2024. április 30., kedd

Bécs: Eskütétel tüntetéssel

Megkezdte munkáját a régi-új osztrák nagykoalíció

Letette az esküt az új osztrák kormány, amelyet az előző nagykoalíció két pártja, a konzervatív jobbközép ÖVP és a szociáldemokrata SPÖ alkot, az a két politikai erő, amely az első és a második helyen végzett a szeptember 29-én tartott parlamenti választáson. A kormány élén maradt az eddigi kancellár (miniszterelnök), az 53 éves szociáldemokrata Werner Faymann, de a miniszteri tárcák többségénél vezetőcserék voltak. A tegnapi eskütétel után a minisztériumokban megtörtént a kulcsátadás is, a nagykoalíciós kormány pedig megtartotta első ülését, amivel megkezdődött a Faymann-kabinet (elvben) ötéves munkája.

Werner Faymann maradt a kormány élén (Fotó: Beta/AP)

Werner Faymann maradt a kormány élén (Fotó: Beta/AP)

Az elnöki hivatalnak is helyt adó bécsi Hofburg épületegyüttesben – Heinz Fischer államfő jelenlétében – tartott hivatalos eskütételi ceremónia alatt a közeli köztéren fiatalok tüntettek az új kormány ellen. Elsősorban azt nehezményezték, hogy a koalíció a gazdasági tárcába olvasztotta a tudományügyi minisztériumot, felszámolva így az önállóságát.

A régi-új nagykoalíciótól nem várhatóak radikális változtatások, sem nagy reformok. A kormánypártok abban azért egyetértenek, hogy növelni kell a családtámogatásokat és a nyugdíjkorhatár emelését.

A visszafogottság és az óvatosság részben azzal hozható összefüggésbe, hogy a két pártnak együtt szűk többsége (99 képviselője) van a parlament 183 tagú alsóházában. Ez lényegesen kevesebb az előző parlamenti ciklusban birtokolt kétharmad mandátumnál. A két párt 1945 óta tartja vezető szerepét a választásokon, de az ideihez hasonló rossz (összesített) eredményt még nem értek el a II. világháború befejezése óta. Az új koalíció ezért semmiképp nem szeretné, ha támogatottsága tovább csökkenne a most kezdődő megbízatási ideje alatt.

Heinz Fischer államfő személyesen bábáskodott a második Faymann-kormány alakulásánál, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy Ausztriának legkésőbb karácsonyig legyen új koalíciója. Kívánsága teljesült, bár nem biztos, hogy a testület összetételével is maradéktalanul elégedett.

Az új kormány sem a legboldogabb, hiszen csak nemrég derült ki, hogy a választási kampányban elhangzott – pénzügyminisztériumi adatokra hivatkozó – állításokkal ellentétben az állami költségvetésben 24 milliárd euró a hiány. Emiatt 2016-ra valószínűleg nem lesz nullás, azaz kiegyensúlyozott a költségvetés (ahogyan a koalíció szeretné), ráadásul a kormányzási ciklus végére akár 30-40 milliárd eurós hiány is keletkezhet.

A választóknak ígért adócsökkentési és fejlesztési ígéreteket ezért máris sutba kellett vágni az EU egyik leggazdagabb országának tartott Ausztriában. A magas költségvetési hiány miatt inkább (minimális) adóemeléssel, és valószínűleg kormányzati megszorításokkal kell számolni. Máris a szeszes italok, dohánytermékek és személygépkocsik drágulását rebesgetik.

A költségvetési hiányért az eddigi pénzügyminisztert, Maria Fektert tették felelőssé. Helyét ezért Michael Spindelegger, az eddigi külügyminiszter, ÖVP-s alkancellár veszi át. Az ő utóda a külügyminisztériumban az ÖVP üdvöskéje, a még csak 27 éves Sebastian Kurz lesz, aki máris az érdeklődés középpontjába került. Okkal, hiszen sem Ausztriában, sem az EU más tagállamában nem vezette még ilyen fiatal személy a külügyi tárcát.

A polgári családból származó – de jogi tanulmányait be nem fejező – ifjú gyors karriert csinált az ÖVP-ben. Kinevezése megosztja a közvéleményt, amelynek egy része az eddig is elhanyagolt külpolitika további visszaszorításaként értékeli a változást, mások viszont abban bíznak, hogy a fiatal politikus lendületet ad az osztrák diplomáciának.