A Florence aszteroidát nagyobb távcsövekkel már augusztus 29-e óta látni lehet, és szeptember 8-ig tudjuk majd nyomon követni. A legközelebb a Földhöz szeptember 1-jére, ma estére ér, ekkor kisebb távcsövekkel is látni lehet majd. A Florence asztgeroida hétmillió kilométeres "biztonságos távolságban", a potenciálisan veszélyes 0,05 csillagászati egységen belül halad el a Föld mellett, 4,35 kilométeres átlagos átmérőjével a legnagyobb földközeli kisbolygók közé tartozik. A kisbolygó érkezése azért kelt izgatottságot a csillagászok körében, mert egyedülálló alkalmuk lesz megfigyelni egy ekkora aszteroidát ilyen közelről, ráadásul radarcsillagászati módszerekkel. A NASA Goldstone Naprendszer Radarjával esik neki a kisbolygónak, míg a Nemzeti Tudományos Alapítvány (National Science Foundation, NSF) a Puerto Ricó-i Arecibo Obszervatóriumából figyeli meg. Csillagászok szerint egy jó távcsővel - felhőtlen idő esetén - gyakorlott megfigyelők maguk is láthatják az aszteroidát péntek este, amint nagy sebességgel elszáguld a Vízöntő, a Delfin és a Csikó csillagképek találkozásánál. A Florence nevű aszteroida a Föld-Hold távolság tizennyolcszorosával közelíti meg a Földet, tökéletes lehetőséget biztosít arra, hogy megfigyeljünk egy ilyen nagy méretű aszteroidát.
A Spitzer Űrteleszkóp mérései szerint a Florence 4,4 kilométer átmérőjű, ilyen nagy kisbolygó még nem közelítette meg ennyire a Földet, mióta kutatjuk és megfigyeljük őket. Kisebb aszteroidák már jöttek sokkal közelebb hozzánk, de ez viszonylag gyakori jelenség, ez a mostani a méretei miatt különleges. A Florence a Földre potenciálisan veszélyes kisbolygók (potentially hazardous asteroid, PHA) közé tartozik, a negyedik legnagyobb a kategóriában. Csak az 1999 JM9 (7 kilométeres), a Cuno (5,6 kilométeres) és a Phaethon (5,1 kilométeres) előzi meg a sorban. Azt, hogy melyik aszteroida PHA, úgy határozzuk meg, hogy megmérjük, milyen közel kerül a Föld pályájához. A Florence egymillió kilométerrel beljebb van, mint a határ, ennek ellenére nem kell félnünk, hogy eljön az apokalipszis. Noha nagy mérete és a Föld pályájának metszése miatt a Florence a "potenciálisan veszélyes" kategóriába sorolható, a kisbolygó egészen biztosan nem ütközik össze a Földdel. A Florence 2,35 év alatt kerüli meg a Napot, és 2,358 óra alatt forog egyet a saját tengelye körül, hogy mely irányban, nem tudni. Az albedója, vagyis a fényvisszaverő képessége 15-23 százalék között mozog.
A Florence létezéséről 1981. március másodika óta tudunk, amikor Schelte J. Bus az ausztrál Siding Spring Obszervatóriumban felfedezte a kisbolygót. Az objektum a nevét Florence Nightingale-ről (1820-1910) kapta, aki a modern nővérképzés és betegápolás megalapítója volt. Florence utoljára 1890-ben közelítette meg ennyire a Földünket (ekkor még élt névadója is), és legközelebb csak 2500-ban jön errefelé, így a mostani megközelítés tényleg kivételes alkalom a kisbolygó megfigyelésére. (Az origo.hu és 24.hu alapján.)
