2025. május 23., péntek

Tartományi eszközökből 161 millió dinár

A középiskolások utaztatására és a nemzeti kisebbségek nyelvhasználata előmozdítására kiírt pályázat kedvezményezettjei átvették a szerződéseket

– Azon önkormányzatok képviselőinek adtuk most át a támogatási szerződéseket – 161 millió dinár értékben –, amelyek két pályázatunkon sikeresen vettek részt. Az egyik pályázat a középiskolások utaztatásának támogatására irányul, erre 151 millió dinárt különítettünk el. A másik pályázat célja a többnyelvűség előmozdítása Vajdaságban, amire 10 millió dinár áll rendelkezésre – emelte ki Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi-nemzeti közösségi titkár tegnap a szerződések átadásán.

Rámutatott, a tartományi oktatási titkárság már évek óta kiemelt figyelmet fordít arra, hogy segítséget nyújtson a középiskolások útiköltségeinek fedezéséhez.

– Ez különösen fontos azoknak a fiataloknak, akik más településen lévő középiskolát választanak. Ezzel a támogatással segítjük a családokat, és hozzájárulunk ahhoz, hogy minden tanuló megfelelő oktatásban részesüljön – fogalmazott Ótott Róbert, aki a többnyelvűség érvényesülésének támogatásáról szólva hangsúlyozta:

– Vajdaság sokszínűsége az egyik legnagyobb értékünk. Éppen ezért rendkívül fontosnak tartjuk, hogy a nemzeti kisebbségek nyelvhasználatát évről évre ösztönözzük. Ez a támogatás is ezt a célt szolgálja. Lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok például többnyelvű feliratokat helyezzenek ki közterületeken. Ezzel is előmozdítjuk a kisebbségi nyelvhasználat láthatóságát és megerősítését. A jövőben is számítani lehet arra, hogy hasonló jellegű pályázatok kerülnek kiírásra.

Ótott Róbert tartományi titkár és Slađana Bursać titkárhelyettes Valka Károly alpolgármester társaságában (Paraczky László felvétele)

Ótott Róbert tartományi titkár és Slađana Bursać titkárhelyettes Valka Károly alpolgármester társaságában (Paraczky László felvétele)

– Ez, a középiskolások utaztatását szolgáló támogatás rendkívül fontos önkormányzatunk számára. Már évek óta rendszeresen pályázunk rá, hiszen sok diákunk jár más települések iskoláiba – hangsúlyozta Valka Károly, Kúla község alpolgármestere a támogatás kapcsán. 
Mint elmondta, az önkormányzat ezúttal mintegy 8 millió dinárban részesült, amit az utazási költségek fedezésére fordíthatnak.
– Különösen a magyar közösség szempontjából bír nagy jelentőséggel ez a támogatás, mivel Kúla községben jelenleg nincs magyar nyelvű középiskolai oktatás. A magyar diákok ezért más városokba – például Topolyára, Zomborba, Újvidékre vagy Szabadkára – kénytelenek bejárni. Ez jelentős anyagi megterhelést ró a családokra, így ez a támogatás valódi segítséget jelent számukra – fogalmazott Valka Károly.
Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere szintén méltatta a pályázati lehetőséget: 
–  Zenta község számára különösen fontos, hogy a középiskolás tanulóink megkapják a szükséges segítséget ahhoz, hogy naponta ingázni tudjanak otthonuk és a más községben lévő középiskola között.
Elmondása szerint az elnyert támogatás több száz család számára jelent könnyítést:
– A diákok könnyebben eljuthatnak azokba az iskolákba, amelyeket maguk választottak, és ahol színvonalas oktatásban részesülhetnek. Ez a szülők válláról is jelentős anyagi terhet vesz le – hangsúlyozta a polgármester.

 

Burány Hajnalka polgármester a tartományi tisztségviselőkkel (Paraczky László felvétele)

Burány Hajnalka polgármester a tartományi tisztségviselőkkel (Paraczky László felvétele)

Kónya Róbert, Magyarkanizsa község polgármesteri tanácsosa is elégedetten nyilatkozott a támogatások kapcsán:
– A mai napon Magyarkanizsa község több mint 3 millió dinár támogatásban részesült, amelyet a diákok utaztatási költségeinek fedezésére fordíthatunk. A másik támogatási tétel, amelyet most kaptunk, a kétnyelvű feliratok elkészítését és kihelyezését szolgálja, mintegy 2 millió dinár értékben. Ez az összeg elsősorban nyomtatványok, űrlapok, intézménynevek, valamint különféle kétnyelvű kiírások esetén alkalmazható. A támogatottak között helyi szervezetek, közvállalatok és helyi közösségek is szerepelnek. Többek között kétnyelvű utcanévtáblák is kihelyezésre kerülnek majd, ami szintén hozzájárul a nyelvi egyenjogúság erősítéséhez Magyarkanizsán.

 

Kónya Róbert vette át a Magyarkanizsának megítélt támogatásra vonatkozó szerződést (Paraczky László felvétele)

Kónya Róbert vette át a Magyarkanizsának megítélt támogatásra vonatkozó szerződést (Paraczky László felvétele)

Szabados Fodor Beáta, a szenttamási önkormányzat tájékoztatással és kultúrával megbízott tanácstagja elmondta, hogy ez a támogatás valóban nagy segítséget jelent a középiskolás gyermeket nevelő szülők számára. Mint hozzátette, a támogatásnak köszönhetően a község lehetőséget kap arra, hogy a szülőknek bizonyos összeget visszatérítsen a havi buszbérletek vagy egyéb utazási kiadások után.
– Mindannyian tisztában vagyunk vele, milyen tetemes összegeket jelenthet a havi utaztatás. Ezért is fontos, hogy ezzel a pályázattal visszajuttathatunk valamennyit a szülők által befektetett pénzből, enyhítve ezzel a családok mindennapi anyagi terhein is – fogalmazott Szabados Fodor Beáta.

 

Szabados Fodor Beáta: A szenttamásiaknak nagy segítség a támogatás (Paraczky László felvétele)

Szabados Fodor Beáta: A szenttamásiaknak nagy segítség a támogatás (Paraczky László felvétele)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Paraczky László felvétele