Közép- és Nyugat-Bácska területére április első felében jelentős mennyiségű csapadék hullott, utána pedig felmelegedett az idő, ami arra késztette a mezőgazdasági termelőket, hogy mielőbb elvessék a tavaszi haszonnövényeket. Tartományszerte, így Bácskában is egyre népszerűbb a napraforgó, hiszen szárazságtűrő növény, és az átvételi ár is szolidnak mondható. Az ipari növénnyel kapcsolatban először Nagy Norbert kúlai gazdát faggattuk, aki elmondta, hogy a tavalyihoz viszonyítva több napraforgót vetett az idén.
− Két évtized után az idén nem vetünk szóját, mivel az utóbbi 2-3 évben a szárazság miatt nem sikerült. Ezzel szemben növeltük a napraforgó vetésterületét, és mintegy 40 holdon került földbe a mag. Syngenta Kondi fajtát ültettünk, de a Pioneer magas olajtartalmú napraforgót is kipróbáltuk; 100 kg 16-os kevert műtrágyát dobtunk alá. A szójával ellentétben a napraforgó jól tűri a szárazságot, hiszen Kúlán tavaly az aszály ellenére átlagban 18-20 mázsát termett. A magot szerződéses alapon a Polja Földműves-szövetkezet által biztosítottuk, rajtuk keresztül lesz permetszer is, aratáskor pedig átveszik a termést. Bízunk abban, hogy az ára magasabb lesz a tavalyinál – mondta Norbert.

Ahogy az időjárás engedi, úgy folytatódik a napraforgó vetése a kúlai határban (Fotó: Paraczky László)
Papajcsik Zsolt veprődi gazda ugyancsak Syngenta Kondi fajtát vetett. Elmondása szerint a faluban nem igazán népszerű a napraforgó, jómaga tavaly próbálkozott először ezzel a haszonnövénnyel, és az aszály ellenére elégedett volt a hozamokkal, valamint az árral is.
− Ez a fajta megtetszett, mert tavaly az egyik gazdánál láttam, hogy a fej állása miatt a varjak nem tudják kiszedni a szemeket, azaz nehezen tudnak kárt okozni a termésben. Első próbálkozáskor ezt még nem tudtam, de az idén már igen. Egyébként ezen a vidéken nem igazán népszerű a napraforgó, kénytelenek vagyunk azonban váltani, ugyanis a szárazság miatt a szója pár évre visszamenőleg aládob, és inkább kárt hoz, mint hasznot. A napraforgó a tavalyi aszály ellenére jól sikerült, szépen kikelt. Egy herbicides kezeléssel megoldottam a gaz terjedését, és hektáronként bő három tonna termett, ami a többi növényhez viszonyítva jónak mondható. Az idén április 10-e körül vetettem el 9 hektár napraforgót, a kelés jól sikerült, és amint megszikkad a föld, jöhet a rovarirtó kezelés. Tavaly, amikor a növény 6-8 levélben volt, kapott egy permetezést, majd bezártam a sorokat, és ezzel be is fejeztem a munkát, vagyis nem volt szükség sem rovarirtó, sem gombaölő szerekre. Az idén ez változik, hiszen esős a tavasz, a napokban is kiadós csapadék esett. Már látszik a sorok között a keskenylevelű gyom, a széles levelű gyomok ellen viszont két hét múlva permetezünk. Ami a műtrágyázást illeti, vetés előtt bedolgoztam 150 kilogramm kevert műtrágyát, de maradt egy rész, ahol utólag levéltrágya formájában történik a mikroelemek pótlása – mondta a veprődi termelő.

Nyitókép: (Fotó: Paraczky László)