2024. május 11., szombat

Megindult a jogállamisági eljárás Magyarország ellen

Az Európai Bizottság alelnöke jelentette be, hogy elindították az uniós pénzek védelmét szolgáló mechanizmust Magyarország ellen, és hogy Lengyelország ellen nem

Megindította Magyarországgal szemben a jogállamisági mechanizmust az Európai Bizottság. Bár korábban lehetett arról hallani, hogy Lengyelország is érintett lesz, a brüsszeli testület ezt nem tartotta indokoltnak. A hírt hivatalosan Margaritisz Szkínasz alelnök jelentette be, miután az Európai Bizottság biztosi kollégiuma, vagyis valamennyi biztos elfogadta a javaslatot – írja a magyarországi sajtó.

A mechanizmus az uniós pénzek védelmét szolgálja, egy újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen szerdán délelőtt a következő problémás területeket nevezték meg: a közbeszerzések, az európai költségvetések végrehajtása, az auditok, a monitoring, az elszámolási eljárás, a transzparencia, a csalások megelőzése, a korrupció.

Az is elhangzott, hogy ezek a gondok már több mint tíz éve léteznek Magyarországgal kapcsolatban, és mindeddig a magyar kormány nem nyújtott megnyugtató megoldást, az Európai Bizottság azonban most már rendelkezik megfelelő eszközzel.

Az eljárás 5-9 hónapot vehet igénybe, amelynek végén a tagállamok tanácsa elfogadja az Európai Bizottság javaslatát a pénzügyi intézkedésekről, ezeknek a jogsértésekkel arányban kell állniuk. A tagállamok csak minősített többséggel térhetnek el az Európai Bizottság előterjesztéséről.
Fontos szabály – emlékeztet a hvg.hu –, hogy a végső felhasználók érdekeit védeni kell, vagyis a forrásokat el kell hozzájuk juttatni. Ez azonban már nem Brüsszel dolga, hanem a tagállamnak saját költségvetésből kell ezt fedeznie.

Vera Jourová, az Európai Bizottság átláthatóságért és értékekért felelős tagja szerdán sajtótájékoztatón azt mondta, az Európai Bizottság határozata az eljárás elindításáról követi az Európai Unió Bíróságának korábbi döntését, amely szerint a testületnek bizonyítania kell a jogállamiság és az uniós költségvetésre leselkedő veszélyek közötti összefüggést. Hozzátette: a költségvetési kifizetések felfüggesztése egyebek mellett a korrupcióellenes stratégia hiányosságaival lehet összefüggésben, valamint az uniós alapok nagy részét, köztük a kohéziós és a mezőgazdasági alapokat érintheti.

Didier Reynders igazságügyi biztos Twitter-üzenetében az közölte, hogy a jogállamiság helyzetével és az uniós költségvetés védelmével kapcsolatos munka folytatódik az Európai Unióban. A megkezdett munka része a hivatalos értesítés küldése. Tájékoztatása szerint a hivatalos értesítés megindítja az eljárást annak megvitatására Magyarországgal, hogy miként lehetne kezelni a felvetett kérdéseket.

Johannes Hahn Twitter-üzenetben közölte: az Európai Bizottság elküldte első értesítését az általános feltételességi mechanizmus rendelete alapján Magyarországnak. A magyar kormánynak most válaszolnia kell az Európai Bizottság aggályaira. Az uniós költségvetés védelmére vonatkozó kötelességének megfelelően az Európai Bizottság továbbra is minden tagállamot megfigyel a mechanizmus keretében – tette hozzá az uniós biztos. A magyar kormány részéről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter értékelte a helyzetet. „A kormány megkapta Brüsszelből a kondicionalitási levelet. A kormány ezzel kapcsolatosan csak azt az álláspontunkat tudjuk rögzíteni, hogy a magyar választópolgárok április 3-án világos döntést hoztak arról, hogy az országnak ki kell maradnia a háborúból, nem a magyar emberekkel kell megfizettetni annak árát, és arról is, hogy a gyermekek védelme bármilyen szexuális propagandával szemben elsődleges fontosságú." Gulyás Gergely hozzátette: a fent említettek „vörös vonalak", ezekben a kérdésekben nem tud engedni. „Egyébként pedig át fogjuk tanulmányozni a levelet, és részletes véleményt tudunk adni arról a Kormányinfón, hogy mi az, ami vita tárgya tud lenni, és mi az, ami nem" – jelezte előre a miniszter. A Kormányinfóra csütörtökön 9 órakor kerül sor, amikor a szerdai kormányülés eseményeiről számol be Gulyás Gergely, Szentkirályi Alexandra kormányszóvivővel.