Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Radna grupa za regionalne samouprave Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena („Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma”) sastala se juče u Budimpešti. Na sednici je u ime mađarske zajednice u Vojvodini govorio Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine. Izveštavajući o temama, Fremond je rekao da su ovog puta na dnevnom redu prvenstveno bila pitanja vezana za autonomiju. Dr Katalin Sili, bivša predsednica parlamenta i glavna savetnica premijera Mađarske zadužena za unapređivanje autonomije u Karpatskom basenu, dala je procenu situacije u vezi sa onim što se dešavalo u protekloj godini u pogledu autonomije u različitim regionima, ali je govorila i o procesima koji nas čekaju u narednom periodu, izjavioje Arpad Fremond za „Mađar so”.
– Aktivnosti nacionalnog saveta na izradi strategije takođe su bile na dnevnom redu, a imao sam priliku da članovima radne grupe predstavim izveštaj o strategijama na kojima trenutno radimo. Takođe sam prisutne obavestio o tome kako se odvijao proces izrade strategija, a zatim sam izložio osnovne prioritete za održavanje zajednice u narednom periodu. Detaljno sam govorio o strategiji službene upotrebe jezika, kao i o strategijama javnog informisanja, obrazovanja i kulture. Naravno, dotakao sam se i akcionih planova i aktivnosti sprovedenih na osnovu njih, kao i mera i noviteta koji su već sprovedeni. Naš zadatak je da se fokusiramo na sprovođenje prethodno pomenutih strategija, rekao je Arpad Fremond.
Kao odgovor na pitanje naših novina o tome da li se, uzimajući u obzir govore i izveštaje predstavnika ostalih odvojenih nacionalnih zajednica, i dalje može reći da su vojvođanski Mađari predvodnici po pitanju manjinske autonomije ugrađene u pravni sistem, predsednik nacionalnog saveta je istakao da je na ovoj sednici takođe konstatovano da u Karpatskom basenu samo se u Vojvodini može govoriti o nekom obliku autonomije, a da su vojvođanski Mađari predvodnici u ovome. „Imamo kulturnu autonomiju koja se može i mora dalje graditi u narednom periodu”, naglasio je on.
– Naglasio sam da je pored podrške države Srbije, od velikog značaja i podrška vlade Mađarske, kao i mađarske države. Postoji mnogo programa, događaja i strateških ciljeva koje bi bilo nemoguće ostvariti bez podrške vlade Mađarske. U svakom drugom regionu van granice matice postoje razne težnje ka autonomiji, ali je činjenica da su u Karpatskom basenu vojvođanski Mađari najdalje odmakli u izgradnji autonomije, rekao je Fremond.
U vezi sa tim da li je trenutni nivo manjinske autonomije u Vojvodini i Srbiji isključivo rezultat stava većinskog naroda i rukovodstva države, Fremond je objasnio: „Sposobnost da se ostvare interesi definitivno zavisi od podrške zajednice”. Dodao je da je Savez vojvođanskih Mađara imao i još uvek ima koncept autonomije, čija je suština da sve što je moguće treba sprovesti, ako je potrebno, u više koraka.
– Nalazimo se u specifičnoj situaciji, jer već imamo autonomiju Vojvodine, a u okviru nje i našu kulturnu autonomiju, što naravno utiče na sve ostale manjinske nacionalne zajednice u zemlji. Verujem da je zagovaračka moć SVM-a uvek bila značajna, kao što je i njen pristup održavanju zajednice. Kroz ovo, vojvođanski Mađari su izgradili sopstveni koncept autonomije na realnim temeljima: predlagali su izvodljiva rešenja stojeći sa obe noge na zemlji, promišljeno i osmišljeno. Verujem da je bio jedan važan politički trenutak kada je SVM bio deo parlamentarne većine 2008. godine, jer je to političko prisustvo rezultiralo usvajanjem zakona o nacionalnim savetima. Naravno, i ranije je postojao koncept i saradnja u vezi sa važnošću stvaranja nacionalnog saveta. A postala je uspešna priča jer su Mađari u Vojvodini imali realne ideje o izgradnji autonomije, i pošto se podrška zajednice podrazumevala i još uvek podrazumeva. Siguran sam da su i mnoge druge političke situacije, uslovi, uloge i prisustnosti bili neophodni da bi se sve ovo ostvarilo. Naš glavni zadatak je da sačuvamo ono što smo postigli, da to održimo i, ako je moguće, da to unapredimo. Inače, ljudi iz drugih odvojenih područja su takođe zainteresovani za ovaj zakon, nedavno smo ugostili ljude iz južne Slovačke i predstavili im zakon, objasnio je Arpad Fremond.
Radna grupa za regionalne samouprave Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena ima za cilj da promoviše samoupravnost mađarskih zajednica koje žive u oblastima gde su u većini. U svakom od mađarskih nacionalnih delova van granica matice postoje područja u kojima Mađari žive kompaktno, čineći dominantnu lokalnu većinu. U ovim oblastima se generalno razvio politički i društveni pokret koji ima za cilj da promoviše autonomiju ovih zajednica da bi upravljali sopstvenim poslovima. Zadatak radne grupe je da proceni kako pojedinačne mađarske zajednice mogu da podrže međusobne aktivnosti ka ovom pravcu, na koga mogu da računaju kao na saveznike, i kako mogu još bolje da služe interesima lokalnih zajednica kroz realizaciju samoupravnosti.

Nyitókép: Arpad Fremond (fotografija Edvarda Molnara)