Az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ berkeiben tevékenykedő Vajdasági Magyar Népművészeti és Közművelődési Központ június derekán évzáró rendezvényre hívta meg tagjait és azokat, akik kedvelik a szép muzsikát és a néptáncot. A központban négy tánccsoport működik: a Mitugrász, Futkánc, Manó és a Tűzrevaló; három citeracsoport: a Pici citerások, a Pörgető és a Csúsztató; továbbá három vonóscsoport: a Kis vonósok, a Cinegék és a Butella. Négy énekcsoportjuk is van: a Kelepelők, Füsti fecskék, Pintyőkék és a Dunavirág, mellettük a tekerőcsoport is gyakran próbál velük.
– Arra vagyunk a legbüszkébbek, hogy elértük azt a pillanatot, amikor a tagjaink élvezik magát a tevékenységet, és elsősorban azért járnak a közösségünkbe, hogy együtt táncoljanak, zenéljenek, énekeljenek. A fentiek hozzák meg járulékosan a szakmai sikereket, amelyekben az idén sem volt hiány – meséli Kiss Zsélykó, a VMNKK vezetője.

A Mitugrász a legfiatalabb táncegyüttesük. Ez a tűzrőlpattant csapatocska az idén először jelent meg szakmai fesztiválon is (Kőketánc), ahonnan arany oklevéllel tért haza (Dávid Csilla felvétele)

A Futkánc táncegyüttes. Két éve még ők voltak a legfiatalabbak. A mögöttünk levő tanévben még mindannyian alsós gyerekek voltak. A hazai rendezvények, versenyfesztiválok mellett az idén vettek részt először magyarországi fesztiválokon is. A vagány gyermekek a tanév folyamán három ízben is kiemelt arany minősítésekkel tértek haza (Dávid Csilla felvétele)

A Manó táncegyüttes a legtömegesebb szakcsoportjuk. Ebben a tanévben – egy kivétellel – mind felsősök voltak. 2025-ben ez a csapat a tizedik születésnapját ünnepli. Mindenekelőtt élvezik azt, amit csinálnak és jó pár évre visszamenőleg sorra gyűjtik be a szakmai elismeréseket (Dávid Csilla felvétele)

A Tűzrevaló táncegyüttes az egyesület legidősebb táncegyüttese. Az évek folyamán a csapat összetétele folyamatosan változott, de egyes fiatalok már több mint tíz éve részei a csapatnak. Sőt, egy páran már együttesvezető palántaként is aktívan segítenek a fiatalabb csoportoknál (Dávid Csilla felvétele)

Pici citerások. A három citeracsoport közül ők a legfiatalabbak. Ebben a tanévben ők is több alkalommal bemutatkoztak a laikus és a szakmai közönségnek. Az idősebb (Pörgető citerazenekar) társaikhoz hasonlóan, a saját általános iskolai ünnepségeik alkalmával önszántukból, egyedül is kiálltak a közönség elé (Dávid Csilla felvétele)

A Butella vonósegyüttes Szabó Andrással, a csoport vezetőjével kiegészülve a három vonósszakcsoport közül a legidősebb csapat. Nekik volt a legkevesebb fellépési lehetőségük, de annál többször jöttek össze próbaidőn kívül együtt muzsikálni (Dávid Csilla felvétele)

A Kelepelő énekegyüttes minden tekintetben a legfiatalabb csoportjuk. A csapat ebben a tanévben állt össze és életkorban is ők a legfiatalabbak (Dávid Csilla felvétele)

A Pintyőke leánykórus a négy énekegyüttes egyike. A táncoslányok mellett olyanok is tagjai, akik csak népi énekléssel foglalkoznak (Dávid Csilla felvétele)

Dunavirág énekegyüttes. A jó hangulatú csapat második éve énekel együtt. Amíg a gyerekeik táncolnak, énekelnek, muzsikálnak, addig a szülők sem hagyják alább... Szép és megható, amikor a gyermek és a szülő ugyanazon a színpadon szerepel (Dávid Csilla felvétele)

Színpadon köszöntöttük azokat a támogatókat, akik ebben (meg az előző) tanévben a legtöbbet tettek, adtak azért, hogy az egyesületünk minél sikeresebben működjön mindannyiunk örömére. Még egyszer hálásan köszönjük a támogatásukat! (Dávid Csilla felvétele)

Mindenkinek, aki a színpadon szerepel felemelő élmény, amikor telt ház előtt mutatkozhat be. A Vajdasági Magyar Népművészeti és Közművelődési Központból megköszönik mindenkinek, aki jelenlétével, érdeklődésével megtisztelte közösségüket! (Dávid Csilla felvétele)

A központ alelnöke, fő motorja, hajtóereje, Takács Zsuzsanna, aki táncegyüttest vezet, viseletet varr, a ruhatárat gondozza, az egyesület minden adminisztratív teendőjét ellátja, tervez, szervez és minden áldozatot bevállal annak érdekében, hogy a közösség mindannyiunk örömére és épülésére működjön. A fényképen a tagság elismerését veszi át (Dávid Csilla felvétele)

A központ legfiatalabb, legmelegebb szívű együttesvezetője, Tóth Andrea. Két táncegyüttest vezet, muzsikál, viseletet varr, a ruhatárat gondozza, szervez, tervez. Takács Zsuzsanna mellett a központ másik fő hajtóereje. Munkájuknak, áldozatvállalásuknak hála Újvidéken a gyerekek, a fiatalok magyarul énekelnek, muzsikálnak, táncolnak, gyönyörű viseletben hirdetik hagyományos kultúránk építő erejét (Dávid Csilla felvétele)
Azok, akik nem szerepelnek a fényképeken: a belevaló gyerekek mögött álló, belevaló szülői gárda. Kitartásukkal, állhatatosságukkal, támogatásukkal ők is megadták a saját hozzájárulásukat ahhoz, hogy Újvidéken ez a magyar közösség így tudjon működni. Hálás köszönet nekik! |

Nyitókép: Kiss Zsélykó: Ezek és ennyien vagyunk mi, 2025-ben… (Dávid Csilla felvétele)