2025. május 14., szerda

Több mint 300 sikeres pályázó

Kibővítik a támogatandó jogászhallgatók körét – Az MNT a diákok itthon tartásán dolgozik

A Magyar Nemzeti Tanács hagyományos, oktatási intézmények, művelődési egyesületek, civil szervezetek és a kistérségi média számára meghirdetetett pályázatain 537 intézmény pályázott, a tanács felhatalmazott szakbizottságai döntésének mentén eljárva közülük 363-at támogat a nemzeti tanács, ismertette sajtótájékoztatóján Fremond Árpád elnök. Hozzátette, több mint 20 millió dinárt osztanak ki a sikeres pályázók között. A támogatottakkal ünnepélyes keretek között még májusban aláírni tervezik a szerződéseket.

A kistérségi média számára meghirdetetett pályázaton 18-an pályáztak, közülük 17-en nyerték el a támogatást, hangzott el. Fremond Árpád elmondása szerint az általános kulturális pályázaton 188-an pályáztak, a támogatást 126-an nyerték el. Hozzátette, a kiemelt jelentőségű rendezvények megszervezésének támogatását 59-en igényelték, mindannyian sikeresen pályáztak. Rámutatott, hasonlóak voltak az arányok az oktatás területén, hiszen az összes, azaz 71 pályázó iskolát támogatni fogja az MNT. A civil szervezet számára meghirdetett pályázaton 201-en pályáztak, a támogatott szervezetek száma 90. Fremond Árpád abbéli reményének adott hangot, hogy jövőre sikerül növelni a támogatások keretösszegét.

A sajtótájékoztató folytatásában szó volt a vajdasági jogászösztöndíj-program mától június 30-ig megpályázható 2025/26 évi ösztöndíjairól. Fremond Árpád bejelentette, hogy már nem csak azok pályázhatnak, akik nem rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, és első ízben felvételiznek a Szerb Köztársaság területén megvalósuló akkreditált jogászképzés első évfolyamára. Ez azt jelenti, hogy az érdeklődők meglévő diplomájukon felül újabbat szerezhetnek támogatással, hangzott el. Fremond Árpád továbbá rámutatott, azok is megpályázhatják az ösztöndíjat, akik esetleg szeptemberben felvételiznek. „Fontos lenne tudni, hogy hányan érdeklődnek a program iránt. A szerződést az ösztöndíjazásról egyébként is már csak azt követően írjuk alá, hogy a támogatott felvételt nyert az adott jogi karra. Azok is nyugodtan pályázzák meg az ösztöndíjat, akik egyelőre esetleg B tervként fontolgatják a jogi tanulmányokat” – hangsúlyozta Fremond Árpád. Emlékeztetett, az ösztöndíj havi összege nettó 100 ezer forint dinár ellenértéke.

Válaszolva lapunk kérdésére, hogy van-e közelebbi, esetleg bennfentes értesülése az egyetemi felvételikkel, vagy az egyetemi tanév folytatásával kapcsolatban, Fremond Árpád közölte, azt látja, hogy ezen a héten több egyetemi kar is felhívással fordult a közvéleményhez ezzel kapcsolatban.

– Referenseink folyamatosan, munkaidőn kívül is figyelemmel kísérik az összes egyeztem, illetve kar honlapját. Ők hívták fel a figyelmemet például arra, hogy a jogtudományi karon tegnap jelent meg az értesítés, hogy a tanév november 30-ig tart. A mi számításaink szerint azokon a karokon, amelyeken május 20. körül megindul az oktatás, még pótolni lehet az aktuális egyetemi tanévet, azaz nem kell évet ismételni. Az MNT már egyeztetéseket folytatott a Nemzetpolitikai Államtitkársággal, hogy ha valaki önhibáján kívül kénytelen évet ismételni, akkor az érintett továbbra is megkaphassa az ösztöndíjat. Ami a felvételi vizsgákat illeti, hiszem, hogy ennek vagy a következő hétnek a folyamán minden kiderül az egyes karok vonatkozásában, jelenleg több megoldási lehetőség is felmerült. Abban bízom, hogy rendeződik a helyzet. Azt tudjuk, hogy az érettségik esetében kitolták a határidőt, valamint elkészült a pótlás terve azoknak az oktatási intézményeknek a vonatkozásában, amelyek nem dolgoztak. Értékelésem szerint a hallgatók és a tanárok érdeke is az, hogy ne veszítsenek évet. Ha esetleg mégis lesz évvesztés, akkor arra nekünk fel kell készülnünk, azaz már most készülünk erre a lehetőségre. Szeretnék arról is beszélni, hogy eddigi értesüléseink szerint nagyon sok szülő gyermeke külföldi középiskolai, vagy egyetemi tanulmányainak a lehetőségét fontolgatja. Rengeteg időt töltünk a terepen, ezért tudjuk, hogy a bizonytalanság miatt sokan inkább külföldre íratnák gyermeküket, azaz a fiatalok közül is sokan úgy gondolják, hogy inkább külföldön folytatnák tanulmányaikat.  Ez negatívan befolyásolja, vagy befolyásolná az iratkozást, ugyanakkor voltak már ehhez hasonló, kritikus évek a vajdasági magyarság életében korábban is, akkor is sikerült leküzdenünk a problémákat. Bízom benne, hogy nem veszítünk sok diákot, azaz abban, hogy sikerül megfordítani a folyamatot, ezen dolgozunk mindannyian – fogalmazott Fremond Árpád.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fremond Árpád (Molnár Edvárd felvétele)