2024. április 30., kedd
KALANDTÚRA

A Melki apátság

Amikor épp nem repülőgéppel utazom nyugati irányba, hanem autóval vagy busszal, Sankt Pöltentől úgy negyven kilométerre, az osztrák A1-es autópálya mellett mindig megcsodálom a Melki apátságot. A sötét osztrák éjben gyönyörűen tündököl az aranysárgára festett komplexum. Ezen a szakaszon az autóút egészen közel halad a Duna mellett. Közéjük ékelődik be a dombtetőn emelt Benedek-rendi kolostor, iskola, könyvtár és apátsági templom, amely uralja az egész Duna-völgyet. Már messziről érezhető a hely varázsa.

Belépve az ezeréves macskakövekre egy középkori hangulatot idéző helyen találjuk magunkat. A stratégiai helyen épült római-kori őrhelyet Babenbergi I. Lipót őrgróf újjáépítette és kibővítette, majd miután odaszállították Szent Kálmán földi maradványait, alapítólevelet adományozott a kolostornak, és a bencéseknek adta. Az apátsági könyvtárban őrzött dokumentumok tanúsága szerint a melki kolostorban már 1100 előtt éltek bencés szerzetesek. Az apátság fénykorát a barokk időszakában élte. Mai formája is lényegében ebben az időszakban alakult ki. Ekkorra tehető a háromemeletes 320 méter hosszú főépület elkészülte is. A Melki apátságnak ma több mint 500 helyisége van, 1365 ablakával Ausztria legtöbb ablakával rendelkező épülete.

A királyi kastélyt idéző apátsági kolostorba egy boltíves kapun keresztül lehet bejutni, egyenesen a főpapi udvarba. A kapu két oldalán Szent Péter és Szent Pál, a hely védőszentjeinek szobra köszöntik a látogatókat. A 80x40 méteres udvarban állt évszázadokon át a Kálmán-kút, helyén ma a Waldhausen apátságból hozott díszkút áll. A térről a vörös márványból épített Császári lépcsősoron lehet megközelíteni a császári család számára épült helyiségeket. A lakrész 88 szobáját a 196 méter hosszú Császári folyosó köti össze. Falait a Babenberg- és a Habsburg-ház uralkodóiról készült portrék díszítik.

A folyosóról nyíló szobák Útban a tegnapból a mába címmel különböző tematikájú tárlatokat mutatnak be a kezdetektől az apátság virágkoráig. A bencések nyolc évszázada működtetnek itt iskolát. Ez Ausztria ma is működő legrégebbi oktatási intézménye. A templom mellett az épület legértékesebb része a könyvtár és a Márványterem. A 12 teremből álló könyvtár 100.000 kötetet őriz. Legrégebbi darabja egy IX. századból származó kézirat. Ott-tartózkodásakor a császár a Márványteremben fogadta vendégeit. Ez a helyiség az épületegyüttes legszebb világi vonatkozású terme. A császári lakosztályban megszállt VI. Károly, Mária Terézia, VI. Pius pápa, de Napóleon is aludt itt.

A Világörökség részét képező Melki apátság szíve a Szent Péter és Szent Pál tiszteletére szentelt templom. A pici, sötét szentély szinte elveszik a hatalmas épületben. A pompás díszítésű templom minden egyes szobra, festménye, faragása korának példás remekműve. A templom freskóit tartják az Alpoktól északra levő területek legszebb barokk alkotásainak. Az oltárképen a két apostol éppen búcsúzik földi életétől. A hat kápolna és számos mellékoltár a kereszténység és a bencés rend legnagyobb szentjeinek állít emléket. A templom orgonáján játszott Mozart is. A nyolc tonnás Péter és Pál harangja minden pénteken délután háromkor, Jézus halálának órájában kondul meg.