Az Újvidéki Zenekedvelő Ifjúság (MONS), amely 1966 óta foglalkozik koncertek szervezésével, február 20-án ünnepli megalakulásának 60-ik évfordulóját. A szervezet évente 50–100 koncertet valósít meg. A műsorok gondos válogatása, valamint a hazai és nemzetközi színtér rangos művészeinek és együtteseinek meghívása az Újvidéki Zenekedvelő Ifjúság mindenkori prioritásai közé tartozik. A klasszikus zene mellett a „monsos repertoáron” más, stilárisan és műfajilag rugalmasabb programok is képviseltetik magukat.
Mint ahogy azt Milan Radulović, a szervezet titkára lapunknak nyilatkozva elmondta, mindenekelőtt rendkívüli jubileumról van szó.
– Az évtizedek során a szervezet berkeiben fiatalok több nemzedéke vált tekintélyes művészekké, nem egy közülük később világhírnévre is szert téve – húzta alá Milan Radulović. Hozzátette: a szervezet mind ezalatt különböző fejlődési szakaszokon esett át.
– A kezdetekben a szervezet tevékenysége a fiatal zenészeknek és közönségnek volt szentelve. Ők ezeken a koncerteken nevelkedtek egészen a politikai irányváltásokig. Ilyen volt például az Újvidéki Jazz Napok, amelyet mi alapítottunk és valósítottunk meg tíz éven át – emelte ki a titkár. Hozzátette, ezen az eseményen olyan fellépők álltak színpadra, mint Chet Baker, az Oregon Jazz Ensemble, Archie Shepp és még sokan mások. Jelentős eseményként emelte ki az újvidéki NOMUS zenei fesztivált is, amelyet megalapítása óta töretlenül megrendeznek, és megemlítette a Zágrábi Filharmóniával szervezett nemzetközi programjukat is.
– E programnak köszönhetően a szervezet vásárolhatott egy új koncertzongorát, amelyet a mai napig rendszeresen használnak az újvidéki zsinagógában – magyarázta Milan Radulović.
Mint mondta, a MONS berkeiben – az eredeti küldetéshez viszonyítva – az elmúlt 60 évben annyi változott, hogy a szervezet már nem csupán a zene népszerűsítésére törekszik, hanem formálná is a polgárok ízlését.
– Igyekszünk a jelen kor legjelentősebb zenei előadóművészeit bemutatni, s úgy gondolom, az elmúlt 60 év MONS-fellépőinek listáját nézegetve, ezeknek a művészeknek a száma rendkívüli – szögezte le a titkár.
Milan Radulović azt is elmondta, forráshiány miatt – hiszen ez a szervezet jelenleg elsősorban pályázatok révén valósítja meg programjait – az eredeti elképzelés, miszerint egy gálakoncerttel ünnepelnek majd, sajnos nem fog tudni megvalósulni.
– Úgy döntöttünk, az egész év a jubileum jegyében fog telni – hagyományos rendezvényeinkbe csempésszük majd bele az ünnepet – jelentette ki a titkár. Hozzátette, folyamatosan igyekeznek új koncerthelyszíneket felfedezni – így például tavaly az Újvidéki Zenei Nyarat a péterváradi vár falai között szervezték meg, amit a helyi lakosok rendkívül jól fogadtak.
– Hisszük, hogy ez az idén is így lesz, és hogy minél több és egyre színvonalasabb koncert valósul majd meg, igazán kivételes művészekkel a repertoáron – zárta gondolatait Milan Radulović.
Nyitókép: A NOMUS koncertjei népszerűek az újvidékiek körében/Fotó: Dávid Csilla archív


