2025. május 15., csütörtök

A Coffee Lake drágábbjai érkeznek először

A Coffee Lake processzorokhoz új alaplap kellhet

A 100-as és 200-as sorozatú Intel lapkakészletek már nem lesznek kompatibilisek az érkező processzorokkal, így mindenképpen új, 300-as sorozatú PCH-val ellátott alaplapot kell majd vásárolni a Coffee Lake sorozat tagjaihoz. Ezt persze eddig semmilyen „hivatalosnak tűnő” forrás nem erősítette meg úgy igazából, viszont alaposan megváltozott a helyzet, hiszen az egyik nagy alaplapgyártó Twitter oldalán egy különös válasz jelent meg egy felhasználói kérdésre. Az ASRock Twitter oldalát kezelő személyzet egyik tagja talán idő előtt említette, hogy a 200-as sorozatú lapkakészlettel ellátott alaplapok már nem támogatják majd a Coffee Lake processzorokat. Hogy miért nem lehetnek kompatibilisek a 100-as és 200-as sorozatú lapkakészletek az érkező Coffee Lake processzorokkal, lentebb megemlítjük, ám az új processzorok más tápellátási követelményekkel és/vagy más lábkiosztással is rendelkezhetnek, mint elődeik, ezért más foglalatot kapnak, hogy az inkompatibilitásból eredő problémák elkerülhetőek legyenek. Az is lehetséges, hogy a gyártó csak szoftveresen, firmware alapon tiltja meg az új processzorok régi alapokban történő használatát, hogy így segítsen az alaplapgyártók egyre csökkenő forgalmának emelésében. Akármiről is van szó, egyre biztosabbnak tűnik, hogy a Coffee Lake processzorra vágyóknak új alaplapot kell vásárolniuk, ha Skylake vagy Kaby Lake platformról szeretnének feljebb lépni. De ezt teljes bizonyossággal majd csak a Coffee Lake hivatalos megjelenésekor lehet kijelenteni, addig csak következtetések keringenek a világhálón arról ami kiszivárgott vagy szerepelt sajtótájékoztatói kivetítő képeken, ezekből válogattunk.

Az Intel fő csipgyártó augusztusban megkezdte a nyolcadik Core generációs processzorok gyártását a legkifinomultabb 14 nanométeres eljárással. Ezek a Coffee Lake processzorok ennek köszönhetően mintegy 30%-os teljesítményugrást képviselnek a korábbiakhoz viszonyítva, ám a Core i3-as példányok között 4GHz alapfrekvenciájú Core i3 8300 négymagos példány is lesz, így az több mint 160%-os teljesítményugrást képvisel az előző generációs Core i3-asokhoz viszonyítva, tekintettel, arra, hogy azok még kétmagosak voltak. Valószínűleg csak 2018-ban érkeznek az általános Coffee Lake processzorok köztük egy gyors Pentium is, az augusztus végén illetve szeptemberben megjelenő 6 magos és 6 szálas Core i5-ös, és a 6 magos és 12 szálas Core i7-es processzorok Z370 lapkakészlettel gyártott alaplapokkal lesznek működésre bírhatóak, tehát csak a felső kategóriás termékek rajtolnak el az elkövetkező egy-két hónap során; az év végén, illetve a 2018-as évben várhatóak az általánosak, az olcsóbb és középkategóriás példányok. A Coffee Lake sorozatúak csak a velük érkező 300-as sorozatú lapkakészletekkel lesznek képesek együttműködni egyelőre, a 200-as sorozatúakkal és a 100-as sorozatúakkal nem, mert alaplapi szinten e lehetőség le lesz tiltva, az 1151-es érintkezős LGA kialakítású csatlakozás pedig változáson esett át. 2018-ban azonban a Coffee Lake, és az első 10nm-es eljárással gyártott Cannon Lake processzorok is vásárolhatóak lesznek, de arról még nem szólnak hírek, hogy ezek részére új lapkakészlet, érkezik-e?

Az elkövetkező két hónapban várható Coffee Lake példányok között: a Core i5 8400 - hat maggal, hat szállal és 2,8GHz alapfrekvenciával; a Core i5 8600K - hat maggal, hat szállal és 3,6GHz alapfrekvenciával és túlhajtás céljából nyitott frekvenciaszorzóval (K típusvégződés); a Core i7 8700 - hat maggal, 12 szállal és 3,2GHz alapórajelen;  a Core i7 8700K - hat maggal, 12 szállal és 3,7GHz-es alapfrekvencián, ám nyitott frekvenciaszorzóval rendelkezik.

A Intel által közszemlére tett képeken a Coffee Lake sorozatúak között a 35 wattos TDP fogyasztású példányokat a mobil és az alacsonyfogyasztású alkalmazás céljára ajánlják; a 65 wattos példányok a processzorvásárlás általános áramába, a középkategóriába ajánlottak, míg a 95 kategóriás példányok a felső kategóriába, több áramot fogyasztó rendszerekbe ajánlottak, csakúgy, mint legmagasabb részletességre állított játszás céljából. Az e célokra készített Intel Z370 Express lapkakészlet 24 PCIe 3.0-ás csatornát kínál és 16 PCIe csatornát a csatolt grafikus kártyák részére. Ami lehetővé tesz majd több sávszélességet és lehetőségeket a szimultán adatcserére több csatlakoztatott eszköz között, illetve több párhuzamos másolást különböző eszközök között, feledtetve a régi időket, amikor két eszköz közötti másolás idejére, leállt, vagy akadozott az eltérő, a másolástól független munka.

A több PCIe vonal azt is jelenti, hogy az alaplapok több M.2-es é U.2-es táregység (SSD) csatlakozását, és USB 3.1-es csatorna információcseréjét is el tudják látni, egymástól függetlenül. A Coffee Lake-S platform támogatni fogja a magas-minőségű hangreprodukciót, önmagától, a processzor részéről. Szükségtelenné téve az alaplapi hangcsip alkalmazását. A valószínűleg SmartSound néven érkező új hangmegoldás lényegében egy négymagos, programozható, beépített DSP-t, hang csipet jelent. Ám, a Thunderbolt 3, DisplayPort 1.4  és nem meglepetésként az Optane SSD technológia is támogatott a processzor részéről. A Coffee Lake-S processzor integráltan, támogatást biztosít továbbá a WLAN (AC Wifi drótnélküli lokális hálózat) és Bluetooth 5.0 (drótnélküli kommunikáció) részére, ami azt jelenti, hogy ezek támogatására is szükségtelen egy harmadik féltől csipet alkalmaznia az alaplapgyártónak, tehát e tekintetben olcsóbb lehet az alaplap. Ezek a processzorba integrált képességek jelentik elsődlegesen a fő indokát annak, hogy a Coffee Lake nem lesz kompatibilis az Intel Z270-es lapkakészletes alaplapokkal, ám egy leendő 400-as lapkakészletű alaplappal viszont nem valószínűtlen a felhasználhatósága.

A harmadik negyedévre ütemezett Coffee Lake megjelenés egy fő piaci ajánlatát teszi a Santa Clara-i cégnek, bár lehet, hogy negyedik negyedév lesz, mire itthon is árúsítani fogják friss termékeiket. A Coffee Lake-kel először érkezik hatmagos processzor az ezernyi érintkezős alaplapokba, és valószínű, hogy a Cannon Lake már nyolcmagos példányban is hozzáférhető lesz e szegmensben. A sokkal drágább és többet igénylő platformok számítástechnikai kapacitását is lehetővé teszik majd otthoni berkekben is, és az üzletekből is elérhetőek lesznek. Szemben, az eddigiek során az ezernyi érintkezőtől többel ellátott Intel processzorok és alaplapjaik nem, illetve csak néha voltak elérhetőek az egyszerű városi üzletekben és drágák, jelenleg is. Az USB 3.1-es támogatás a publikált képekben szereplő adatok szerint, 10 darab USB 3.1-es portot és hat darab USB 3.1 másodgenerációs csatlakozást tesz lehetővé, avagy 10Gbps gyorsaságút. Hogy Core i3-as kivitelben lesz négymagos, az igazán remek, főleg, hogy 160%-al gyorsabb mint a korábbi i3-asok. 160% az azért valószínű, mert a bejelentett 30%-os ugrás, az előbbi generációsakhoz viszonyítva, az dupla akkora magszám miatt miatt kétszer 30% és még 100%, mert 4 mag/2 mag az kétszer akkora számítási teljesítményt jelent.

(hexus.net, www.shacknews.com, www.theinquirer.net, pcgamesn.com és ipon.hu nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel