Kedden rendhagyó irodalmi sétát tartottak Csókán a városi könyvtár szervezésében, melynek keretében a néhai Fehér Kálmán költőre, íróra, a település szülöttjére és lakójára emlékeztek. A résztvevők ellátogattak azokra a csókai helyszínekre, amelyek a költő számára kiemelt jelentőséggel bírtak, valamint műveiben is gyakran megjelentek. A sétát Erdélyi Ilona nyugalmazott magyartanárnő vezette, többek között részt vettek rajta és verseket, részleteket idéztek a helyi általános iskola 7.-es és 8.-os tanulói. Ott volt még a költő unokahúga, Ribár Éva, Csóka község önkormányzatának képviseletében Oláj Tibor és Balázs Ferenc, valamint Kobrehel Éva, a Csókai Művelődési és Oktatási Központ igazgatója.
Az irodalmi séta a könyvtárból indult, ahol Erdélyi Ilona kiemelte, a költő Csókán született, ide jött vissza, most pedig itt nyugszik jelentős életművet maga után hagyva. A helyieknek tisztelettel kell adózniuk emléke előtt, és büszkének kell lenniük rá.
– Fehér Kálmán szinte mindegyik versében a helyi színeket, ezeken belül a csókai színeket ragyogtatta. Életében, költészetében, munkásságában két dolog volt neki a legfontosabb: a család és a szülőhely. Utóbbi a költő számára Csóka volt – magyarázta Erdélyi Ilona, továbbá ismertette, hogy Fehér Kálmán a helyzetrajz poézis legnagyobb vajdasági magyar költőjének számít, a diákokat pedig arra biztatta olvassanak tőle minél több verset.
Az irodalmi sétaóra második állomása Fehér Kálmán otthonához vezetett. Szomszédja, Balázs Ferenc itt visszaemlékezett arra, mindamellett, hogy irodalmár, jogász, igazgató és diplomata volt, nem vakította el hírnév, úgy maradt meg, mint a Nagy utcai szomszéd. A séta második felében a Nagygödörhöz, a sírjához, végül a csókai kastélyhoz látogattak a résztvevők.
Szőregi Márta könyvtáros, a séta megálmodója és szervezője úgy értékelte az eseményt, hogy azzal a versek és írások kiléptek az utcára, és így talán Fehér Kálmán emlékével együtt tovább itt maradnak velünk.
– Szerettük volna, ha a mai irodalmi esemény nemcsak megemlékezés, hanem élmény és találkozás is. Találkozás a költő gondolataival és a versek mögötti tájjal. A séta, a természet mind-mind segített abban, hogy személyesen kapcsolódjunk Fehér Kálmán költészetéhez. Nem csupán hallgattuk a verseket, hanem ott lépkedtünk, ahol talán azok születtek. A forma, ahogyan ma ezt létrehoztuk, méltó ahhoz a költőhöz, aki maga is a mindennapi dolgok mélyebb értelmét kutatta – zárta gondolatait Szőregi Márta.
@kép1(csoportkép)=
@kép2(ház)=
@fotó=

Fehér Kálmán háza kiemelt helyszíne volt az emlékezés útjának (Fotó: Csókai Városi Könyvtár)

Nyitókép: Az irodalmi séta a műveiben is felbukkanó kastélynál fejeződött (Fotó: Csókai Városi Könyvtár)