telcs Edét (1872–1948) Szabadka első akadémiai végzettségű szobrászművészeként tartjuk számon. Igaz, Baján született, de gyermek- és ifjúkorát Szabadkán töltötte, és később, amikor már Budapesten élt, gyakran felkereste szeretett városát. Szabadkán állították fel 1901-ben Telcs első köztéri szobrát, az Erzsébet királyné mellszobrot. E városnak ajándékozta az első nemzetközi sikert aratott alkotását, A két bornemissza (1893) szoborcsoportot, a szabadkai gimnáziumnak pedig az Állami Nagy Aranyérmet, amellyel 1908-ban tüntették ki.

Abba, hogy Telcs Ede milyen jelentős éremművész volt, Baranyi Anna művészettörténész Telcs Ede éremművészete címmel írt munkájából kapunk mélyebb betekintést, amelyet a Forum Könyvkiadó jelentetett meg a képzőművészeti kismonográfia-sorozatában. A kiadványt Virág Gábor, a Forum Könyvkiadó igazgatója és a szerző mutatta be. A tervezett második kötet Telcs szobrászművészetét dolgozza majd fel.

Az Őszi Zsidó Kulturális Fesztivál zárórendezvényeként mutatták be a kiadványt. A Szabadkai Városi Múzeumban megtartott esten Jadwiga Pol-Tyszkiewicz holland kutatónő azt az időszakot idézte fel, amelyet Telcs 1920 és 1922 között Hollandiában töltött. Utrechtben egy barátja ezüstműves gyárának művészeti vezetője lett, számos érmet tervezett, sőt, abban az időben Hollandia az egyik legelismertebb éremművészeként tartották számon. A művész néhány szobrot is készített e két év alatt, hallottuk Jadwiga Pol-Tyszkiewicz-től.

Ezt követően megnyílt a Telcs-érmék és plakettek kamarakiállítása. Mint Ninkov Kovacsev Olgától, a múzeum művészettörténészétől megtudtuk, a szabadkai zsidó hitközség három Telcs-éremmel gazdagította a Szabadkai Városi Múzeum gyűjteményét.