A belgrádi Néprajzi Múzeumban A koszovói és a sárközi hímzés párhuzama című kiállítás folytatásaként ma vajdasági és magyarországi egyesületek munkáiból nyílt tárlat.
Az eseményt Balog Máté sárközi dalok előadásával nyitotta meg, majd Tijana Čolak-Antić Popović, a Néprajzi Múzeum igazgatónője köszöntötte az egybegyűlteket. Rámutatott, hogy ezúttal vajdasági és magyarországi munkákkal szeretnék szemléltetni, hogy a koszovói és a sárközi hímzés is mind a mai napig fennmaradt, alkalmazkodott mindennapjainkhoz.
– E motívumok megmaradását azoknak az egyesületeknek köszönhetjük, amelyek munkái ezúttal bemutatásra kerülnek. A péterváradi Vredne ruke Novog Sada egyesület érdeme a koszovói hímzés hagyományának őrzése, a Tolna Megyei Népművészeti Egyesületben és a Vajdasági Magyar Folklórközpontban pedig a sárközi hímzéssel foglalkoznak – mutatott rá a múzeum igazgatója, utalva arra, hogy ezek az egyesületek, felismerve a hagyományok fontosságát, tudatosan őrzik a hímzésnek ezeket a válfajait. Hozzáfűzte: Ez a tárlat A koszovói és a sárközi hímzés párhuzama című kiállítás kísérő programja.
Irena Fileki, a kiállítás egyik szervezője hangsúlyozta, örül annak, hogy sikerült három olyan szervezetet összefogni, amelyek őrzik a hagyományt, és rámutatnak e motívumok alkalmazási lehetőségeire a hétköznapokban.
– Két külön hagyományról és két népről van szó, mégis felfedezhetünk náluk hasonlóságokat, különösen a hagyományok átörökítésében mindennapjainkra – mutatott rá Irena Fileki a kiállítás megnyitóján.
