2025. december 24., szerda

Káposzta a főszereplő!

Változatos és ízletes vitaminbomba

Ahogy beköszönt a hűvösebb idő, egyre többen kezdik meg a téli előkészületeket. A kamrák polcain már ott sorakoznak a befőttek és lekvárok, ám a savanyúságok ideje még csak most kezdődik.
A szabadkai Tejpiacon javában zajlik a káposztaszezon. A friss fejek kilónként 40 és 60 dinár között mozognak. A vásárlók körében továbbra is népszerű a házi savanyítás, egyesek fűszerekkel, mások csak sóval savanyítanak. A télre eltett káposzta nemcsak tartós és egészséges, de számos hagyományos étel alapja is.
Rihter Lajos eladó arról számolt be, hogy a káposztát leginkább ősszel érdemes vásárolni, hogy még ebben az időszakban fermentálják a káposztát.
– A savanyú káposzta egy népszerű erjesztett élelmiszer, amelyet fejes káposztából készítenek. A lila káposzta darabját 150 dinárért értékesítem, a fejes káposzta kilója pedig 60 dinárba kerül. A kuncsaftok a lila káposztából salátát készítenek, azt nem savanyítják, de a sima káposztából egyszerre többet is vesznek savanyításra. A lila káposzta nem olyan népszerű a vásárlók körében, mint a sima káposzta. Úgy vélem, az idei szezon nem volt olyan jó, szárazság volt, sokat kellett locsolnom a növényt – mondta a kereskedő.
A piacon most roskadoznak az asztalokon a zsenge fejek, de aki időt szeretne spórolni, savanyított formában is megvásárolhatja. Ilić Marinko, árusító standján nemcsak savanyított káposzta, hanem savanyú uborka, cékla, csalamádé, karfiol, paprika, kovászos uborka, hagyma, zöld paradicsom és feferóni található. Elmondása szerint az ecetes káposztát és az uborkát keresik a legtöbben.

– Az idei szezonban kiváló minőségű káposzták termettek, elégedett vagyok. Az elkészítés során a torzsa kimetszése után a káposztát vékonyra szelem, legyalulom, sóval megszórom majd összegyúrom. Hagyományosan készítem, nem használok a són kívül más fűszert. Hordóban érlelem, először egy sor fejes, majd egy sor reszelt káposztát helyezek a hordóba. Lenyomkodom és hűvös helyen tárolom. A káposzta savanyítása legfeljebb egy hónapig tart és a hűtőben sokáig eláll. A savanyított fejes káposzta kilója ugyanannyi, mint a reszelté, tehát 200 dinár. Emellett kínálok még különlegességet is, mint a savanyított káposztával töltött paprikát, amelynek kilónkénti ára 500 dinár – mondta az árusító.
Szikora Anna, nyugdíjas vásárló nagyon szereti a káposztát. Általában a bolt helyett a piacon vásárolja frissen vagy savanyítva a káposztát.
– Jobban szeretem a piaci árut, a házi készítésű termékeket, hiszen abba nem kerül élelmiszer-adalék. Amint kezdődik a káposztaszezon, én minden fajtát vásárolok egyaránt. Otthon ebédre szoktam készíteni párolt káposztát, vagy szármát, kis kaporral bolondítva. Régen még tudtam és bírtam, addig én is készítettem savanyított káposztát. Deszkával, nyújtófával tapostam, majd köménymaggal, sóval és babérlevéllel fűszereztem. Tizennégyen voltunk a családban, sokat kellett készítenem, így 200 literes hordóban tároltam. Télen valamivel pótolni kell a friss zöldségek hiányát. A hideg időben a szervezet kívánja a vitaminokban gazdag savanyított káposztát. Most sajnos csak veszem a savanyúságot, mert nem éri meg egy személyre készíteni – taglalta a vevő.
A szabadkai boltokban egyébként a 700 grammos kiszerelésű reszelt káposzta 90–120 dinár között mozog, az egykilós savanyított káposzta 300–400 dinárért kapható, míg a friss zöldség kilónkénti ára 40–50 dinárért vásárolható meg.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fotó: Kolovity Edina