2025. július 18., péntek

Kimozdult a város a holtpontról

Polgármesteri tisztségének eredményeit összegezte Maglai Jenő

Maglai Jenő szokásához híven hathavonta beszámolót tart az önkormányzat munkájáról, a megvalósult tervekről, illetve a város előtt álló további feladatokról. A tegnapi sajtótájékoztatón a féléves munkaértékelőn túl búcsút vett hivatalától is. Maglait 2013 decemberében választották meg polgármesterré, két és fél éven át töltötte be ezt a tisztséget. A képviselő-testület holnap ülésezik, várhatóan ekkor választanak új polgármestert.
– A mandátum talán legnehezebb időszaka volt az elmúlt hat hónap. Miután tavaly decemberben elfogadták a költségvetést, arra törekedtem, hogy a helyes vágányba tereljem az önkormányzat működését abban az értelemben, hogy működőképessé tegyük legalább június végéig a döntéshozatal és a programok megvalósítása tekintetében, és azért, hogy zavartalanul működhessenek a közvállalatok és közintézmények a városban. Ez sikerült is február közepére – mondta Maglai. Hozzátette, reméli, hogy a városi képviselő-testület csütörtöki ülése pontot tesz az új polgármester megválasztására, és ezzel véget ér az agónia.
Maglait elégedettséggel tölti el, hogy sikerült neki mandátuma végéig a város élén maradni, noha sokan a „véletlenszerű polgármester” szerepét szánták neki. Kiemelte, hogy stratégiai és komoly problémákkal foglalkoztak, ami pedig a legfontosabb, hogy sikerült pontot tenni a közvagyon pazarlására és a költségvetési eszközök elherdálására.
Számos jelentős projektumot sikerült befejezni, vagy pedig folyamatban vannak, mondta a polgármester, ezek közül is külön kiemelve a Palicsi-tavat és környékét, a Népszínház építését és a Zsinagóga felújítását.
– Amire különösen büszke vagyok, hogy több évtizedes egy helyben topogás után sikerült előrelépést elérni a Palicsi-tó körül. A víz minősége jelentősen javult, sikerült a német KfW-től 6,5 millió eurót biztosítani a revitalizációra. Elkészült a part menti övezet részletes rendezési terve, illetve a projektumdokumentáció, amelynek köszönhetően a palicsi szennyvíz a víztisztítóba kerülhet. A stratégiai partner kiválasztásának előfeltételét képező tendert is előkészítettük – mondta Maglai, aki szerint néhány év múlva Palics már szemmel láthatóan másképp néz majd ki.
Ami a Népszínház építését illeti, a negyedik fázis elkészült, jelenleg az ötödik zajlik, amelynek értéke 225 millió dinár, illetve a napokban írják ki a hatodik fázisra vonatkozó közbeszerzési felhívást. Ennek a fázisnak a költségvetése 62 millió dinár. A Zsinagóga esetében elkészült a belső felújítás dokumentációja, várhatóan másfél-két éven belül fejeződhetnek be a munkálatok. A nyáron kezdődik a regionális szemétlerakó építése, amely a jövő év folyamán elkészül és egy újabb égető problémát orvosol majd.
A Távfűtő Művekben kétmillió euró értékben a teljes vezetékrendszert kicserélték, jelenleg a kazánok cseréje van folyamatban. A polgármester szerint a rendszer annyira rossz állapotban volt, hogy nagyobb hideg esetén akár le is állhatott volna, és a város radiátorai hidegek maradtak volna.
Az elmúlt hónapokban lezárt városi utcákon a kollektorhálózatot fektették le. Ez a beruházás hétmillió euróba került, de kétmillió eurót sikerült megtakarítani. Emellett befejeződött a kettes vízgyár építésére kiírt tender is, ennek értéke 3,5 millió euró, várhatóan ősszel kerül sor a szerződés aláírására a kivitelezővel és megkezdődhet az építkezés. Az egyes vízgyáron is végeznek bizonyos munkálatokat.
– Megvásároltuk az egykori kaszárnyákat, illetve a Zorka vagyonának egy részét is. A tartományi alapokból több mint 500 millió dinárt biztosítottunk, de a köztársasági intézményekkel is jó kapcsolatot alakítottunk ki – mondta Maglai. – Azzal vádoltak bennünket, hogy nem leszünk képesek beindítani a város gazdasági fejlődését. Ezzel szemben minden projektum, amit elődeink kezdtek meg, megvalósult, egyetlen beruházó sem távozott. A Swarovski, a Calzedonia, a Dunkermotoren, az Ametek egyaránt elégedettek a feltételekkel, és a Continental is most kezdi új gyárcsarnokának építését. A Masterplast és az Elektroremont is megnyitotta új csarnokát. Összességében 400-500 új munkahelyet létesítettünk tavaly. Azt hiszem, hogy a kormányfő egyetlen városban sem vett részt annyi megnyitón, alapkőletételen, mint itt – tette hozzá. A kisbajmoki ipari parkban már épül egy termelőcsarnok egy jövőbeni beruházó részére, emellett megnyílt a Shoppi üzletközpont, így a szabadkaiaknak az ismert világmárkák miatt többé nem kell Szegedre vagy Újvidékre járni – mondta.
A vagyonjogi kérdések területén is számos áttörés történt. Elvégezték a vámszabad övezet feltőkésítését, így a városnak ott már 73 százalékos tulajdonrésze van. A város tulajdonában lévő üzlethelyiségeket is rendbe tették, ezek között legalább 20 olyan volt, amelyről nem is tudták, hogy az önkormányzaté és magánszemélyek adták azokat bérbe. Még folyamatban vannak bizonyos bírósági eljárások is, egyes üzlethelyiségek visszaszolgáltatására vonatkozóan. A lakásalap körül is voltak teendők, elkészült az új nyilvántartás, a lakókat kötelezték a költségek visszamenőleges megtérítésére, új szerződéseket kötöttek, amelyek értelmében mindenki fizeti a lakbért és a rezsiköltségeket.
Visszakerült a város tulajdonába az Elitte Palics vagyona is, vagyis a Kisvendéglő, a két szálloda és a Halászcsárda. Ezeket jogellenesen tulajdonították el és próbálták magántulajdonná tenni.
– A peremvárosi településekre is figyelmet fordítottunk, kultúrotthonokat újítottunk fel, vízvezetéket építettünk, temetőket, ravatalozókat hoztunk rendbe. Lehetőségeink szerint igyekeztünk segíteni, de tény, hogy az életminőség tekintetében még mindig nagy a különbség a falvak és a város között – mondta a polgármester.
Maglai önkritikát is megfogalmazott. Mint mondta, két év alatt nem lehetett gyökeres reformokat végrehajtani, de ennek ellenére bizonyos dolgokkal nem elégedett. Megemlítette az önkormányzat nem kellő mértékű hatékonyságát, egyes közvállalatok lanyha munkavégzését, azt, hogy a stadionban a reflektorokat nem sikerült befejezni, illetve a közbiztonság állapotát.
Sikert kívánt az új városvezetésnek, mert, ahogy fogalmazott, a városvezetés eredményei minden polgárnak jobbulást hoznak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel