2025. május 16., péntek
PÁPAVÁLASZTÁS

Fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből

Sikertelenül zárult a 266. pápát megválasztó tanácskozás első napja – Nincs új pápa - A konklávét szerdán reggel folytatják

Fekete füst szállt fel kedd este a Sixtus-kápolna tetején lévő kéményből, azaz a pápaválasztó konklávé ülésén egyelőre egyetlen bíboros sem kapta meg a pápai trón elfoglalásához szükséges kétharmados többséget. A bíborosok szerdán reggel folytatják a konklávét. Több mint egymilliárd hívő várta lélegzet-visszafojtva, hogy a bíborosok kit választanak a katolikus egyház vezetőjévé. A Szent Péter teret és környékét hívők, kíváncsi turisták és újságírók tömege lepte el arra várva, hogy a megjelenjen a füst a Sixtus-kápolna kéményéből. Az elmúlt évszázadban nem volt olyan választás, amely egy nap alatt lezajlott volna, ezúttal a bíborosok gyors döntésre számítanak. A sajtótalálgatások szerint az első nap két fő esélyese a milánói érsek, Angelo Scola, valamint a világ legnagyobb egyházmegyéjét vezető brazíliai Pedro Odilo Scherer lehetet.

A Sixtus-kápolnában az új egyházfő személyéről döntő bíborosok szavazócéduláit elégetik a kápolna sarkában levő százéves öntöttvas kályhában, de nem minden egyes szavazás, hanem csak a két délelőtti és a két délutáni szavazás után. Amennyiben a sikeres a délelőtti vagy a délutáni második választás lesz, akkor délben vagy este 7 óra körül várható a füstjelzés. Ha a pápaválasztás a szavazás délelőtti vagy délutáni első fordulójában megvalósul, akkor a fehér füst a délelőtt vagy délután közepén száll fel a Sixtus-kápolnából, azaz fél 11 és 11 óra, vagy délután 5 és 6 óra között. A sikertelen szavazások után fekete füst emelkedik fel a kápolna kéményéből. Utána azonban nem tisztítják ki sem a kályhát, sem a kéményt, így a sikeres szavazásnál is a várt fehér füst helyett koszos szürke emelkedik fel.

A XVI. Benedek megválasztása körüli zavar miatt - amikor nehezen lehetett eldönteni, hogy milyen színű füst szállt fel - 2005-ben egy másik kályhát is üzembe helyeztek. Az ezzel megbízott vatikáni dolgozók ebben égetik el a füstöt színező füstölőrudakat. E második kályha füstje az elégetett szavazócédulák füstjével közös csövön távozik, és ugyanúgy a kamerák kereszttüzében lévő bádogkéményen át jut ki a külvilágba.

A bíborosok fél 5-kor vonultak be a Pál-kápolnából a ba a Sixtus-kápolnába, ahol a Teremtő Lélek, jöjj közénk (Veni Creator) eléneklése után a 16:45-kora kápolna közepén felállított olvasónál nyitva fekvő Evangélium előtt egyenként tették le a titoktartási esküt.  Az utolsó bíboros fél hatkor mondta el esküjét, majd egy perccel később, 17 óra 31 perckor a szertartásmester az "extra omnes" (Kifelé mindenki!) latin nyelvű felkiáltással fölszólított mindenkit, aki nem rendelkezik szavazati joggal, hogy hagyja el a Sixtus-kápolnát. A kápolna ajtaját 17 óra 34 perckor csukta be a szertartásmester, s a pápaválasztó bíborosokat "cum clave", kulccsal bezárták, amivel hivatalosan kezdetét vette a konklávé. A kápolna ajtaját kívülről a svájci gárdisták felügyelik. Az első szavazást 18 óra körül zárt ajtók mögött tartották meg, az eredményt jelző füst 19:45-kor szállt fel. A szavazás után a bíborosok eléneklik a vesperást, majd fél 8-kor visszatérnek a Szent Márta házba. A konklávét szerdán folytatják, délelőtt és délután is szavaznak. Ha ezen a napon sem tudnak választani - a következő két napon is négyszer-négyszer szavaznak a bíborosok, kétszer délelőtt és kétszer délután. Ha pénteken sem sikerül egyházfőt választaniuk, akkor szombaton imanapot tartanak, majd vasárnap folytatják a szavazást.

A szabályok szerint minden bíborosnak egy szavazata van, és az új pápa megválasztásához kétharmados többség szükséges. Naponta többször is szavaznak, ha három nap után nem találnak új pápát, akkor egy nap szünetet tartanak, majd folytatják. A bíborosok a szavazások után a szavazatokat tűvel, cérnával összefércelik, és különböző vegyi anyagok hozzáadásával elégetik. Amíg nincs új pápa, olyan anyagokat kevernek a szavazatokhoz, amelyek szürke vagy fekete füstöt okoznak. Amikor megválasztották az új pápát, fehér füstöt okozó anyagot kevernek a szavazatokhoz. Az új pápa akkor lesz hivatalosan is egyházfő, ha kijelenti: "Accepto", vagyis elfogadja a tisztet. Ezt követően Jean-Louis Tauran protodiakónus bíboros megjelenik a Szent Péter-bazilika középső ablakában, és közli: "Habemus papam" - van pápánk -, majd latinul folytatja, és közli a kiválasztott nevét.

Ezt előzőleg a vatikáni Szent Péter-bazilikában tartottak misét az új katolikus egyházfő megválasztásáért - Pro Eligendo Romano Pontifice - , amelyet a bíborosok, élükön Angelo Sodanóval, a bíborosi testület vezetőjével koncelebráltak. A 10 órakor kezdődött mise a konklávé nyitánya. A bíborosok püspöksüvegben és bíborszínű miseruhában vonultak be a székesegyházba, miközben a kórus gregorián éneket énekelt. A mise nyilvános volt.

A 115 pápaválasztó bíboros egyébként reggel hét órakor költözött be vatikáni szálláshelyére, a Szent Márta-házba, ahol a következő napokban a nyilvánosságtól elzárva élnek. Hétfőn délután a Sixtus-kápolna melletti Paolina-kápolnában tették le titoktartási esküjüket mindazok, akik ugyan nem bíborosok, de részt vesznek a konklávé munkájában: Guido Marini szertartásmester és munkatársai, a sekrestyében szolgálók, a gyóntatók, a bíborosok egészségére felügyelő orvosok és ápolók, a svájci gárdisták és biztonsági emberek, a műszaki szakemberek, a takarítószemélyzet, a konyhán dolgozók, a sofőrök.

A helyszínen több mint 5600 újságíró dolgozik a világ minden részéből, sok az érdeklődő, turista és zarándok is a városban.

Járja be a Sixtus-kápolnát: 3D gömbpanoráma ITT

A sajtótalálgatások szerint az első nap két fő esélyese a milánói érsek, Angelo Scola, valamint a világ legnagyobb egyházmegyéjét vezető brazíliai Pedro Odilo Scherer. Az új pápa megválasztásához kétharmados többség kell, vagyis a konklávén részt vevő 115-ből 77 bíboros szavazatára van szükség. A legerősebbek is csak néhány tucat voksra számítanak a kedd délutáni első szavazáskor, ezt próbálják föltornászni 77-re az újabb szavazási fordulókban. Ha ez egyik "nagy esélyesnek"  sem sikerül, előfordulhat, hogy egy kompromisszumos személy kerül ki győztesen az egymást követő szavazásokból.

Christoph Schönborn bécsi érsek, pápaválasztó bíboros vasárnap azt mondta, hogy a konklávé "gyors" lesz, és a vatikáni szóvivő szerint sem várható hosszú választás. XVI. Benedek megválasztásakor a konklávé második napján, 17 óra 56 perckor szállt fel a fehér füst. Az elmúlt száz évben több napig húzódtak a pápaválasztó konklávék, a legtöbb kettő vagy három napig tartott, de volt olyan is, amikor öt napon keresztül szavaztak a bíborosok.

Élő közvetítés Vatikánból itt

Cikkünk folyamatosan frissül

Magyar ember Magyar Szót érdemel