2025. május 15., csütörtök

Coffee Lake, Cannon Lake, Ice Lake

Az Intel főnökei a 2017 elején megrendezett CES kiállításon megígérték, hogy a Cannon Lake, az első 10-nanométeres gyártástechnikával ellátott processzorgeneráció bemutatkozik még idén, s nem lesz további halasztás a Cannon Lake megjelenésével kapcsolatban. Jelenleg viszont úgy tűnhet, hogy lényegében az idén még csak alacsonyfogyasztású és hordozható számítógépek jelennek meg amelyekben a 10 nanométeres Cannon Lake fog működni, az asztali változatok majd csak jövőre érkezhetnek, ahogyan az elmúlt években is szokás volt bevezetni az újgenerációs processzorokat és alaplapjaikat. Elképzelhető tehát, hogy csak 2018 második felében jelenhetnek meg az első 10-nanométeres asztali változatok, ami azt is jelenti, hogy új foglalattal és négyszázas sorozatú lapkakészlettel érkezhetnek. Viszont, ha a korábbi híresztelések bizonyulnak igaznak, miszerint az asztali Cannon Lake is megérkezhet az év végéig, természetesen ez azt jelentené, hogy, ezek is a 300-as sorozatú lapkakészletet és az LGA1151 csatlakozást viszik tovább, illetve készülhet 300-as és 400-as sorozatú változat is belőle.

A Coffee Lake általános asztali processzorcsalád tagjai, amelyeket a legfejlettebb 14 nanométeres gyártástechnikával készítenek azonban hamarosan, még ebben a negyedévben megjelennek, új 300-as sorozatú lapkakészletes alaplapokkal. A csúcsmodell nem négy-, hanem hatmagos kivitelben érkezik, az elmúlt napokban pedig több friss információ is felbukkant velük kapcsolatban. A csúcsprocesszort a Core i7-8700K képviseli, amelynek hat processzormagja 3,7 GHz-es magórajelen ketyeghet. Rögtön alatta a Core i7-8700 helyezkedik el, ami szintén hat processzormagot vethet be, de magórajel terén már csak 3,2 GHz-ig merészkedhet. A két említett processzor esetében 12 MB-nyi harmadszintű megosztott gyorsítótár áll rendelkezésre, az iGPU szerepét pedig GT2-es osztályú megoldás tölti be. TDP terén 95 wattra számíthatunk, a szorzózár-mentes kivitel azonban csak a Core i7-8700K esetében lesz elérhető, a Core i7-8700-nál nem.

A Core i5-ös családban már Hyper-Threading (HT) támogatás nélküli processzorok lapulnak. Ami azért lehet kedvező, mert állítólag némely Skylake és Kaby Lake HT támogatású processzorokkal rendellenes viselkedés volt megfigyelhető amely adatvesztéshez is vezethetett, el kellett zárni a HT támogatást, amely jelentős sebességveszteséget eredémnyez. Az i5-ös változatokkal gond nincs, nem támogatják a HT-t, tehát velük biztonságosabb a munka, ám arról még egyelőre nem szólnak értesülések, hogy kijavították-e a HT-támogatást és a Coffee Lake processzorok vajon perfekt HT támogatással jelennek meg? A Coffee Lake i5-ös asztali általános processzorainak legjobbjai is hat processzormaggal rendelkeznek. Ezek közül a leggyorsabb a Core i5-8600K lesz, amely 3,6 GHz-es magórajelen ketyeg, de érkezik még egy Core i5-8400-as modell is, ami 2,8 GHz-es magórajelen üzemel. Előbbi 95 wattos, utóbbi pedig 65 wattos TDP kerettel gazdálkodik, harmadszintű megosztott gyorsítótárból azonban mindketten 9 MB-nyit kapnak.

Az asztali mellett a mobil szegmens is kap néhány új modellt, amelyek között természetesen hatmagos példány is lesz. A hatmagos processzor várhatóan 45 wattos TDP kerettel gazdálkodik, magórajele pedig 2 GHz környékén helyezkedik majd el. A család egy négymagos, 28 wattos TDP kerettel rendelkező Coffe Lake-U processzort is tartalmaz majd, ami GT3e osztályú, azaz beágyazott memóriával ellátott iGPU-t kap. Ez a processzor szintén 2 GHz körüli magórajelen ketyeg, harmadszintű megosztott gyorsítótára pedig 6 MB-os lesz. Ez a modell igazi meglepetés, hiszen eddig az „U” sorozatú mobil processzorok esetében be kellett érnünk két processzormaggal.

A Coffee Lake sorozat asztali tagjai várhatóan még ebben a negyedévben megjelenhetnek kereskedelmi forgalomban, természetesen a hozzájuk passzoló alaplapokkal együtt, amelyek már 300-as sorozatú Intel lapkakészlettel rendelkeznek. Az új asztali processzorok várhatóan az LGA-1151-es tokozást viszik tovább. A Coffe Lake csaknem 30%, a Cannon Lake viszont mintegy 15%-os sebességugrást képviselhet, az előző generációsakkal összehasonlítva, ám a következő, 2018-végére/2019-elejére várt Ice Lake új processzorarchitektúrás tervezésű lesz, s a második 10-nanométeres eljárással készül, jelentősebb sebességelőnye lehet a korábbiakhoz viszonyítva. Becslések alapján az Intel processzorok velük ár/teljesítmény arányt tekintve beérhetik az AMD processzorokét.

Magyar ember Magyar Szót érdemel