2026. június 14., vasárnap
BÁCSKOSSUTHFALVA

Megmentették a tölgyfát

Megejtették Bácskossuthfalva féltve őrzött fájának az egészségügyi metszését – Ötliternyi víz gyűlt össze a tölgyfában

A napokban megtörtént a bácskossuthfalvi tölgyfa száraz ágainak a metszése, a letört csonkok kitisztítása és azoknak az ágaknak az eltávolítása, amelyek esetleg veszélyt jelenthetnek a járókelőkre. Papp László tanácselnöktől megtudtuk, hogy a szakemberek szerint ezzel remélhetőleg meghosszabbították a falu féltve őrzött fájának az életét.

– A munkálatokban nagy segítségünkre volt a Vajdaság Erdei Közvállalat, amely gyakorlatilag biztosította a szakmai hátteret úgymond a fa gyógyításához. Predrag Mirić erdőgazdálkodási szakember jelenlétében dolgoztak a közvállalat szabadkai telephelyéről érkezett munkások, a helyszínre hozott erőgépek is onnan kerültek falunkba. Egyébként a napokban elvégzett munkálatok valójában a fa állapotának őszi felmérése nyomán történtek. Akkor az újvidéki székhelyű Alföldi Erdészeti és Környezetvédelmi Intézet szakmunkatársai, dr. Predrag Pap és Milutin Djilas, valamint falunk növényvédelemmel is foglalkozó hozzáértői, Pevec Aleksandra és Gáspár Endre voltak jelen. Az akkor készült fényképes jelentés nyomán történt meg most a metszés és a tisztítás – hallhattuk Papp Lászlótól, aki azt is elárulta, hogy szinte kizárólag száraz ágakat vágtak le a kiérkezett munkások, egyetlenegy olyan élő hajtást voltak kénytelenek csonkolni, amely a közelben elhaladó gyalogosforgalomra jelenthetett veszélyt. Ezt követően az erre előirányozott sebvédő viasszal bekenték a levágott részt.

– A fatörzsön keletkezett hasadás is le lett tisztítva, és megdöbbenéssel vettük tudomásul, hogy gyakorlatilag életmentő beavatkozást végeztek a szakemberek. A fába beköltözött hangyák járataiból ötliternyi víz csordogált ki. Ez a vízmennyiség különösen a téli fagyok idején beláthatatlan károkat okozott volna a tölgyben. Ezután a munkások, ahol szükséges volt, egyfajta baktériumölő anyaggal bekenték, a réseket és járatokat kitöltötték egy arra alkalmas anyaggal, majd pléhvel letakarták, illetve hermetikusan le is zárták. A szakemberek elmondták, hogy ezzel a lépéssel életmentő beavatkozást hajtottak végre a tölgyfán, vagyis helyrehozták az egészségi állapotát, mindennek eredményét viszont igazából tavaszra láthatjuk meg, amikor a szakembereket ismét várjuk egy vizsgálat megejtésére – tette hozzá a tanácselnök, aki azt is elárulta végül, hogy ezután következik a letört ág helyére felerősített pléh befestése természethű, zöldes-barnás árnyalatra, valamint a gallyak, a levágott ágak eltakarítása, illetve a református templomkertet körülvevő kerítés rendbehozatala. Erre várhatóan az ünnepek után kerül sor. A helyi közösség a munka végeztével megvendégelte a lakosság által féltve őrzött tölgyfa megmentésében közreműködőket.

Magyar ember Magyar Szót érdemel