Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Na tradicionalne konkurse Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine za obrazovne ustanove, kulturna udruženja, civilne organizacije i mikroregionalne medije prijavilo se 537 organizacija. Postupajući po odlukama nadležnih stručnih odbora saveta, nacionalni savet će podržati njih 363, objavio je predsednik Arpad Fremond na konferenciji za novinare. Dodao je da će među uspešnim podnosiocima prijava biti raspodeljeno više od 20 miliona dinara. Planiraju da potpišu ugovore sa dobitnicima na svečanoj ceremoniji u maju.
Objavljeno je da se na konkurs raspisan za mikroregionalne medije prijavilo 18 ustanova, od kojih je 17 dobilo podršku. Prema rečima Arpada Fremonda, na konkurs opšte kulture prijavilo se 188 organizacija, a 126 je dobilo podršku. Dodao je da se za podršku za organizovanje manifestacija od posebnog značaja prijavilo 59 organizacija i da su svi uspešno konkurisali. Istakao je da je srazmerno slične situacija i u oblasti obrazovanja, jer će svih 71 škola koje su podnele prijavu biti podržane od strane nacionalnog saveta. Na prijavu objavljenu za civilne organizacije prijavilo se njih 201, a broj podržanih organizacija je 90. Arpad Fremond je izrazio nadu da će se budžetski iznos ove podrške sledeće godine povećati.
U nastavku konferencije za novinare bilo je reči o programu stipendiranja studenata prava u Vojvodini za 2025/26. godinu, za koje se može prijaviti od jučerašnjeg dana do 30. juna. Arpad Fremond je saopštio da pravo na konkurisanje više nije predviđeno isključivo samo za one studente nemaju završeno fakultetsko obrazovanje i prvi put upisuju godinu akreditovanih pravnih studija u Republici Srbiji. To znači da zainteresovani studenti mogu da steknu novu diplomu pored svoje postojeće od sada već i uz ovu podršku, saopšteno je. Arpad Fremond je takođe istakao da se za stipendiju mogu prijaviti i oni koji se upišu u septembru. „Bilo bi važno znati koliko njih je zainteresovano za ovaj program. U svakom slučaju, ugovor o stipendiji potpisujemo tek nakon što je primalac stipendije primljen na dati pravni fakultet. Za ovu stipendiju mogu da se prijave i oni koji trenutno razmatraju studije prava kao plan B”, naglasio je Arpad Fremond. Podsetio je prisutne se da je mesečni iznos stipendije neto protivvrednost iznosa od 100 hiljada forinti.
Odgovarajući na pitanje našeg dnevnog lista da li ima neke detaljnije, možda nezvanične informacije u vezi sa upisom na fakultete ili nastavkom univerzitetske akademske godine, Arpad Fremond je rekao da je video da se nekoliko univerzitetskih fakulteta ove nedelje obratilo javnosti u vezi sa tim.
– Naši referenti kontinuirano prate veb stranice svih univerziteta i fakulteta, čak i van radnog vremena. Skrenuli su mi pažnju, na primer, na činjenicu da je pravni fakultet juče objavio obaveštenje u kojem se navodi da će akademska godina trajati do 30. novembra. Prema našim proračunima, na fakultetima gde se nastavom započne oko 20. maja, još uvek je moguće nadoknaditi tekuću akademsku godinu, što znači da nema potrebe za ponavljanjem godine. Nacionalni savet je već vodio razgovore sa državnim sekretarijatom za nacionalnu politiku Mađarske kako bi studenti stipendiju mogli dobiti i u tom slučaju, ako je neko od njih primoran da ponavlja godinu studiranja bez svoje krivice. Što se tiče prijemnih ispita, verujem da će se sve otkriti u toku ove ili sledeće nedelje vezano za svaki fakultet, a trenutno je predloženo nekoliko mogućih rešenja. Verujem da će se ova situacija rešiti. Znamo da je rok za polaganje maturskih ispita produžen, a pripremljen je i plan nadoknade za one obrazovne ustanove koje nisu radile. Po mom mišljenju, u interesu je i studenata i profesora da ne izgube ovu godinu. Ako ipak dođe do gubitka godine, onda se moramo pripremiti za to, odnosno već se sad pripremamo za ovu mogućnost. Takođe bih želeo da govorim o činjenici da, prema našim dosadašnjim informacijama, mnogi roditelji razmatraju mogućnost da njihova deca nastave školovanje u srednjoj školi ili studiranje na univerzitetu u inostranstvu. Mnogo vremena provodimo na terenu, tako da znamo da zbog neizvesnosti mnogi roditelji bi radije upisali svoju decu u inostranstvu, što znači da i mnogi mladi ljudi misle da bi radije nastavili školovanje ili studiranje u inostranstvu. To negativno utiče, ili bi uticalo, na upis, ali pritom se može reči da je i ranije je bilo sličnih kritičnih godina u životu vojvođanskih Mađara, pa smo uspeli da prevaziđemo probleme i tada. Uveren sam da nećemo izgubiti mnogo učenika, odnosno da ćemo uspeti da preokrenemo ovakav ishod, pošto na tome radimo svi, naveo je Arpad Fremond.

Nyitókép: Arpad Fremond (fotografija Edvarda Molnara)