Szombat este a bezdáni színházban adott ünnepi koncertet a Magyar Örökség díjas Kormorán zenekar. Az eseményt a Dunatáj Egyesülés szervezte, a Petőfi Sándor Program, Zombor Város és a helyi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület támogatásával, illetve közreműködésével.
Az ikonikus magyar folk-rock zenekar nagy érdeklődést kiváltó koncertjéről Péter István, a Dunatáj elnöke ezeket mondta:
– Folyamatosan azon gondolkodunk, hogy melyek azok a területek, amelyek a szórványmagyarság életéből kimaradnak. Ezek általában a nagyobb rendezvények, hiszen a mi kis ünnepeinket megüljük, szervezettek a kis települések csoportjai, civil szervezetei, egyházközösségei. A nagy rendezvényeket viszont igen nehéz megszervezni a térségben. Minden évben szeretnénk meghívni egy magyar együttest ide, Nyugat-Bácskába. Úgy gondolom, ez meglehetősen nagy kihívás a Dunatáj számára, és mindezt azzal a szándékkal tesszük, hogy a szórványban is megélhessék mindazt a nagyszabású élményt, amit megélhet egy magyar ember bárhol – hallottuk Péter Istvántól.
Koltay Gergely, Kossuth-díjas zenész, a jövőre 50 éves Kormorán együttes alapítója a bezdáni koncert repertoárjáról, a zenekar közelgő jubileumáról és szellemiségéről az alábbiakat nyilatkozta:
– Sok mindent hoztunk a régi dalok közül, de újakkal is készültünk. Remélem, hogy mindenkinek nagy élményt nyújt majd: azoknak is, akik ismerik a régi dalokat, és azoknak is, akik még nem hallották őket. Bízunk benne, hogy az új zeneszámokat is szeretettel fogadják. Itt, Nyugat-Bácskában még nem jártunk, Bezdánban debütálunk, és nagyon remélem, hogy a kedves közönség, amely megtisztel minket, úgy megy majd el innen, hogy feltöltődött valamilyen szempontból azokkal a dalokkal és mondanivalókkal, amelyeket a Kormorán képvisel.
Készülünk a jubileumra, egy új albumot szeretnénk megjelentetni, és valamikor késő ősszel vagy a tél elején lesz egy jubileumi koncert Budapesten.
Mindenképpen nagy dolog ez számunkra, hiszen az ötven év elég hosszú idő, sok mindent átéltünk, nagy sikerek voltak, sokfelé jártunk a világban, és reménykedem, hogy azt a sok mindent, amit magunkba szívtunk, azt vissza tudjuk adni a közönségnek, hiszen nemcsak Nyugat-Európában játszottunk, hanem gyakran Erdélyben, Felvidéken, Délvidéken, Kárpátalján. Azt gondolom, ahol magyarul beszélnek, és ahol magyarul tudnak gondolkozni, magyarul tudnak érezni, ott mindenki megérti a Kormorán életfilozófiáját, zeneiségét. Talán eljut hozzájuk az üzenet, hogy milyen magyarnak lenni határokon kívül és határokon belül is – mondta Koltay Gergely.
A bezdáni Kormorán-koncert létrejötte nagyban köszönhető Szili Zsuzsanna szervezőkészségének, aki a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasaként minden szálat megmozgatott a nem mindennapi zenei, közösségi esemény érdekében.
– A Dunatáj Egyesülésnél dolgozom ösztöndíjasként, és felmerült az igény, hogy egy karácsony utáni és szilveszter előtti koncertet szervezzen a Dunatáj, hiszen ez már náluk bevett szokás. Nagyon nehéz volt megtalálni azt az együttest, amely autentikus, és a szórványmagyarság helyzetével rezonál, illetve népszerű is. Szerencsére kaptam egy kis segítséget Sutus Árontól, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnökétől, és erre reagálva sikerült a Kormoránt lefoglalni – és így született meg a koncert.
Maga a helyszín a bezdáni színház, amelyhez engem különleges kapocs fűz, gyerekekkel dolgozom itt, drámapedagógiai foglalkozásokat tartok. És azt tapasztalom, hogy maga a színház az, ami egy átfogó helyet ad ahhoz, hogy a közösségek megtalálják egymást, illetve hogy a színházi kultúra kibontakozzon. Örülünk, hogy így jött össze, mert volt egy olyan verzió is, hogy a zombori főtéren lesz megtartva a koncert, de szerintem ez így sokkal bensőségesebb – hallottuk Szili Zsuzsannától.
A bezdáni koncertre Nyugat-Bácskából mindenhonnét érkeztek érdeklődők, a közönség állva tapsolta, ünnepelte a Kormorán együttest.
Nyitókép: A Kormorán zenekar a bezdáni színházban/Fotó: Seres Árpád


