A mezőgazdasági minisztérium a helyi mezőgazdasági tanácsadói és szakszolgálatokkal együttműködve ivóvizet szállított ki tegnap a Suva planinára az ott legelő jószágoknak. A sürgős beavatkozást Dragan Glamočić mezőgazdasági miniszter rendelte el, miután tudomást szerzett a súlyos szárazságról és arról, hogy az hegységen legelő jószágok veszélyben vannak – áll a minisztérium közleményében.
– A következő 15 napban mindennap négy tartálykocsi vizet szállítunk a jószágoknak. Ezt a minisztériummal, az önkormányzatokkal és a mezőgazdasági termelőkkel együttműködve végezzük – emelte ki Srećko Vukašinović, a niši mezőgazdasági tanácsadói és szakszolgálat igazgatója. Rámutatott, a minisztérium gyors reakciójának köszönhetően ezzel a vízmennyiséggel el tudják látni majd a jószágtenyésztők az állataikat, hogy a hegyen legelő jószágok átvészelhessék az előttünk álló nehéz időszakot.
Dragan Glamočić mezőgazdasági miniszter kiemelte, az államnak a termelők mellé kell állnia.
– A miniszter mindennap a terepet járja, a termelőkkel vállvetve. Ez az a politika, amit folytatni kívánunk, segíteni szeretnénk ott, ahol szükség mutatkozik rá, miközben a támogatásunk adta eredmények láthatóak és kézzelfoghatóak – áll a minisztérium közleményében.
Szerbia délkeleti részén, a Suva planinán nem ez az első eset, hogy az ott legelő jószágok szomjaznak. Ez egy több évre visszatekintő probléma. Tavaly augusztusban a katonaság és a niši Medijana Közvállalat szállított ivóvizet a jószágoknak, ugyanis akkor kiszáradtak a patakok, nem volt vízforrás a hegyen, emiatt a hegységen legelő jószágok napokig szomjaztak.
Jelenleg az említett hegységen, a Szerbia Decentralizációjáért Mozgalom (Pokret za decentralizaciju Srbije – PODES) civil szervezet adatai alapján a magas hőmérsékletek, valamint a kevés csapadék miatt több mint 1000 jószág szomjazik. A napokban kiadott közleményükben rámutattak arra, hogy mindössze 50 kilométerre Pirottól, a Suva planinán mintegy 1000 szarvasmarha és további 300 ló legel – közölte a Szabad Európa Rádió. A minisztérium beavatkozása előtt, az utolsó kiszállított tartálynyi ivóvizet szombaton, július 12-én szállították le.
A civil szervezet rámutatott, a helyi állattenyésztők, mindenekelőtt Gadžin Han-i és Bela Palanka-i termelők viszik ki jószágaikat a Suva planina legelőire, ahol legtöbbször a gulyás is szomjazik a gulyával együtt. Ezért arra kérték az illetékeseket, minél gyorsabban reagáljanak a szárazság okozta következményekre. Ők arra is rámutattak, hogy erre a helyzetre tartós megoldás szükséges. A Suva planina, mint a Stara planina (Balkán-hegység) része, súlyos vízhiánnyal küzd a nyári hónapokban. A hegység vízellátásának gondjait kutak fúrásával, illetve itatók felállításával lehetne megoldani – szögezik le.
A múlt évben közzétett adatok alapján egy jószágnak naponta 30–50 liter vízre van szüksége. Tavaly is száraz volt a nyár, de az idén is annak mutatkozik a magas hőmérsékleti értékek következtében.
A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet figyelmeztetést adott ki az alacsony vízállás miatt, a Nyugat- és a Dél-Morava, de a Jadar és a Mlava folyó is elérte a biológiai minimumot.

Nyitókép: Mezőgazdasági minisztérium