2026. június 28., vasárnap

Székelykeve 140 éve a szülőföld szolgálatában

Ünnepi szentmisével és székelykapu-avatással emlékeztek meg a település jubileumáról

Székelykeve közössége vasárnap ünnepelte fennállásának 140. évfordulóját. A jubileumi rendezvény ünnepi szentmisével kezdődött, majd a helyi tájház bejáratánál felavatták és megáldották a Gyergyócsomafalváról érkezett hagyományos székelykaput, amely a székely és a vajdasági magyarság összetartozását jelképezi.

Cikkünkhöz képgaléria is tartozik.

Az ünnepségen beszédet mondott Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a 140. évforduló nemcsak egy település jubileuma, hanem annak a közösségnek az ünnepe is, amely másfél évszázadon át megőrizte anyanyelvét, magyarságát és székely identitását.

Születésnapot jöttünk ünnepelni, Székelykeve 140. évfordulóját. Minden tiszteletem az önöké azért, hogy ez alatt a 140 év alatt meg tudták őrizni anyanyelvünket, identitásunkat és székely gyökereiket. Ez a székelykapu nem csupán dísz, hanem a gyökereket, a kultúrát és a székely–magyar összetartozást jelképezi – fogalmazott Pásztor Bálint.

A VMSZ elnöke kiemelte, hogy Székelykeve a történelem viszontagságai ellenére is élő, összetartó közösség maradt, amely példát mutat az egész Kárpát-medencének. Hozzátette, hogy a település sikeres falusi turizmusának köszönhetően évente több ezer látogató keresi fel a dél-bánáti falut.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere más elfoglaltságai miatt nem tudott részt venni az ünnepségen, de üzenetében a nemzeti összetartozás és a közösségi értékek megőrzésének fontosságát hangsúlyozta

Az ünnepségen felidézték a település történetét is. Elhangzott, hogy a bukovinai székelyek 1883-ban érkeztek a Duna mellé, majd az áradások miatt három évvel később a mai Székelykeve helyén alapították meg új otthonukat.

A tájház udvarán felállított székelykapu és a Barátság kopjafája a hovatartozás, a kitartás, valamint a székely és a vajdasági magyarság összetartozásának jelképei. A megvalósítást a Magyar Agrárminisztérium, a Herman Ottó Alapítvány, a Bethlen Gábor Alap és a Magyar Nemzeti Tanács támogatta.

Az ünnepi szentmisét Szemerédi Pál dél-bánáti esperes tartotta, aki ezt követően, a tájháznál megáldotta a székelykaput és a Barátság kopjafáját, Isten áldását kérve a székelykevei közösségre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A helyi tájház bejáratánál felavatták és megáldották a Gyergyócsomafalváról érkezett hagyományos székelykaput (Ótos András felvétele)