2024. május 12., vasárnap

Lakodalmi szokások régen

Megkezdődött a Kulturális Hagyományok Napja rendezvénysorozat Szenttamáson

Háromnapos lesz az idén a Kulturális Hagyományok Napja elnevezésű rendezvény, amelyet a szenttamási Kultúrotthon szervezésében immár 22. alkalommal rendeznek meg. A központi téma ezúttal a magyar–szerb (vegyes) házasság. 

Dejan Korceba, a Kultúrotthon igazgatója az idei rendezvénnyel kapcsolatban elmondta, a fő cél a valamikor esküvői ceremónia, továbbá az azt megelőző szokások, hagyományok bemutatója.

– Az érdeklődők több esküvői szokást láthatnak, külön a szerbek és külön a magyarok köréből, a fő cél pedig egy vegyes házasság teljes bemutatása, amelyben a vőlegény szerb, a menyasszony pedig magyar. Így bemutatjuk mindkét nemzeti közösség szokásait – mondta az igazgató.

A rendezvénysorozat tegnap este 19 órakor kezdődött, amikor a Kultúrotthonban Trifunović Ljiljana, a Vajdasági Múzeum néprajzkutatója A menyasszony kelengyéje elnevezéssel tartott előadást.

− A menyasszony hozománya, vagy ahogyan errefelé nevezik, stafirungja csaknem minden vajdasági nemzeti közösségnél ugyanaz, csak másképpen nevezik. Mindegyik kelengye tartalmaz párna-, paplan- és dunyhahuzatot, falvédőt, törölközőt, szalvétát, asztalterítőt, női ingeket, hálóruhát és minden olyan holmit, amire egy férjhez menő lánynak a házasságban szüksége lesz. Mindezt a lány szülei készítik elő, sokszor évekig gyűjtögetik, száz évvel ezelőtt is így volt. A mai hozomány kissé eltér a régitől, például a törölköző nem vászonból és lenből van, hanet frottírból, nem hímezik az asztalterítőt, hanem vesznek készen valamelyik boltban. A hozomány alapja és lényege azonban nem változott és szerintem száz év múlva sem fog – mondta a néprajzkutató. 

Nyitókép: (Fotó: Paraczky László)