Negyedik napja tart az Olaszországot megbénító tüntetéssorozat, amely a Gázába tartó nemzetközi segélyflottilla feltartóztatásakor indult. Szombat délután újabb tömegmegmozdulást tartottak Rómában, amelyet rendkívüli biztonsági készültség kísért.
A szervezők által legalább hatszázezresre becsült tömeg végighaladt a történelmi városközponton, érintette a Colosseumot és a lateráni Szent János-bazilika előtti téren ért véget. A hatóságok szerint háromszázezren vettek részt a meneten.
A korábbi tüntetésekkel ellentétben ezt kizárólag szélsőbaloldali, palesztinpárti mozgalmak szervezték, és a „cionizmus leállítására, a (palesztin) ellenállás erősítésére" szólított fel.
A menethez számos gyerekes család is csatlakozott békezászlókkal, de a tüntetést hatalmas palesztin lobogó zárta, amely azt hirdette, hogy október 7-t a palesztin ellenállás napjának kiáltják ki. Azon a napon támadta meg a Hamász palesztin terrorszervezet Izraelt 2023-ban.
A tüntetés résztvevői azt skandálták, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök gyilkos, és Giorgia Meloni olasz kormányfő a cinkosa. Több transzparenst halált kívánt az izraeli hadsereg katonáira, és bojkottot sürgetett Izraellel szemben. A felvonulást kísérő rohamrendőröket üvegekkel, füstbombával dobálták meg.
A tiltakozók korábban fekete-fehér kockás palesztin kendőt, keffijeh-t kötöttek II. János Pál szobra nyakába a Termini-pályaudvar előtti téren. A szombati tüntetéssel egy időben többek között a „fasiszta" felirat jelent meg a néhai katolikus egyházfő szobrán, amelyre sarló-kalapácsot is felrajzoltak.
Giorgia Meloni közösségi oldalán úgy reagált, „azt mondják, a békéért vonulnak az utcára, de megsértik annak az embernek az emlékét, aki valóban a béke védelmezője és építője volt. Gyalázatos tett olyanoktól, akit elvakít az ideológia, és teljesen tudatlanok, ami a történelmet illeti".
A Palesztina szabadságáért meghirdetett utcai tiltakozási menetek szerda estétől ismétlődnek.
Kezdetben spontán tüntetéseket tartottak, miután az izraeli hatóságok feltartóztatták a Gázába tartó Global Sumud Flottilla hajóit. Pénteken a szakszervezetek általános sztrájkot kezdtek, amelyet több mint száz városban késő estig tüntetések kísértek. A többi között Milánóban és Bolognában tiltakozók csoportjai összecsaptak a rendőrökkel, amikor a hatóságok igyekeztek megakadályozni az utak, vasútvonalak, kikötők, repülőterek elfoglalását. Torinóban tüntetők közlekedési táblákkal támadtak a rendőrökre.
Maurizio Landini, a CGIL szakszervezet főtitkára szerint a pénteki sztrájk sikeres volt, sikerült megbénítani az országot.
A belügyminiszter, Matteo Piantedosi szerint csak az utóbbi két napban ötvenöt rendőr sérült meg a tüntetők feltartóztatása közben. Piantedosi úgy vélte, a CGIL "társadalmi forradalmat akar kirobbantani".
„Ezek nem tüntetők, hanem bűnözők, a CGIL politikai harcot folytat" – hangoztatta a közlekedési miniszter és egyben miniszterelnök-helyettes, Matteo Salvini.
A tüntetéseken részt vevő Elly Schlein, a baloldali Demokrata Párt (PD) főtitkára kijelentette, a római kormány a sztrájk- és véleménynyilvánítási jogot akarja csorbítani.
A nemzetközi segélyflottillában részt vevő négy olasz európai parlamenti képviselő, a PD, az Öt Csillag Mozgalom és a Zöldek és Baloldal Szövetsége politikusai pénteken visszatértek Rómába.
A külügyminiszter, Antonio Tajani közölte, hogy további 26 olaszt utasítanak ki azonnali hatállyal Izraelből, így tizenöt marad börtönben.
A szakszervezetek bejelentették, hogy október 10-re újabb sztrájkot hirdetnek meg.
A belügyminisztérium a következő napokban is fenntartja a biztonsági készültséget annak elkerülésére, hogy tüntetők vasúti síneket, utakat, kikötőket foglaljanak el.

Nyitókép: Az Olaszországot megbénító tüntetéssorozat a Gázába tartó nemzetközi segélyflottilla feltartóztatásakor indult (Fotó: Beta/AP)