2025. július 4., péntek

Hadd szárnyaljanak!

Juhász Népzenei Tábor Tóthfaluban

Igazi táborhangulat fogad minket Tóthfaluban kora reggel a hőségben. A héten zajlik a Juhász zenekar népzenei tábora, amely ismét zeneszóval, nyüzsgéssel tölti meg az iskola és környéke minden szegletét. A tizenegyedik alkalommal megrendezett táborról Juhász Gábor fő szervezővel beszélgettünk.

 Mi jellemzi a Juhász zenekar idei táborát?

– A Juhász Népzenei Tábor idén a legtömegesebb az eddigi összes közül. Csaknem nyolcvanan vagyunk, és ez a szám már feszegeti a határokat. Az ellátás szempontjából teljesen megvagyunk, az oktatók is tudják ezt kezelni, habár több gyerekkel kicsit nehezebb a munka, nehezebb a koordináció. Ennek ellenére nagyon örülök, hogy ilyen sokan foglalkoznak itt Vajdaságban a magyar népzenével, és hogy sokan választják a táborainkat. Mi egész évben foglalkozunk a gyerekekkel, de kiemelt jelentősége van ennek a tábornak. Itt öt nap alatt koncentrált tudást szerezhetnek, naponta kétszer három órát kötelezően muzsikálnak, sőt utána esténként vannak az összehúzások, a táncházak, ahol szintén egyre jobban bevonjuk őket a muzsikálásba. Nálunk az sem ritka, hogy valaki 8–10 órát muzsikál itt. A tábor óriási fejlődési lehetőséget nyújt. Köszönjük a Csoóri Sándor Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és Magyarkanizsa község támogatását, amelyek szintén felismerték, hogy milyen fontos ez a tábor a gyerekeink és a jövőnk szempontjából.

 Szerinted mi a siker titka?

– A Juhász zenekarról az egész magyar nyelvterületen hallani lehet, huszonöt éve vagyunk a pályán, rengeteg a fellépésünk, ismernek minket. A tábor résztvevőivel folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, akik jártak már ebben a táborban, visszatérnek, mert tudják, hogy a környezet és az oktatás is kiváló, tehát a fejlődés garantált. Három vonósszekcióban dolgozunk, a kezdőkkel, a középhaladókkal és a haladókkal. Ugyanúgy három tamburásszekciónk van, idén nagyon sok tamburás jelentkezett. Énekoktatásra is lehetett jelentkezni, és külön foglalkozunk a kísérettel, a bőgősökkel és a brácsásokkal. Jó a hangulat, igyekszünk a gyerekeknek szabadságot nyújtani, mégis rendezett keretek között, tehát az az érdekünk, hogy folyjon a munka, eredménnyel járjon, és hatalmas szakmai előrelépéssel. Mindezt úgy, hogy jó hangulatban, családias légkörben teljenek a napjaink. Természetesen szabad programokat is kínálunk, együtt muzsikálások, táncházak, szakmai előadások adnak lehetőséget a fejlődésre. Filmeket is mutatunk a gyerekeknek, amelyekből láthatják, hogyan zenéltek a régi öregek. Ezenkívül ellátjuk őket olyan tanácsokkal is, hogy hogyan viselkedjenek a színpadon, hogyan szervezzenek zenekart. Ez már itt sok esetben aktuális, ugyanis vannak már olyan fiatal zenekarok, amelyek innen nőttek ki, most pedig a következő generáción a sor. Zenta, Magyarkanizsa után Ada, Mohol, Péterréve is felkerül erre a térképre. A példák azt mutatják, most már több esetben is, hogy nagyon szépen, sikeresen működnek azok a zenekarok, amelyek innen, a mi táborainkból kerültek ki.

Juhász Gábor (Gergely Árpád felvétele)

Juhász Gábor (Gergely Árpád felvétele)

 Ők nem jelentenek konkurenciát a jövőben?

– Nem jelentenek konkurenciát. Sőt, örülök annak, amikor a fiatal zenekarok fölnőnek, és használhatóvá válnak, ahogy annak idején Bodor Anikó mondta. Ő azt hangsúlyozta, hogy akkor érünk el valamit, ha olyan zenekarokat, zenészeket tudunk kinevelni ezeken a képzéseken, táborokon, akik utána megállják a helyüket, amikor valamit csinálni kell, amikor egy mulatságon kell muzsikálni, amikor a tánccsoportokat kell kísérni, vagy táncházban muzsikálni. Örülök, hogy segíthetjük őket a karrierjük beindításában, és azt szeretném, ha még több ilyen zenekar lenne. Segítünk nekik abban, hogy ők is érvényesüljenek, tapasztalatot szerezzenek, és hogy ismertebbek legyenek. Hadd menjenek, szárnyaljanak!

 Melyik a legnépszerűbb hangszer most a táborban?

– Nagyjából egyenlő a vonósok meg a tamburások aránya. Régebben többen jöttek vonósképzésre. Most körülbelül fele-fele arányban játszanak mindkét hangszeren, emellett éneket is tanítunk Varga Anna vezetésével. Mindkét hangszercsalád nagyon népszerű, valamint az ének is.

Gyakorol a kíséret (Gergely Árpád felvétele)

Gyakorol a kíséret (Gergely Árpád felvétele)

 Pénteken a záróesten mi várható?

– A záróestre egy kivonatot állítunk össze abból, amit tanultunk a héten. Sokkal többet tanultunk, mint amennyi belefér az időbe, de így is élvezetes lesz. A haladók Kalotaszeggel foglalkoztak behatóbban, és már két prímás anyagát is szépen át tudták venni, viszont olyan kivonatot kell készítenünk, ami negyven percen át itt tartja a közönséget. Aki eljön ide pénteken 18 órára, az nagyon jó népzenei műsort kap ajándékba. Csaknem nyolcvan fiatal népzenészt láthat itt a közönség egész Vajdaságból, Magyarországról, és külön öröm számunkra, hogy még maradéki tanítványaink is vannak.

 Egy mondatban összefoglalva, mi ennek a tábornak a célja, lényege, hozadéka?

– Kinevelni a következő vajdasági magyar népzenész-generációt, mert egyet már sikerült kinevelni, most jön a következő. Ennek így kellene mennie tovább is. Reméljük, jön egy következő generáció, amely majd ezt is átveszi tőlünk, ugyanúgy, ahogyan mi is átvettük dr. Szöllősy Vágó Lászlótól, Bodor Anikótól meg Burány Bélától. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tóthfalu zeneszótól hangos a héten (Gergely Árpád felvétele)