Az európai gazdasági integráció és a helyi együttműködések fejlesztése állt a középpontjában annak a találkozónak, amelyet tegnap tartottak meg a péterváradi vár dísztermében. Žarko Mićin, Újvidék polgármestere is részt vett az Egy régió – egy piac: lépés az EU közös piaca felé elnevezésű konferencián. A rendezvényt a Regionális Fejlesztési, Kutatási és Elemzési Központ szervezte. Több mint százötven döntéshozót, üzletembert és nemzetközi pénzügyi intézmények képviselőit hozta össze annak érdekében, hogy közösen gondolkodjanak a közös régiós piac kialakításáról. A kiemelt témák között szerepelt az áru, a szolgáltatások, a tőke és a munkaerő szabad áramlása, a Nyugat-Balkán Zöldagendája, az életminőség javítása helyi szinten, valamint az üzleti környezet fejlesztése.
Mićin polgármester felszólalásában hangsúlyozta, hogy Újvidék az elmúlt évtizedben jelentős fejlődésen ment keresztül. Mint mondta, a város költségvetése háromszorosára nőtt, és Újvidék ismét erős ipari központ, 14 modern gyár üzemel itt. Közülük több világszinten is elismert technológiával érkezett a városba. A 15. gyár építése hamarosan megkezdődik.
– Több mint 2,3 milliárd dinárt fektettünk a kis- és középvállalkozások működési feltételeinek javításába, illetve az aktív foglalkoztatáspolitika támogatásába – emelte ki Mićin. – Újvidék az IT-szektor regionális éllovasa. Több mint 900 informatikai cég működik itt, amelyek 15 ezernél is több újvidéki polgárnak biztosítanak munkahelyet.
A polgármester kiemelte a Limánon kiépült Tudományos-Technológiai Park jelentőségét is, amely a fiatalok innovációs ötleteinek megvalósítását segíti.
– Újvidék továbbra is nagy hangsúlyt fektet az infrastruktúra fejlesztésére: új ipari övezeteket alakítanak ki, épül a harmadik Duna-híd, az Újvidék és Belgrád közötti gyorsvasút, és hamarosan a Szabadkára tartó szakaszon megindul a közlekedés – emlékeztetett, majd hangsúlyozta, hogy a gazdasági fejlődés és a versenyképesség alapját az utak, a vasútvonalak, a hidak, az energiahálózatok és a digitális kapcsolatok adják. – Ezek nélkül nincs sikeres regionális összekapcsolódás, sem fenntartható gazdasági növekedés – véli Mićin.
A konferencia bevezető részében felszólalt Nenad Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár, Edward Ferguson, az Egyesült Királyság szerbiai nagykövete, valamint több elismert szakértő és oktató.
A rendezvény előtt Mićin polgármester röviden elbeszélgetett több külföldi vendéggel, köztük Paloma Diaz Perez professzorral, a Mérnöki Dékánok Globális Tanácsának elnökével és Jason Blockstockkal, a University College London rektorával.
A konferencia ismételten rávilágított arra, hogy a nyugat-balkáni régió fejlődése szorosan összefügg az együttműködésen, innováción és közös célokon alapuló gazdaságpolitikával. Újvidék továbbra is aktívan kíván részt venni ebben a folyamatban.

Lépés az EU közös piaca felé
Újvidék és Nagy-Britannia együttműködése új lendületet kapott, miután Žarko Mićin polgármester Edward Ferguson brit nagykövettel egyeztetett a két ország közötti kapcsolatok lehetőségeiről, különös tekintettel a helyi önkormányzatok szintjén megvalósuló együttműködésekre.
A találkozón Mićin polgármester örömét fejezte ki, hogy Ferguson nagykövet részt vesz az Egy régió – egy piac: lépés az EU közös piaca felé nevű konferencián. Mićin szerint rendkívül fontos, hogy a régió országai között a mostaninál egyszerűbbé és hatékonyabbá váljon a kereskedelem, az árucsere, az európai uniós normák és a közös piac felé közelítés. Kiemelte a Norwich városával ápolt kapcsolatukat, amely Újvidék talán legrégebbi és legaktívabb testvérvárosi partnersége.
– Peter és a néhai Diana Beckley, a Norwichból származó, elkötelezett humanitáriusok, nagyon sokat tettek közösségünkért, mindketten Újvidék díszpolgárai. Városunkról elneveztek hidat és kertet is Norwichban, ami szintén a két település barátságát szimbolizálja – emlékeztetett Mićin. Hozzátette, hogy az elmúlt évtizedek során számos közös projekt valósult meg a kultúra és az oktatás terén, és az EXIT fesztivál is fontos kapocs Nagy-Britanniával, hiszen a fesztivál látogatói között kiemelkedően magas a brit állampolgárok aránya.
A találkozón mindkét fél megerősítette, hogy nyitottak az együttműködés további elmélyítésére, különösen az önkormányzatok közötti kapcsolatok fejlesztése révén. A végső cél egy, a mostaninál is dinamikusabb és hatékonyabb partnerség kialakítása, amely hozzájárulhat a gazdasági fejlődéshez, a kulturális kapcsolatok gazdagításához, és az európai integráció előmozdításához.
